Powietrze w instalacjach centralnego ogrzewania

2007-05-29 13:03

Na wewnętrznej stronie ścianki kotła często powstają bardzo wysokie temperatury. W tym miejscu wytrącają się małe pęcherzyki powietrza, tzw. mikropęcherze. Jeśli nie zostaną zlikwidowane od razu, rozpuszczają się ponownie w innym miejscu instalacji, gdzie panuje niższa temperatura.

Podwyższenie temperatury lub obniżenie ciśnienia powoduje wytrącanie się powietrza z wody. Podczas schładzania i wzrostu ciśnienia woda ponownie wchłania istniejące pęcherze powietrza. Taki proces zachodzi w instalacji centralnego ogrzewania. Na wewnętrznej stronie ścianki kotła często powstają bardzo wysokie temperatury. W tym miejscu wytrącają się małe pęcherzyki powietrza, tzw. mikropęcherze. Jeśli nie zostaną zlikwidowane od razu, rozpuszczają się ponownie w innym miejscu instalacji, gdzie panuje niższa temperatura. Jeżeli zlikwiduje się je bezpośrednio za kotłem, woda jest wolna od powietrza (nienasycona). Może się w niej rozpuścić powietrze znajdujące się w innych miejscach instalacji. W celu związania powietrza znajdującego się w instalacji i wydalenia go na zewnątrz, za kotłem montuje się absorpcyjny separator powietrza.
Odpowietrznik pływakowy Flexvent stosowany jest w zamkniętych instalacjach wody ciepłej i zimnej (temperatura maksymalna - 120 oC, nadciśnienie - 10 barów).  

Odpowietrzniki Flexvent firmy Flamco są urządzeniami trwałymi. Duża prędkość przepływu powietrza w wąskich kanałach wylotowych utrzymuje je w czystości przez długi okres. Układ mechaniczny dźwigni obejmuje zawór wydmuchowy w sposób nieckowaty, co powoduje, że jest on szczelny i dobrze zabezpieczony przed zanieczyszczeniami. Pływak i elementy mechaniki są nierdzewne.

W stanie zamkniętym przed zaworem wydmuchowym znajduje się zawsze zapas powietrza. Wrażliwe elementy są zawsze suche (nie mają styczności z zanieczyszczoną wodą). Wąskie kanały przelotowe pomiędzy pływakiem i ścianką urządzenia sprawiają, że tylko bardzo mała ilość zanieczyszczonej wody ma styczność z wewnętrzną częścią odpowietrznika. Optymalne wyniki odpowietrzania można osiągnąć tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji odpowiedni odpowietrznik. W programie odpowietrzników pływakowych firma oferuje typy 3/8", 3/8" - 3/8", 1/2" wyposażone w automatyczny zawór zamykający (demontaż możliwy bez konieczności opróżniania instalacji). Aby oczyścić odpowietrznik, należy zdjąć gwintowaną pokrywę z pierścieniem uszczelniającym. Doświadczenia pokazują, że prawie w każdej instalacji grzewczej znajdują się grzejniki, w których zbierają się szczególnie duże ilości powietrza.

Odpowietrznik pływakowy Super wykonany jest z mosiądzu. Zawór odpowietrzający zamontowany jest w kołpaku, prostopadle do osi pływaka. Kołpak Flexvent Super ma kształt stożka. Dzięki temu uzyskuje się możliwie największą odległość pomiędzy zwierciadłem wody instalacyjnej i zaworem odpowietrzającym, co wyklucza zanieczyszczenie zaworu. Ilość powietrza, którą może odprowadzić Flexvent, zależy od ciśnienia w instalacji.Flexvent musi zostać zamontowany pionowo w tych miejscach, w których może zbierać się powietrze.

 Powietrze w instalacjach centralnego ogrzewanie prowadzi do:

. powstawania szumów przepływowych i głośnej pracy instalacji,
. spadku ilości ciepła oddawanego przez grzejniki,
. złego przewodzenia ciepła na ściankach kotłów,
. skróconej żywotności instalacji wskutek korozji,
. uszkodzenia pompy obiegowej (zużycie łożysk pompy, erozja kawitacyjna łopatek wirnika),
. znacznego spadku wydajności pompy.

Skąd bierze się powietrze w instalacji centralnego ogrzewania?

. powietrze, które dostało się do wnętrza przed i podczas napełniania instalacji,
. powietrze znajdujące się w wodzie instalacyjnej (w formie przenoszonych pęcherzy lub mikropęcherzy),
. powietrze rozpuszczone w wodzie instalacyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej