Nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe – zasada działania

2013-11-05 7:00
systemy przeciwoblodzeniowe
Autor: iStock

Systemy przeciwoblodzeniowe w postaci elektrycznych kabli grzejnych oraz mat to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie na zimę. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe daje gwarancję bezpiecznych, suchych nawierzchni, dachów i drożnych systemów rynnowych. Co ważne, instalacja przeciwoblodzeniowa pozostawia te elementy po zimie w nienaruszonym stanie.

Typowy system przeciwoblodzeniowy skonstruowany jest na tej samej zasadzie, co elektryczne ogrzewanie podłogowe. Składa się z kabli grzejnych lub mat, które instaluje się pod płytkami chodnikowymi, asfaltem lub nawierzchnią betonową. Kable grzejne sprawdzają się także na dachach, w rynnach i rurach spustowych, chroniąc przed zaleganiem śniegu i powstawaniem lodu.

Instalacje przeciwoblodzeniowe stosuje się nie tylko w domach prywatnych, ale także różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej - szpitalach, szkołach, biurowcach. Z systemów przeciwoblodzeniowych chętnie korzystają również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Zalety ogrzewania przeciwoblodzeniowego:

  • zapobieganie gromadzeniu się śniegu na dachu, dzięki czemu nie ma możliwości nadmiernego obciążenia konstrukcji dachu. Kable grzejne zastosowane na dachu eliminują także konieczność niebezpiecznego i pracochłonnego odśnieżania dachu,
  • zabezpieczenie przed powstawaniem nawisów śnieżnych oraz sopli na rynnach i pod okapem dachu, które są zagrożeniem dla przechodniów i samochodów, 
  • brak konieczności uciążliwego odśnieżania chodników i podjazdów, skuwania z nich lodu oraz posypywania piaskiem czy solą, niszczącą np. chodniki z kamienia naturalnego.


Parametry użytkowe
Każdy system oblodzeniowy powinien być skonfigurowany według konkretnych potrzeb użytkowych. Przewodów grzejnych nie należy bowiem przycinać czy skracać, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wyliczenie niezbędnej długości kabli i wybór optymalnego systemu.
Kable grzejne wykorzystują standardowe napięcie 230 V. Są to elementy ekranowane, o maksymalnej temperaturze pracy 90°C. Oferowane są o mocy od 18 do 30 W na metr bieżący. Biorąc pod uwagę warunki panujące podczas ostatnich zim w Polsce, zalecany jest zakup kabli o nieco większej mocy. W zamian uzyska się wyższą sprawność systemu przeciwoblodzeniowego, a za ograniczenie wydatków za prąd odpowiada automatyka współpracująca z czujnikami temperatury.

Kable grzejne
Autor: Devi Kabel grzejny Devi 18 W/m 59 m

Oszczędność energii
Praca systemu przeciwoblodzeniowego sterowana jest automatycznie, bez udziału użytkownika, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej jest oszczędne. System sam rozpoznaje warunki, które sprzyjają np. oblodzeniu powierzchni i tylko wówczas się załącza. Dodatkowe oszczędności uzyskamy, montując np. zegar sterujący (firmy Hager Polo czy F&F). Włączy on ogrzewanie, np. pół godziny przed naszym powrotem z pracy.

Systemy przeciwoblodzeniowe to dość kosztowna inwestycja. Przy niewielkich powierzchniach (do 10 m²) cena z montażem wynosi ok. 500 zł za m². Im większa instalacja, tym niższy jest koszt jednostkowy - przy 100 m² spada do ok. 250 zł za m². W przypadku rynien cena wynosi ok. 100 zł za mb. Ten wydatek szybko się jednak zwraca. Nie poniesiemy bowiem kosztów na remont rynien, podjazdów, elewacji, które niszczeją pod wpływem obciążenia śniegiem, lodem czy pod wpływem soli. Nie da się także przecenić wartości zaoszczędzonego na odśnieżaniu czasu. Ważnym argumentem są także niskie koszty eksploatacyjne - ok. 60-70 zł za m² lub 15-20 zł za mb. rynny na sezon.

Wszystkie produkty przedstawione w niniejszym artykule można kupić na sklep.tim.pl. Sklep internetowy TIM poleca firmę Danfoss jako sprawdzonego producenta systemów przeciwoblodzeniowych. Produkty, dostępne pod marką DEVI, odznaczają się wysoka jakością, niezawodnością i dobrymi parametrami użytkowymi. Kable grzejne sprzedawane są w odcinkach od kilku do nawet ponad 100 m.

Zegar sterujący
Autor: F&F Zegar sterujący
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej