Panasonic zwiększy produkcję pomp ciepła w fabryce w Czechach
W 2022 roku europejska produkcja pomp ciepła powietrze–woda jest czterokrotnie większa w porównaniu z 2019 rokiem.
Według raportu poświęconego europejskiemu rynkowi i danym dotyczącym pomp ciepła, który obejmuje dane z 21 krajów w Europie, w 2020 roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 7,4%, co przełożyło się na 1,62 mln jednostek i oznacza rekord pomimo pandemii (raport European Heat Pump Association Market Report 2021).
Zakładając okres działania pompy ciepła na około 20 lat, obecnie europejskie zasoby pomp ciepła wynoszą 14,86 mln sztuk. Taka liczba przypada na około 244 mln budynków mieszkalnych w Europie, a więc udział w rynku pomp ciepła w zasobach budowlanych wynosi obecnie około 6%.
Na rozwój rynku pomp ciepła największy wpływ mają następujące czynniki:
- rozwój technologii pomp ciepła
- konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej
- ograniczenia zapotrzebowania na ciepło w nowo budowanych budynkach
- dotacje
W Unii Europejskiej pompy ciepła pomagają ograniczyć roczne emisje dwutlenku węgla o 9,16 mln ton. Według European Heat Pump Association tego rodzaju pompy mogłyby zmniejszyć roczne emisje CO2 o 1,8 mld ton w sektorach budowlanym i przemysłowym.
Od rozpoczęcia produkcji pomp ciepła w pilzneńskiej fabryce Panasonic w 2018 roku firma stale dąży do zwiększenia zdolności, by sprostać aktualnemu popytowi i przyszłym potrzebom rozwojowym w Europie. Stąd kolejna decyzja o wzroście produkcji.
W ostatnich latach technologia pomp ciepła cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie. Teraz jednak obserwujemy bardzo wyraźny wzrost popytu. We współpracy z pionem badawczo-rozwojowym ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w Niemczech jesteśmy w stanie projektować i produkować pompy ciepła, które sprostają potrzebom europejskich klientów, komentuje Enrique Vilamitjana, Dyrektor zarządzający Panasonic HVAC Europe.
na podstawie materiałów prasowych Panasonic