Ogrzewanie sufitowe i podłogowe w budownictwie szkieletowym

2007-05-29 12:23

Promieniowanie cieplne z sufitu utrzymującego temperaturę ok. 35°C, ogrzewa zarówno podłogę, ściany, meble, jak i osoby przebywające w pomieszeniu. Przy ogrzewaniu sufitowym temperatura powietrza może być niższa o 1-2(3)°C w stosunku do innych systemów grzewczych, bez utraty komfortu cieplnego.

Firma Polarheat ma w swojej ofercie produkty które z powodzeniem mogą być stosowane w budownictwie szkieletowym.
Montaż tych urządzeń nie powoduje osłabienia konstrukcji, nie stwarza też ryzyka jej uszkodzenia. Podczas montażu systemu nie ma potrzeby wiercenia otworów w belkach do prowadzenia wodnych instalacji co.
Promieniowanie cieplne z sufitu utrzymującego temperaturę ok. 35oC, penetrując pomieszczenie ogrzewa podłogę, ściany, meble jak i osoby w nim przebywające. W stanie ustalonym po włączeniu ogrzewania tzn. gdy od sufitu nagrzała się powierzchnia pomieszczenia można zmniejszyć nastawioną na termostacie temperaturę o 1-2(3)oC. Przy ogrzewaniu sufitowym temperatura powietrza może być o tyle niższa w stosunku do innych systemów grzewczych, bez utraty odczucia komfortu cieplnego. Niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu to mniejsze straty cieplne, a w konsekwencji niższe koszty ogrzewania. Przyjmuje się, że obniżenie temperatury o 1oC zmniejsza koszty ogrzewania o 5%.


1. Przykład rozmieszczenia elementów ogrzewania elektrycznego w domu jednorodzinnym

Ogrzewanie sufitowe jest ogrzewaniem komfortowym i bezpiecznym. W Skandynawii, gdzie znane jest od blisko 30-lat, stosowane jest szeroko w przedszkolach i szpitalach. Przy tym systemie ogrzewania nie występują konwekcyjne prądy powietrzne, w konsekwencji nie występuje unoszenie się kurz. Dlatego ogrzewanie sufitowe jest przyjazne szczególnie dla alergików.


 2. Przykład izolacji termicznej budynku, w którym zainstalowano ogrzewanie foliowe

Foliowe ogrzewanie sufitowe i podłogowe nie stwarza ograniczeń w zagospodarowaniu wnętrza.
Zainstalowane folie grzewcze są niewidoczne, może to być istotną zaletą w wolnostojących domach użytkowanych okresowo.
W przeciwieństwie do systemów ogrzewania tradycyjnego, ogrzewanie foliowe nie wymaga serwisu eksploatacyjnego ani specjalnych pomieszczeń przeznaczonych na kotłownię.

Przykładowe koszty inwestycyjno-eksploatacyjne dla budunku z izolacją termiczną.

Dom jednorodzinny o powierzchni* (m2)

Zużycie energii elektr. do ogrzewania (kWh/rok)

Koszt ogrzewania ** (zł/rok)

Koszt folii grzewczej EURO

130

8000

2700

2200

90

6000

2000

1600

*Wysokość pomieszczeń 3 m
**Cena energii elektrycznej 0,34 zł/kWh (dla taryfy dziennej 2002/2003 r.)

Ogólne uwagi wykonawcze
Na etapie projektu należy uwzględnić wytyczne producenta folii odnośnie konstrukcji i wykonawstwa sufitu i podłogi. Instalacja ogrzewania foliowego może być wykonana jedynie przez uprawnionego i przeszkolonego w tym zakresie elektryka. Zasilanie folii grzewczej może być doprowadzone jedynie poprzez wyłącznik dwubiegunowy o minimalnej szczelinie między wszystkimi stykami 3 mm, umieszczony w stałej instalacji elektrycznej. Przewody elektryczne nie mogą być poprowadzone nad folią grzewczą.
Folię grzewczą należy ułożyć zgodnie z załączonymi rysunkami zwracając uwagę, aby nie uszkodzić ścieżek grzewczych. Przy układaniu nie należy narażać folii na przecieranie, zaginanie oraz na zalanie wodą. Niedopuszczalne jest zmienianie wymiarów folii np. przez przycięcie.
Wszystkie prace prowadzone przy suficie lub podłodze powinny być wykonywane w sposób, który gwarantuje nieuszkodzenie folii grzewczej. Folię uszkodzoną należy wymienić na nową.
Izolacja, która bezpośrednio styka się z folią musi być odporna termicznie. W miejscach montażu folii nie należy używać farb i szpachli olejnych, wskazane jest stosowanie farb odpornych na ciepło np. akrylowych.

Przykłady instalacji ogrzewania sufitowego i podłogowego

Folie grzewcze powinny być zainstalowane (w zależności od wielkości strat cieplnych obiektu) na 50-80% całkowitej powierzchni sufitu.
Aby zapewnić prawidłowy odbiór ciepła z folii grzewczej i nie dopuścić do osiągnięcia przez nią nadmiernej temperatury materiały pokryciowe sufitu powinny mieć grubość nie większą niż:

- 16 mm dla desek i płyt drewnopochodnych (OSB i wiórowych)
- 13 mm dla płyt gipsowo-kartonowych.

Nie należy stosować paneli i boazerii z plastiku. Folia grzewcza nie może znajdować się nad przeszkodą np. ścianą działową, szafą podsufitową itp. W prawidłowo wykonanej instalacji sufitowej folia grzewcza styka się na całej powierzchni z elementem podtrzymującym od dołu np. płytą gipsowo-kartonową i izolacją termiczną od góry. Jest to warunek osiągnięcia optymalnej efektywności grzewczej.

Tabela mocy (W) i długości (cm) folii sufitowej o wydajności 150 W/m2 i napięciu zasilającym 230 V

W instalacji ogrzewania podłogowego bezpośrednie stykanie się folii z podłogą jest niedopuszczalne. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej szczeliny powietrznej (patrz rysunek). Końce folii należy przymocować listwami, co uniemożliwi samoistne zrolowanie.

Grzejno-oświetleniowa kaseta sufitowa Polarheat

Odmiany

  • Model 1: Kaseta z oddzielnym termostatem - do instalowania na stałe
  • Model 2: Kaseta z wyłącznikiem i termostatem - do instalowania na stałe
  • Model 3: Kaseta z wyłącznikiem i termostatem z połączeniem na wtyczkę

Moc

200 W

Napięcie

230 V

Wymiary

585 x 585 x 45

Zastosowanie

biura, toalety, korytarze, poczekalnie, garderoby i pomieszczenia wymagające miejscowego dogrzania

Przykłady instalowania

1: Kaseta jest mocowana bezpośrednio na suficie z wykorzystaniem otworów (dla śrub) przewidzianych w jej obudowie. Przewód zasilający lub puszka przyłączowa instalacji podtynkowej (w suficie) powinny znajdować się bezpośrednio nad przedziałem przyłączeniowym kasety. Opcjonalnie istnieje możliwość podłączenia kasety do instalacji natynkowej.

2: Kaseta wsparta jest na kształtownikach T w podwieszonym suficie (przykład systemu sufitu podwieszanego wykorzystującego kształtowniki T).

Zasilanie kaset współpracuje z termostatem pokojowym, gdy stosowane są kasety wg modelu 1

Grzejno-oświetleniowa kaseta sufitowa (model 2)

Na produkty firma udziela 2 lat gwarancji.

Potwierdzeniem jakości produktów są:

  • Dla folii grzewczych
  • Certyfikat PCBC-B/13/28/03/BT

Dla kaset grzejno-oświetleniowowych

  • Certyfikat PCBC-B/13/4170/02/BT
  • Atest Higieniczny PZH-HK/B/0476/01/2003
  • Certyfikat CCA FI 949/22.08.96

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej