Warunki techniczne 2017. Zmiany w technice instalacyjnej dla inwestorów, koszty ogrzewania domu

2017-01-31 13:00
nowe warunki techniczne ogrzewanie
Autor: Vaillant

Wymagania dotyczące oszczędności energii w budynkach wynikające z obowiązujących od 2017 roku nowych warunków technicznych wprowadzają istotne zmiany, jeśli chodzi o izolacyjność przegród budowlanych nowych budynków jednorodzinnych, ale także w doborze systemów ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji. Zmiany te komentuje Paweł Lachman z firmy Vaillant.

Samo spełnienie minimalnych wymagań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odnośnie izolacyjności przegród budynku (ścian zewnętrznych, poddasza czy okien) czy zastosowanie w budynku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie zagwarantuje jeszcze spełnienia warunku jednostkowego zużycia energii pierwotnej EP ≤ 95 kWh/(m² rok).

Nowe warunki techniczne powodują szereg istotnych zmian dla potencjalnych inwestorów:

  • Wg obowiązujących warunków technicznych nie jest już możliwe zastosowanie kotła węglowego do ogrzewania nowego budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Również zastosowanie do ogrzewania kondensacyjnego kotła gazowego z wentylacją z odzyskiem ciepła nie pozwoli automatycznie spełnić wymagań zużycia energii pierwotnej (EP).
  • Obliczenia przeprowadzone w wielu analizach wykazują, że możliwe jest zbudowanie budynku blisko zeroenergetycznego z wykorzystaniem pomp ciepła wspomaganych systemem fotowoltacznym PV. Systemy PV obniżają zapotrzebowanie nieodnawialnej energii końcowej do napędu pomp ciepła i urządzeń pomocniczych. Malejące ceny produkcji paneli fotowoltaicznych i wprowadzony w 2016 roku system rozliczeń energii z PV, tzw. upustu (rodzaju wymiany barterowej zużycia i produkcji energii z PV) korzystnie wpływają na popularność ich stosowania.
  • Nowe rozwiązania wymagają zintegrowanego projektowania budynku i prawidłowego doboru wyposażenia instalacyjnego, co w praktyce do tej pory nie było powszechną praktyką.
  • Można przypuszczać, że inwestorzy będą szukać projektów domów o niewielkiej powierzchni użytkowej (poniżej 130 m²), ale dobrze wyposażonych.
  • Łatwiej jest taki budynek wybudować, utrzymać czy też w razie potrzeby w przyszłości sprzedać.
  • Klient powinien szukać takiego projektanta czy instalatora urządzeń grzewczych, który ma doświadczenie nie tylko związane z montażem kotła gazowego, ale również dobrze znającego systemy wentylacyjne oraz systemy fotowoltaiczne, czy zastosowanie pomp ciepła. Wskazane jest pytać wykonawców o posiadane referencje i dokładnie sprawdzać je samemu.
  • Wszystkie projekty architektoniczne budynków jednorodzinnych, które są obecnie dostępne w katalogach czy ofercie biur projektowych w internecie powinny już spełniać aktualne warunki techniczne. Warto pytać biura architektoniczne o projekty spełniające wymagania przyszłych warunków technicznych z 2021 roku. Zwiększenie kosztów izolacji budynków jest na etapie budowy stosunkowo niedrogie.

Roczne koszty ogrzewania domu spełniającego nowe warunki techniczne

roczne koszty ogrzewania domu
Autor: Vaillant
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej