Kominek, jako źródło ciepła
Jaki kominek wybrać do domu, a jaki do mieszkania?
Wybór odpowiedniego kominka do domu należy zacząć od zastanowienia się, jaką funkcję ma on pełnić. Jeśli kominek ma być tylko ozdobą salonu, a pali się w nim od przysłowiowego święta, to mamy duże pole do popisu. Nie musimy bowiem kierować się typowymi kryteriami doboru wkładu, tak jak wtedy, gdy pełni on funkcje grzewcze.
Możemy zdecydować się, np. na instalację popularnych ostatnio biokominków. Są one szczególnie polecanym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków lub apartamentów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kominek jako źródło ciepła to musimy rozważyć kilka kwestii.
Kominek to nie jedyne źródło ogrzewania
Podstawowa informacja, o której należy pamiętać, to taka, że kominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania domu, ponieważ zabrania tego prawo. Nie znaczy to jednak, że nie może on być głównym źródłem ogrzewania, na co często decydują się właściciele domów jednorodzinnych. Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć to to, czy kominkiem chcemy ogrzewać tylko powietrze, czy zdecydujemy się podłączyć go do instalacji centralnego ogrzewania (będzie wtedy ogrzewał również wodę płynącą w kaloryferach).
Kominki powietrzne
Dzięki systemowi DGP kominek powietrzny może ogrzać wszystkie pomieszczenia, do których doprowadzone są rury lub kanały rozprowadzające ciepło. Niewatpliwą zaletą systemu jest jego cena. Rozwiązanie to jest łatwe w montażu, ale mimo to należy powierzyć je specjaliście, który odpowiednio obliczy zapotrzebowanie na ciepło budynku, ilość powietrza, która musi być doprowadzona do spalania, dobierze turbinę i zaplanuje system rozprowadzenia rur drogą o najmniejszych oporach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję dobrze zaplanowanych przepływów powietrza, które nie będą tamowane gwałtownymi załamaniami dróg. O zastosowaniu tego rozwiązania trzeba jednak myśleć już na wczesnym etapie budowy domu. Jeżeli system dystrybucji powietrza nie zostanie przygotowany odpowiednio wcześnie, możemy mieć problemy z późniejszym jego zaplanowaniem.
Kominki z płaszczem wodnym
Kominki z płaszczem wodnym są droższe w montażu, ponieważ wymagają wielu dodatkowych urządzeń, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość podłączenia do instalacji c.o. lub do ogrzewania podłogowego. Tu również powinniśmy skorzystać z usług doświadczonego instalatora.
Najlepsze rezultaty przy zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym osiągniemy jednak dopiero wtedy, gdy palimy w nim stale, nie okazjonalnie. Wtedy rzeczywiście można zauważyć znaczne oszczędności w stosunku do innych sposobów ogrzewania.
Właściwa moc urządzenia
Kiedy już zdecydujemy się na jedną z opcji, kolejną decyzją, jaką musimy podjąć jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia. Decyzja ta uwarunkowana jest nie tylko powierzchnią, którą urządzenie ma ogrzać, ale także zapotrzebowaniem energetycznym na ciepło.
Wybierając wkład kominkowy warto zwrócić uwagę na to:
- jaka jest sprawność urządzenia, powinna być ona nie mniejsza niż 70%; kominki o takich parametrach uważane są za najbardziej wydajne i efektywne;
- czy kominek został przebadany przez odpowiedni instytut i czy posiada wszelkie certyfikaty pozwalające na jego użytkowanie;
- jaką gwarancję daje producent na jego używanie; zazwyczaj polscy producenci udzielają gwarancji na 5 lat.
Budowa kominka
Wkłady żeliwne powinny mieć odpowiednio grube ściany (min. 8 mm), co gwarantuje ich bezawaryjną pracę. Czopuch kominka (kaptur) powinien być wysoki i podobnie jak ściany boczne wyposażony w liczne radiatory (wypustki). Dzięki temu, ciepłe powietrze, które „produkuje kominek” ma większą powierzchnię wymiany z otoczeniem. Dobrze, jeśli kominek ma deflektor, czyli powietrzną półkę, która wydłuża drogę ciepłych spalin przed ujściem do rury dymowej. Kominek powinien mieć również wbudowany szyber, którym reguluje się ciąg powietrza oraz szufladę pozwalającą w łatwy i wygodny sposób usunąć popiół. W kominkach wodnych i stalowych jedną z najważniejszych kwestii jest materiał.
Autor: brak danych
Najlepiej, jeżeli wkłady kominkowe wykonane są z blachy kotłowej o grubości 4-5 mm. Dodatkowo ich komora spalania może być wyłożona wermikulitem lub szamotem. Niezależnie od rodzaju, kominka powinien on być wyposażony w szybę odporną na bardzo wysokie temperatury, nawet ok. 800°C.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem do kominków powietrznych i wodnych jest zamontowanie doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz budynku. Dzięki temu pracujący wkład nie pobiera tlenu z pomieszczenia.
Jak poprawić sprawność kominka?
Ekonomikę pracy kominków żeliwnych i wodnych możemy poprawić stosując różnego rodzaju sterowniki wspomagające i kierujące pracą kominków (np. sterownik kominka MSK GLASS). Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciągu kominowego w procesie spalania drewna. Dzięki temu temperatura wokół wkładu utrzymuje się na tym samym poziomie. Sterownik kieruje pracą przepustnicy podłączonej do kanału doprowadzającego powietrze do kominka z zewnątrz. Precyzyjnie reguluje dopływ powietrza do komory spalania, utrzymując zadaną wysokość temperatury. Dodatkowo, stosując te rozwiązania, proces spalania przepływa bardziej ekonomicznie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na ilości zużywanego drewna.
Autor: Kratki.pl
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Mila 24 kW