Szkło użytkowe - grzejniki szklane akumulacyjne

2007-05-29 12:33

Firma Fondis wprowadziła do oferty dwa nowe produkty: szklane grzejniki akumulacyjne SOLARIS® oraz przeszklony wkład kominkowy Fascination. Grzejnik do suszenia ręczników wykonany jest z dwóch rodzajów szkła: grzejnego OHDS (Optimal Heating Distribution System) i z rozpraszającego ciepło szkła o dużej wytrzymałości. To zespolone, stanowiące masę grzewczą szkło waży od 20 do 43 kg, w zależności od mocy urządzenia.

Firma opracowała całkowicie nową gamę szklanych grzejników akumulacyjnych SOLARIS® wyposażonych w "inteligentną" technologię szyby zespolonej z zastosowaniem szkła grzejnego OHDS (Optimal Heating Distribution System), która umożliwia promieniowanie i równomierne rozpraszanie ciepła, optymalizując jednocześnie wydajność i zużycie energii. Sztandarowym produktem tej gamy jest przeznaczony specjalnie do łazienki grzejnik SOLARIS®, który może służyć jako suszarka do ręczników.
Szkło jest materiałem który ma dużą zdolność do akumulacji i oddawania ciepła. Przewyższa pod tym względem blachę, czynniki grzejne, żeliwa a nawet cegłę ogniotrwałą. Zapewnia użytkownikowi uczucie ciepła i optymalnego komfortu.
Grzejnik do suszenia ręczników wykonany jest z dwóch rodzajów szkła: grzejnego OHDS (Optimal Heating Distribution System) i z rozpraszającego ciepło szkła o dużej wytrzymałości. To zespolone, stanowiące masę grzewczą szkło waży od 20 do 43 kg, w zależności od mocy urządzenia.
Po włączeniu do sieci szklana płyta OHDS ogrzewa się w sposób różnicowy, by docelowo uzyskać równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni grzejnika i oddaje ciepło do drugiej płyty. Jest ona widoczną i dekoracyjną powierzchnią grzejnika która działa jak element rozpraszający i zasobnik ciepła. Połączone działanie szyby zespolonej sprzyja promieniowaniu i zjawisku bezwładności cieplnej, dzięki czemu uzyskuje się stopniowe i równomierne rozpraszanie ciepła, od podłogi ku sufitowi - nawet po wyłączeniu zasilania elektrycznego. Ciepło rozpraszane przez grzejnik nie wysusza powietrza. Ponieważ grzejnik nie ma wentylacji i żaden opornik nie pozostaje w kontakcie z powietrzem otoczenia, promiennik zapewnia czyste i zdrowe ogrzewanie, ograniczając ruch powietrza i zwęglanie pyłów. Urządzenie nie wymaga uziemienia. Dzięki szczelności połączeń elektrycznych może być bezpiecznie zainstalowane koło wanny lub umywalki. Aby uniknąć ryzyka przegrzania, temperatura powierzchni szkła o dużej wytrzymałości jest ograniczana i stale kontrolowana za pomocą sondy elektrycznej.
Wbudowany 6-stopniowy termostat elektroniczny umożliwia automatyczne lub radiowe (opcjonalne) sterowanie. Funkcja "bieg wymuszony" pozwala ogrzewać lub szybko suszyć ręczniki niezależnie od temperatury otoczenia.
Grzejnik może być wyposażony w dwa poprzeczne ramiona do wieszania ręczników, do wyboru: chromowane "błyszczące, chromowane, matowe" lub lakierowane na biało. Szklane grzejniki akumulacyjne są dostępne w wersjach różniących się kolorem, wymiarami i mocą. W zależności od potrzeb można je mocować w położeniu pionowym lub poziomym. Obecnie dostępne są grzejniki o mocy: 450W, 750W, 1000W, 1200W i 1500W.

Dzięki nowej technologii, do uzyskania temperatury od 18 do 20oC (przy temperaturze na zewnątrz do -15oC), potrzeba tylko 70 W/m2.
Gama grzejników łazienkowych została wzbogacona o trzy nowe kolory: lustrzany, pastelową zieleń metalizowaną i fiolet metalizowany. SOLARIS® to pełna gama akumulacyjnych grzejników ze szkła przeznaczonych do salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Urządzenia można regulować na odległość, używając bezprzewodowego programatora "Chrono", który może być sterowany ręcznie lub przez telefon. Firma stworzyła również nową koncepcję - SOLARIS® mobile - grzejnik przenośny który łączy estetykę z komfortem użytkowania i bezpieczeństwem.

Odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza zostało tak zaprojektowane, by utrzymać szybę w czystości, a konieczność czyszczenia zredukować do minimum. Aby oczyścić szybę, wystarczy obrócić opuszczane drzwi do pozycji poziomej.
Szczelny, stalowy korpus ze stali Corten, odporny na korozję wysokotemperaturową, wyłożono bardzo wytrzymałym materiałem ogniotrwałym i żeliwem. Materiały te wybrano ze względu na ich wyjątkową odporność na wysoką temperaturę i jej nagłe zmiany, szczelność dla spalin, a także zdolność do magazynowania i oddawania ciepła. Maksymalny odzysk ciepła jest możliwy dzięki zastosowaniu systemu spalania na płycie ogniotrwałej, regulowanemu deflektorowi spalin, tylnej płycie z żeliwa i gardzieli ze stali Corten.
Płyta paleniska pozostaje długo gorąca, drewno spala się prawie całkowicie, pozostawiając w palenisku tylko niewielką ilość popiołu.
Firma opracowała systemy spalania, które wpływają na mniejsze zużycie drewna, a więc obniżają koszt użytkowania - 1 m3 drewna opałowego o dobrej kaloryczności, spalanego we wkładzie, odpowiada 180 litrom oleju opałowego. Do wkładu mieszczą się szczapy ponad 60-centymetrowej długości. Jeden załadunek drewna wystarcza na ponad 12 godzin.

Wkład kominkowy podłącza się do przewodów o standardowych parametrach. Może on być stosowany do wszelkiego typu obudów kominkowych. Jest dostępny w wersji poziomej i pionowej, a także z wykończeniem czarnym lub złoconym. Regulowane nóżki ułatwiają instalację.

Całkowite wymiary wkładu (w mm) wynoszą : 

  • dla wersji poziomej - dł. 982 x wys. 1440 x gł. 515
  • dla wersji pionowej - dł. 610 x wys. 1570 x gł. 475   

Wkład kominkowy spełnia obowiązujące normy europejskie.
Wkład FASCINATION umożliwia nie tylko korzystanie z kominka z tradycyjnym, otwartym paleniskiem (78,2 cm x 48,4 cm), ale też palenie w kominku przy opuszczonej szybie (gwarantującej bezpieczeństwo). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej