Termostaty elektroniczne: ogrzewanie z bezprzewodowym systemem regulacji

2010-10-28 16:29
Termostaty elektroniczne: ogrzewanie z bezprzewodowym systemem regulacji
Autor: Danfoss living connect®

Rodzina produktów living by Danfoss składa się z bezprzewodowego systemu regulacji Danfoss Link™ i living connect®, samodzielnych termostatów elektronicznych living eco® i głowic living design®.

Danfoss Link™ to rozwiązanie umożliwiające zarządzanie całym systemem ogrzewania z jednego miejsca w domu, dzięki panelowi sterującemu, który kontroluje pracę termostatów grzejnikowych. Living eco®, czyli samodzielnie funkcjonujący elektroniczny termostat grzejnikowy. Termostat ten można obsługiwać za pomocą wyświetlacza znajdującego się na głowicy. Wyświetlacz w tym produkcie jest większy niż w living connect®, co umożliwia jeszcze łatwiejszą obsługę. Do miejsc, w których produkty elektroniczne nie są wskazane (np. tam gdzie występuje duża wilgotność lub zapylenie) przewidziany został tradycyjny termostat o nazwie living design®, nawiązujący swą stylistyką do wszystkich produktów tej serii.

Zobacz koniecznie: Ogrzewanie

Sercem nowych termostatów jest silnik krokowy. Wykorzystanie takiego rozwiązania umożliwiło znaczne oszczędności energii. Silnik krokowy jest sterowany przez układ elektroniczny, który dokonuje pomiaru temperatury i na podstawie wybranego programu precyzyjnie ją reguluje. Dzięki zastosowaniu takiego silnika możliwa była miniaturyzacja urządzenia. Precyzyjna regulacja, a co za tym idzie oszczędność ogrzewania, została uzyskana dzięki elektronizacji urządzenia pozwalającej m.in. na dokonywanie dwupunktowego pomiaru temperatury. Tradycyjne termostaty nie mierzą temperatury, uzależniając swoją pracę od temperatury w otoczeniu głowicy termostatycznej i grzejnika. Konsekwencją pomiaru dwupunktowego, zastosowanego w produktach living connect® i living eco®, jest to, że urządzenie dużo lepiej „czuje” temperaturę w pomieszczeniu, co pozwala na natychmiastową reakcję na zmiany w otoczeniu.

Termostaty elektroniczne: ogrzewanie z bezprzewodowym systemem regulacji
Autor: Danfoss Danfoss Link™

Urządzenia, dzięki zastosowaniu modelu regulacji PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkującej), pozwalają na znaczną oszczędność energii. Podczas gdy w tradycyjnych termostatach grzejnikowych wykorzystywany jest proporcjonalny model regulacji charakteryzujący się stosunkowo dużym odchyleniem temperatury utrzymywanej od wartości nastawy, co skutkuje niepotrzebnym zużyciem energii.

Wygoda użytkowania: aby ją zapewnić w produktach fabrycznie zainstalowano dwa gotowe programy. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią czytać instrukcji obsługi i rozgryzać funkcjonalności urządzeń. Programy są dostosowane do najczęściej spotykanego dobowego cyklu życia użytkowników, choć można je również modyfikować, dopasowując do indywidualnego rytmu dnia. Jeśli użytkownik chce utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę, korzysta z trybu komfortowego. Aby obniżyć temperaturę w nocy między godziną 22.30 a 6.00, wybiera pierwszy z zainstalowanych programów, nazwany trybem nocnym. Natomiast, gdy często jest poza domem, może zastosować drugi program - tryb ekonomiczny, który obniża temperaturę między 22.30 a 6.00 i między 10.00 a 15.00 w ciągu tygodnia roboczego.

Termostaty elektroniczne: ogrzewanie z bezprzewodowym systemem regulacji
Autor: Danfoss living design®

Termostaty są również wyposażone w funkcję otwartego okna oraz tryb wakacyjny. Funkcja otwartego okna polega na tym, że termostat wyczuwa gwałtowną zmianę temperatury i rozpoznaje ją, jako otwarcie okna w wyniku, czego przymyka zawór na grzejniku. W tradycyjnym termostacie reakcja byłaby odwrotna. W sytuacji, w której zapomni się o przykręceniu termostatu przy otwieraniu okna termostat wyczuje zmianę, ale zinterpretuje ją źle i w rezultacie otworzy zawór, zwiększy temperaturę i narazi użytkownika na straty. Tryb wakacyjny to możliwość zredukowania parametrów systemu grzewczego na okres wakacyjny. Wyjeżdżając wystarczy wpisać datę i godzinę powrotu, aby oszczędzać energię podczas nieobecności i wrócić do ciepłego domu.

Badania symulacyjne przeprowadzone na niemieckim Uniwersytecie w Aachen udowodniły, że przy wymianie zwykłego ręcznego zaworu grzejnikowego na elektroniczny termostat uzyskać można, oszczędność rzędu 43%, a przy wymianie tradycyjnych termostatów cieczowych uzyskamy oszczędność wysokości 23% energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej