Regulatory solarne

2007-05-29 13:10

Firma De Dietrich uzupełniła ofertę kolektorów i podgrzewaczy solarnych o systemy sterujące ich pracą: nowe regulatory Diemasol B i C oraz tzw. stacje solarne Dietrisol DSK 6-8 i DSK 9-20.

Za prawidłową i efektywną pracę systemu solarnego odpowiada nowoczesna automatyka umożliwiająca współpracę wszystkich podzespołów. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że raz uruchomiony system solarny sam kontroluje parametry pracy i nie wymaga dalszych regulacji. Nowe kompletne stacje solarne Dietrisol DSK 6-8 i DSK 9-20 oraz regulatory Diemasol B i C współpracują z całą gamą podgrzewaczy solarnych, w tym także z wprowadzonymi w tym roku kolektorami Dietrisol Pro i Dietrisol Power.
Za całość pracy systemu solarnego odpowiadają kompletne stacje solarne DSK 6-8 i DSK 9-20. Ich zadaniem jest wymuszanie przepływu cieczy przez kolektory, podgrzewacz solarny lub zasobnik buforowy. Wyposażone są w zespół pompowy, który przekazuje ciepło do podgrzewacza oraz w zespół płukania i napełniania, zawory zwrotne i odcinające. Każde z tego typu urządzeń ma zawór bezpieczeństwa oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe do mierzenia ciśnienia i temperatury.
Nowe modele stacji solarnych różnią się mocą zespołu pompowego: DKS 6-8 został opracowany do współpracy z kolektorami o mniejszej powierzchni (do 7,5 m2) oraz proporcjonalnie mniejszą wysokością tłoczenia (6m). Dietrisol DSK 9-20 jest jednostką silniejszą, która znajduje zastosowanie w przypadku kolektorów o powierzchni do 20 m2. Dodatkową zaletą urządzenia jest możliwość sterowania ogrzewaniem basenu o powierzchni 7,5 m2.

Stacja solarna Dietrisol typ DKS
Autor: brak danych

Systemy solarne zostały uzupełnione także o elektroniczne regulatory solarne Diemasol B i Diemasol C. Najważniejszym zadaniem regulatorów jest automatyczne sterowanie przepływem cieczy odbierającej energię słoneczną. Na podstawie analizy temperatur kolektora i podgrzewacza regulator steruje pracą systemu w sposób pozwalający na efektywny transport ciepła z kolektorów do bufora (bufor pełni funkcję akumulatora cieplnego). Zmagazynowaną energię cieplną można wykorzystywać do różnych celów: podgrzewania wody użytkowej, wspomagania ogrzewania domu lub schładzania kolektorów. Innowacją zastosowaną w nowych modelach regulatorów w połączeniu ze stacjami solarnymi DKS jest to, że są gotowe do pracy z chwilą podłączenia ich do systemu. Nie wymagają tzw. "pierwszej regulacji", jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego modelu.
Udoskonalony system sterowania i w konsekwencji w pełni automatyczna praca urządzenia z optymalną mocą już od pierwszej minuty zapewniają użytkownikom większy komfort obsługi.
Diemasol B jest przeznaczony do sterowania urządzeniem solarnym i podgrzewaczem dla przygotowania ciepłej wody użytkowej. Diemasol C steruje zaś urządzeniami solarnymi dla przygotowania c.w.u. oraz wspomaga ogrzewanie domu. O wszystkich trybach pracy oraz wskazaniach temperatur informuje wielofunkcyjny wyświetlacz.
Dodatkową innowacją nowych regulatorów solarnych jest funkcja tzw. "ładowania warstwowego". Zastosowanie podgrzewacza solarnego Dietrisol TRIO umożliwia sterowanie ciepłą wodą zmagazynowaną w jego górnym obszarze. Właśnie ta "warstwa" jest ogrzewana jako pierwsza przez kolektory słoneczne. Funkcja ta pozwala uniknąć niepotrzebnego uruchamiania kotła - w momencie, gdy odkręcamy kran z ciepłą wodą, jest ona pobierana w pierwszej kolejności ze zmagazynowanej warstwy. W ten sposób kocioł nie uruchamia się aż do chwili, gdy zapas zostanie wyczerpany. Pozwala to na znaczne oszczędności energii.

Regulator solarny Diemasol
Autor: brak danych

Dane techniczne stacji solarnej Dietrisol typ DKS 6-8 i 9-20

 
Wymiary Wysokość izolacji: 510 mm

Szerokość izolacji: 240 mm

Odległość między osiami otworów

Podłączenie rur:

Śrubunek z pierścieniem zacisk.

Wysokość całkowita: ok.530 mm

Szerokość całkowita: ok. 300 mm

90 mm

DN 20 (dawniej 3/4") do stacji solarnej

Optymalnie 15 lub 18 mm

Dane techniczne

Zawór bezpieczeństwa:

Manometr:

Podłączenie naczynia wzbiorczego:

Ciśnienie maksymalne

Temperatura maksymalna

6 bar

0-9 bar, z zaworem odcinającym

R 3/4, uszczelka płaska


6 bar

chwilowo 180oC

Materiały

Armatury:

Termometr:

Pierścień samouszczelniający:

Uszczelki

Izolacja

Obudowa: mosiądz

Uszczelki: teflon/EPDM

Stal aluminium 0-160oC

EPDM/Viton

AFM 34 bezazbestowe
EPP, = 0,041 W (mK)

Zawory zwrotne

Opór:

Materiał:

Temperatura maksymalna:

2x200 mm SW = 400 mm SW, regulowane
mosiądz/stal nierdzewna

180oC

Separatory powietrza

Materiał:

Mosiądz

Pompy obiegowe

Pompa o dużej wysokości tłoczenia

Typ Wilo Star 20/6 lub 20/9

Dane techniczne systemów sterujących Diemasol

 

Diemasol B

Diemasol C

Obudowa

tworzywo sztuczne, PC-ABS i PMMA

tworzywo sztuczne, PC-ABS i PMMA

Rodzaj ochrony

IP 40/DIN 40050

IP 40/DIN 40050

Temperatura otoczenia

0...40oC

0...40oC

Wymiary zewnętrzne

172x110x46 mm

172x110x46 mm

Montaż

montaż naścienny, możliwy montaż w konsoli sterowniczej

montaż naścienny, możliwy montaż w konsoli sterowniczej

Wyświetlacz

ciekłokrystaliczny, wielofunkcyjny z 8 piktogramami, dwa 2-miejscowe pola tekstowe i dwa 4-miejscowe, 7-segmentowe wskazania oraz dwie kolorowe diody

ciekłokrystaliczny, wielofunkcyjny z 8 piktogramami, dwa 2-miejscowe pola tekstowe i dwa 4-miejscowe, 7-segmentowe wskazania oraz dwie kolorowe diody

Obsługa

trzema przyciskami z przodu obudowy

trzema przyciskami z przodu obudowy

Temperatura składowania

-20...+70oC

-20...+70oC

Zakres pomiaru

-40...+250oC

-40...+250oC

Wejścia

3 czujniki temperatury Pt1000

3 czujniki temperatury Pt1000

Wyjścia

zależnie od wersji (wariant regulatora)

3 wyjścia przekaźników, w tym 2 przekaźniki półprzewodnikowe do regulacji prędkości obrotowej i 1 przekaźnik standardowy

Łączny prąd ze styku

max. 4A

max. 4A

Zasilanie

210...250V (pr. Przem.), 50...60 Hz

210...250V (pr. przem.), 50...60 Hz

Pobór mocy

ok. 2 VA

ok. 2 VA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej