Kominek grzeje i jest ozdobą pod warunkiem, że jest bezpieczny

2008-10-16 12:29

Od kilku lat na polskim rynku można zauważyć wzrost popularności ekologicznych źródeł energii, do których bez wątpienia należy ogrzewanie kominkowe. Dzisiaj jednak w większości kominek to zabudowany wkład lub kaseta kominkowa, które poza funkcją dekoracyjną, stanowią wydajne i efektywne źródło ciepła wspomagające lub zastępujące tradycyjne ogrzewanie

Pomimo upływu czasu i następujących zmian w trendach jest jedna bardzo istotna rzecz, która pozostaje bez zmienna, a mianowicie budując kominek, czy to otwarty, czy zabudowany wkład kominkowy należy zawsze pamiętać o doborze wysokiej jakości materiałów izolacyjnych gwarantujących nam bezpieczeństwo i komfortowe użytkowanie.

PŁYTY KOMINKOWE SUPER ISOL

Jeszcze kilka, kilkanaście lat wstecz budowane były wyłącznie kominki otwarte, które po rozpaleniu stwarzały w domu niepowtarzalny klimat - dawały wrażenie przytulności i ciepła, ale niestety były w zakresie dóbr luksusowych.

BEZPIECZEŃSTWO ETAP PIERWSZY-PROJEKT

Jeśli kominek budujemy w istniejącym budynku, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych elementach, które należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania domu:

  • wybór lokalizacji kominka: 


a. blisko komina, poprowadzonego w bezpiecznej odległości od wszystkich elementów palnych
b. w odpowiednim dużym pomieszczeniu, ze względów estetycznych i praktycznych

  • wzmocnienie stropu: waga kominka to często kilkaset kilogramów, które może stanowić zbyt duże obciążenie dla nieprzystosowanego do takiego obciążenia stropu,
  • zaprojektowanie komina, który zapewni odpowiedni ciąg: tutaj należy pamiętać również o tym, że temperatura spalin z kominka wynosi około 400oC, więc nie możemy korzystać z kominów przeznaczonych do odbioru spalin z kotłów lub innych przewodów, np. wentylacyjnych!, komin musi być wykonany z materiałów niepalnych, powinien być szczelny oraz odpowiednio duży - wyprowadzony ponad kalenicę, a średnica nie powinna być mniejsza niż 160 mm lub min. 200 x 200 mm przy przekroju prostokątnym, wykonanie bilansu wentylacyjno - nawiewnego: kominki z wkładem potrzebują do spalania około 10 m3 powietrza na godzinę, a otwarte nawet do 1000 m3, należy doprowadzić dodatkowym specjalnym kanałem powietrze do kominka bezpośrednio z zewnątrz, w innym wypadku może zostać naruszone działanie wentylacji grawitacyjnej.

WYBÓR KOMINKA

Wybierając kominek, należy zastanowić się jaką ma on pełnić funkcję. Kominki mogą być tradycyjne, czyli otwarte paleniska z bezpośrednim dostępem do ognia - oddają one ciepło tylko przez promieniowanie. Ogrzane powietrze jest zasysane do komina wraz z dymem, przez co tylko około 15% ciepła wytworzonego w kominku pozostaje w pomieszczeniu. Dlatego tradycyjne kominki pełnią funkcję głównie dekoracyjną. Nowoczesne kominki to wkłady kominkowe stalowe lub żeliwne, które zabudowujemy nadając przeróżne kształty i formy - mogą być w formie rustykalnej bądź jako portale. Wkłady kominkowe posiadają zamkniętą komorę spalania, co umożliwia lepsze wykorzystanie energii. Bowiem około 70% energii powstającej podczas palenia w kominkach możemy wykorzystać jako ogrzewanie centralne lub ogrzewanie wspomagające inne źródło ciepła. Nowoczesne kominki to więc nie tylko dekoracja i wiele walorów estetycznych, ale przede wszystkim większa funkcjonalność.

WYBÓR MATERIAŁÓW DO BUDOWY KOMINKA

Nadszedł czas, abyśmy dokonali wyboru materiałów, dzięki których Po zaprojektowaniu i wyborze kominka nadszedł czas, abyśmy dokonali wyboru materiałów. Mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników kominków, firma VARMSEN Polska wprowadziła na polski rynek konstrukcyjno izolacyjną płytę kominkową SUPER ISOLW komplecie z płytą kominkową SUPER ISOL w ofercie występują: klej wysokotemperaturowy ISOL GLUE+ jako gotowa masa oraz Impregnat.

Dlaczego montażyści wybierają do budowy kominków płyty SUPER ISOL?

Płyty SUPER ISOL to coś więcej niż tylko izolacje kominka. Tradycyjne rozwiązanie zakłada wykonanie obudowy kominka na bazie płyt G-K oraz użycie wełny mineralnej jako izolatora. SUPER ISOL łączy te dwa elementy w jednej płycie. Może stanowić element konstrukcyjny do obudowy czopucha jednocześnie będąc doskonałym izolatorem. Idealnie nadaje się do izolacji belki, ścianek bocznych oraz ściany za kominkiem co czyni z niego rozwiązanie uniwersalne zastosowania SUPER ISOL.

CZAS - 50% szybszy montaż

Mały ciężar oraz standaryzacja rozmiarów pozwalają na bezproblemowy transport naszych produktów na plac budowy. Do obróbki naszych produktów można wykorzystać podstawowe narzędzia stolarskie, dzięki czemu montaż staje sie tańszy i prostszy. Do cięcia płyt SUPER ISOL wystarczy użyć zwykłej piłki do drewna, a do montażu kleju ISOL GLUE oraz wkrętów.

ZDROWIE - Produkt bezwłóknisty

SUPER ISOL to płyty bezwłókniste. Specjalny proces powierzchniowego utwardzania naszych płyt, a także proces autoklawizacji w fazie produkcji sprawia, iż nie pylą - nie są alergogenne. Potwierdzeniem przyjaznych dla zdrowia właściwości naszych produktów jest atest Państwowego Zakładu Higieny ( HK/B/0419/01/2005 ). SUPER ISOL jest wytwarzany z naturanych materiałów, dzięki czemu jest odporny na ataki bakterii, wszelkich pleśni czy grzybów.

JAKOŚĆ - Najlepsze parametry

Płyty SUPER ISOL cechują się najlepszymi na rynku parametrami technicznymi. Wysoka maksymalna temperatura eksploatacji oraz gęstość i wytrzymałość na ściskanie, a także duże rozmiary płyt czynią z nich idealne rozwiązanie dla każdego kominka.

Harmonia, Komfort, Oszczędność
Autor: VARMSEN POLSKA sp. z o.o.

Parametry techniczne

kolor szary
klasyfikacja ogniowa A1 - niepalny
maksymalna temperatura eksploatacji 1000oC
przewodność cieplna 0,06 W/ (m-K) dla 200oC
wytrzymałość na ściskanie 2,6 N/mm2
gęstość 225 kg/m3
wymiary 1000 x 610 mm, 1220 x 1000 mm
grubość 25-100 mm


BEZPIECZEŃSTWO - Rozkład temperatur
Płyty SUPER ISOL są doskonałym izolatorem, są produktem niepalnym sklasyfikowane w klasie A1. Podczas pracy kominka, gdy od wewnętrznej strony płyty poddawane są wysokim temperaturom, strona zewnętrzna pozostaje w bezpiecznej temperaturze dla człowieka.

Kominek grzeje i jest ozdobą pod warunkiem, że jest bezpieczny
Autor: VARMSEN POLSKA sp. z o.o. Rozkład temperatur SUPER ISOL
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej