Ogrzewanie wody basenowej

2007-05-29 11:32

Junkers proponuje oszczędny system podgrzewania wody w basenie kąpielowym. Dzięki modułowi MSB-1 można rozszerzyć dotychczasowe możliwości sterowania obiegów c.o. lub c.w.u. przez kocioł Suprastar lub Supramax o dodatkowy obieg podgrzewania wody w basenie. Umożliwia to zaprogramowanie czasów, w których woda w basenie będzie miała żądaną temperaturę i będzie się nadawała do użytkowania.

Do programowania można wykorzystać znany już instalatorom i użytkownikom zamontowany w kotłach Suprastar i Supramax cyfrowy panel sterujący TAC. Przy eksploatacji małych basenów użytkownicy natrafiają na różne problemy np.: filtrowanie, uzdatnianie i podgrzewanie wody w basenie. Szczególnie ważne, ze względu na późniejsze koszty eksploatacyjne, jest dobre zaprojektowanie ogrzewania wody basenowej. Duża ilość wody, a co za tym idzie jej duża bezwładność termiczna pociąga za sobą kłopoty z utrzymaniem jej w żądanej temperaturze.

Junkers proponuje oszczędny system podgrzewania wody w basenie kąpielowym. Dzięki modułowi MSB-1 można rozszerzyć dotychczasowe możliwości sterowania obiegów c.o. lub c.w.u. przez kocioł Suprastar lub Supramax o dodatkowy obieg podgrzewania wody w basenie.
Umożliwia to zaprogramowanie czasów, w których woda w basenie będzie miała żądaną temperaturę i będzie się nadawała do użytkowania. Do programowania można wykorzystać znany już instalatorom i użytkownikom zamontowany w kotłach Suprastar i Supramax cyfrowy panel sterujący TAC.
Za stosowaniem tego rozwiązania przemawia możliwość podgrzewania wody basenowej w tzw. trybie pracy letniej, czyli przy wyłączonej instalacji c.o. Kocioł nie musi już, tak jak w tradycyjnie stosowanych rozwiązaniach, oczekiwać w trybie ogrzewania (tzn. z gorącą wodą w kotle) na ewentualny pobór ciepła do basenowego wymiennika ciepła, lecz włącza się tylko w chwili rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Rozwiązanie to, oprócz prostego systemu programowania, pozwala na znaczne oszczędności eksploatacyjne, wynikające z wyeliminowania tzw. strat postojowych kotła w trybie gotowości do pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej