Oszczędne ogrzewanie - kondensacyjny kocioł gazowy Vitodens 200-W

2013-12-02 12:32
kocioł gazowy viessmann
Autor: Viessmann

Kotły kondensacyjne to wysokosprawne urządzenia, maksymalnie wykorzystujące energię grzewczą. Są obecnie uznawane za najekonomiczniejsze kotły gazowe. Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens-200 firmy Viessmann będzie źródłem ciepła w energooszczędnym przedszkolu w Siemianowicach Śląskich.

Zastosowany w przedszkolu o powierzchni 500 m² gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W typ B2HA wraz z zasobnikiem c.w.u Vitocell 100-W o pojemności 300 l spełnia wymagania Programu Priorytetowego NFOŚiGW w zakresie wytycznych określających podstawowe wymogi do osiągnięcia standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych w standardzie NF15 i NF40.
Ogrzewanie energooszczednego przedszkola wysokoefektywnym kondensacyjnym kotłem gazowym to jeden ze sposobów na ograniczenie zużycia energii. Kotły kondensacyjne wykorzytują bowiem dodatkową energię cieplną zawartą w spalinach, która w tradycyjnych urządzeniach bezpowrotnie jest tracona, ulatując przez komin. Dzięki technice kondensacji, kotły gazowe tego typu są oszczędniejsze od konwencjonalnych o 15-30%. W efekcie sprawność kotła Vitodens dochodzi do 98% (Hs) / 109% (Hi) - umożliwia to obniżenie kosztów ogrzewania, a także wpływa na ochronę środowiska.

Kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W - wyposażenie i możliwości

Kondensacyjny kocioł gazowy jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkań, domów jedno- i wielorodzinnych, w tym także domów energooszczędnych i pasywnych. Kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W jest typem kotła wiszącego o kompaktowych wymiarach (szerokość 45 cm). Dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca i nadaje się do montażu nie tylko w kotłowni, ale także w łazience, kuchni (we wnęce) czy pralni. Kocioł gazowy wyposażony jest w wymiennik ciepła Inox-Radial (z efektem samooczyszczania powierzchni wymiany ciepła dzięki ukierunkowanemu przepływowi spalin i kondensatu) wykonany z wysokostopowej stali szlachetnej (z dodatkiem tytanu i molibdenu). Taka konstrukcja wymiennika ciepła daje gwarancję oszczędnej i niezawodnej pracy urządzenia przez wiele lat. Producent opracował do kotła specjalny palnik cylindryczny - Marix - z siatką ze stali szlachetnej, wyróżniający się długim okresem użytkowania. Zintegrowany układ regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie kontroluje i reguluje proces spalania w zależności od zmieniającego się obciążenia kotła oraz rodzaju i jakości gazu. Zapewnia to maksymalne wykorzystanie energii paliwa w różnych warunkach pracy kotła. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowane zabezpieczenie przeciw cofaniu się spalin (klapa za wentylatorem palnika) dla mocy od 45 do 150 kW.
Kondensacyjny kocioł gazowy Vitodens 200-W ogrzewa również wodę użytkową w osobnym zbiorniku ustawionym pod kotłem lub obok niego. Stosując zbiornik tzw. biwalentny (z dwiema wężownicami), kocioł może współpracowac z kolektorami słonecznymi, zapewniając dodatkowe oszczędności na podgrzewaniu wody użytkowej.
Kotły kondensacyjne tego typu mają także możliwość współpracy w układzie kaskadowym - do 8 kotłów o mocy cieplnej od 45 do 900 kW.

Kocioł kondensacyjny
Autor: Viessmann Wiszący kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W wyróżniają m.in. kompaktowe wymiary

Obsługa kotła

Obsługa kotła gazowego realizowana jest na regulatorze Vitotronic z dużym kontrastowym wyświetlaczem, o intuicyjnym menu w formie tekstowej i graficznej. W razie wątpliwości funkcja „pomocy” podpowiada użytkownikowi o kolejnych krokach obsługi. Dla wygody użytkowania moduł do obsługi regulatora można umieścić, np. na dowolnej ścianie w specjalnej podstawie montażowej (przewód przyłączeniowy długości 5 m).

Oszczędny system ogrzewania

Uzupełnieniem kotła Vitodens 200-W w tej inwestycji jest system ogrzewania podłogowego z rurami PEXc, PE-RT i PE-RT/AL./PE, odpowiednimi płytami izolacyjnymi, rozdzielaczami i pozostałym osprzętem ogrzewania podłogowego. System wyposażony jest w nowoczesną automatykę sterowania, dzięki której możliwe jest precyzyjne zarządzanie ciepłem w każdym pomieszczeniu - sterowanie temperaturą, co również przekłada się na oszczędność energii.

Kocioł gazowy
Autor: Viessmann Gazowy kocioł kondensacyjny - schemat budowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej