Promieniowanie ciepła a ogrzewanie ścienne

2009-05-07 18:53

Tradycyjne ogrzewanie centralne powoduje podgrzewanie powietrza i przez to powstawanie cyrkulacji powietrza. Przeprowadzone badania poczucia ciepła wykazały, że ważniejszym czynnikiem od temperatury powietrza jest: odczucie promieniowania ciepła, co zapewnia ogrzewanie ścienne.

Firma ROTECH oferuje ogrzewanie ścienne MEDITHERM ogrzana powierzchnia ścian wypromieniowuje ciepło, zapewniając komfort osobom przebywającym w tak ogrzewanym pomieszczeniu, przy temperaturze powietrza obniżonej o 2-3oC w porównaniu do systemu tradycyjnego.
Systemy ogrzewania podłogowego mogą oddać nie więcej niż 80-100 W/m2, ponieważ temperatura podłogi z powodów zdrowotnych nie powinna przekraczac 29oC. Przy ogrzewaniu ściennym w systemie orurowań o zewnętrznej średnicy 6 mm cyrkuluje ciepła woda o temperaturze 40-45oC, dlatego temperatura powierzchni ściany osiąga 38-40oC. Ogrzewanie ścienne zapewnia oddanie ciepła o wartości 200-240 W/m2. System można zastosować również jako ogrzewanie sufitowe lub podłogowe.
Ogrzewanie ścienne może również obniżyć temperaturę, co daje od 12-15% oszczędności energii. Ponieważ temperatura pomieszczenia w poziomie jest bardziej wyrównana, niż w przypadku konwekcyjnych sposobów ogrzewania, dalsza oszczędność wynosi od 5-8%. Znacznie szybsza regulacja w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym pozwala na średnią oszczędność ok. 5%. Mimo strat ciepła na zewnątrz (ok. 10 W/m2 więcej straty na powierzchni ściany ogrzewanej), do ogrzewania pomieszczeń tym systemem zużycie energii jest mniejsze.
Walorem ogrzewania ściennego jest szybkość jego regulacji. Dzieje się tak dzięki temu, że w systemie rur o małej średnicy wewnętrznej cyrkuluje mniejsza ilość ciepłej wody niż w tradycyjnym systemie grzewczym; czas podgrzania jest krótki. Promieniujące ciepło możemy odczuć bardzo szybko z rur pokrytych 2-7 mm tynkiem.
Zaletą ogrzewania ściennego jest także to, że rury (przy pomocy szyn mocujących) po przymocowywaniu do ścian i otynkowaniu są zupełnie niewidoczne. Nie zajmują miejsca w pomieszczeniach i nie psują ich estetyki.
Niższa temperatura pomieszczeń oddziaływuje pozytywnie na wegetatywny system nerwowy, człowiek zyskuje lepsze samopoczucie.

System jest korzystny dla alergików ponieważ przy braku cyrkulacji powietrza ograniczone jest powstawanie kurzu. Latem można go zastosować do chłodzenia pomieszczeń.
Działanie systemu chłodzącego jest identyczne jak grzewczego, z tym że temperatura wody zasilającej wynosi 14-16oC. W ten sposób bez przeciągów i kurzu można uzyskać optymalną temperaturę pomieszczeń. Dzięki promieniowaniu, odczucie temperatury jest o ok. 2oC niższe niż w rzeczywistości. Wydajność chłodnicza wynosi ok. 80 W/m2. Jest niższa od wydajności grzewczej i dlatego celowe jest umieszczenie registrów na większej powierzchni (suficie), gdzie chłodzenie jest najbardziej skuteczne. Ponowne schłodzenie wody odbywa się w maszynie chłodniczej lub przy pomocy energii naturalnej.

Promieniowanie ciepła: ogrzewanie ścienne
Autor: Rotech

Ogrzewanie ścienne: wykonanie

Giętkie registry rur z tworzywa sztucznego (DIN 16 766-PE) o dobrych właściwościach przekazywania ciepła (ISO 9002), są umieszczane bezpośrednio za pomocą szyn mocujących na cegle na wewnętrznych stronach ścian zewnętrznych.
Wartość promieniowania ciepła konstrukcji ściennej (k), może wynosić maksimum 0,5 W/m2K, w przypadku stosowania tradycyjnych pokryć ściennych. W innych przy-padkach taką wartość trzeba zapewnić zewnętrzną lub wewnętrzną warstwą izolacyjną.
Przy systemie MEDITHERM®, grubość tynku powinna wynosić 10-15 mm. Dzięki składowi chemicznemu rur, można stosować tynk tradycyjny i materiały o innym składzie.
Po położeniu pierwszej warstwy tynku, należy umieścić siatkę z włóknem szklanym (tzw. siatkę Rabitza) przed warstwą wygładzającą. Siatka zapobiega pęknięciom spowodowanym przez napięcia powstające przy rozszerzaniu się rur plastykowych. Istnieje również możliwość umieszczenia rur grzewczych pod płytą kartonowo-gipsową lub płytkami ceramicznymi. Rury grzewcze Łączy się za pomocą zgrzewania polifuzyjnego.
Rury o średnicy zewnętrznej 20 mm, które zaopatrują w wodę grzewczą rury registrowe, są wykonane z tego samego materiału co rury registrów (6 mm). Izolowane rury rozdzielające, umieszczane są w konstrukcji ściennej lub podłogowej i doprowadzane do rozdzielacza na każdym poziomie, znanego z ogrzewania podłogowego.
Tworzywo sztuczne stosowane w systemie nie jest chronione przed dyfuzją tlenową. Przy wyborze sposobu ochrony, należy przy montażu urządzeń, rur oraz armatur brać pod uwagę przepisy gwarancyjne wydane przez producentów.
W pomieszczeniach wykończonych terakotą, można zastosować system jako ogrzewanie podłogowe. Przy zwykłym ogrzewaniu podłogowym warstwa betonu musi wynosić ok. 13 cm, dla tego systemu wystarczy 5 cm.
Jako system grzewczy niskotemperaturowy, ogrzewanie ścienne może być stosowane w nowo powstających budynkach jak i obiektach remontowanych. Ogrzewanie ścienne jest polecane przy wykorzystaniu naturalnych źródeł energii oraz do stosowania kondensacyjnych technik grzewczych.

Promieniowanie ciepła: ogrzewanie ścienne
Autor: Rotech
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej