Zawory w instalacjach solarnych ze zbiornikami akumulacyjnymi

2022-08-01 16:34 Materiał sponsorowany

Zbiornik akumulacyjny gromadzi ciepłą wodę użytkową ogrzewaną m.in. kolektorami słonecznymi. W naszej strefie klimatycznej, gdzie ogrzewanie solarne często występuje razem z ogrzewaniem gazowym, zastosowanie bufora pozwala m.in. wydłużyć żywotność drugiego źródła ciepła (czyli np. kotła gazowego).

Jednym z rozwiązań, które można zarekomendować dla indywidualnego inwestora jest instalacja z kolektorem słonecznym, kotłem gazowym i pojemnościowym przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej.

W tym przypadku ciepła woda w zbiorniku akumulacyjnym jest pozyskiwana zarówno z kotła gazowego, jak i kolektora słonecznego. Rozwiązaniem, które ma wpływ zarówno na wydajność instalacji, jak i jej bezpieczeństwo po domowej stronie ogrzewania, jest zastosowanie termostatycznego zaworu mieszającego (np. ESBE VTA serii 320,520). Uzyskane w ten sposób ciepło można wyprowadzić zarówno do grzejników, jak i ogrzewania podłogowego.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Instalacja z kolektorem słonecznym, kotłem gazowym i pojemnościowym przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, 1- termostatyczny zawór mieszający

Pomyśl o wykorzystaniu układu warstw w zbiorniku akumulacyjnym

Inwestorzy decydują się na bufor przede wszystkim dlatego, aby efektywnie wykorzystać uzyskane ciepło, a tym samym obniżyć koszty. Wśród mniej popularnych rozwiązań istnieje również takie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie układu warstw w zbiorniku akumulacyjnym. W części solarnej przykładowej instalacji, na zasilaniu zbiornika akumulacyjnego instalator powinien zamontować zawór przełączający, który będzie „reagował” na zmiany wartości temperatury. W zależności od uzyskanej temperatury, zawór będzie kierował wodę do odpowiedniego przyłącza, zapewniając tym samym 2-poziomowe ładowanie bufora.

W przykładowej instalacji po stronie domowej można wykorzystać przystosowany do tego celu termostatyczny zawór mieszający. Charakteryzuje się on odpornością na szczególnie wysokie temperatury (temperatura chwilowa systemu może wynosić nawet 120°C). W dalszej części po stronie domowej można korzystać już z „tradycyjnych” termostatycznych zaworów mieszających.

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Instalacja solarna z maksymalnym wykorzystaniem układu warstw w zbiorniku akumulacyjnym; 1 - zawór przełączający, 2 - termostatyczny zawór mieszający dla instalacji solarnych, 3 - termostatyczny zawór mieszający

Zbiornik akumulacyjny przy rozbudowie istniejących systemów

Zbiorniki akumulacyjne sprawdzają się nie tylko w stosunkowo prostych instalacjach solarnych, ale również w bardziej zaawansowanych zastosowaniach, zarówno nowych, jak i powstałych w wyniku rozbudowy istniejących systemów grzewczych. Jeżeli w instalacji występują dwa bufory, należy zamontować urządzenie, które określi ich priorytet. Cieplejszy zbiornik powinien otrzymywać ciepło zawsze wtedy, gdy pozwala na to uzyskana ilość ciepła słonecznego. Przykładowym urządzeniem pozwalającym na określenie priorytetu zbiorników akumulacyjnych jest zawór przełączający z szybkim (max. kilkusekundowym) czasem przełączania. W polskiej strefie klimatycznej zbiorniki zwykle otrzymują też ciepło z dodatkowego źródła(np. bojlera).

Zawory mieszające ESBE
Autor: ESBE Dużeinstalacje solarne z priorytetem napełniania zbiornika akumulacyjnego; 1- zawór przełączający

Zbiornik akumulacyjny sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych systemach grzewczych. To od instalatora lub projektanta instalacji zależy, czy bufor będzie działał właściwie i spełniał wszystkie wymagania. Przewymiarowanie zbiornika akumulacyjnego (które jest częstym błędem) może generować nie tylko niepotrzebne koszty, ale także zmniejszyć efektywność pracy całej instalacji.

Montaż bufora w modernizowanym systemie grzewczym jest dużo trudniejszy niż w nowej instalacji. W każdym przypadku powyższe schematy powinny stanowić jedynie wskazówkę, którą należy dopasować do szczegółów technicznych i innych wymagań.

Partnerzy

Firma ESBE działa od ponad 100 lat w całej Europie. Specjalizacją firmy jest ogrzewanie i chłodzenie w systemach z obiegiem wymuszonym dla małych budynków, głównie zawory i siłowniki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej