Kocioł Parowy

2007-10-17 11:27

Kocioł typu PK-2/300 jest przeznaczony do wytwarzania pary nasyconej. W urządzeniu zastosowano bardzo rzadkie rozwiązanie; palnik węglowy kotła jest usytuowany w płomiennicy. Taka konstrukcja umożliwia zmniejszenie gabarytów kotła. Nowe rozwiązanie pozwala także na rezygnację z paleniska ceramicznego.

Dzięki swojej zwartej budowie urządzenie przypomina kocioł gazowy lub olejowy. Układ automatycznej regulacji pozwala użytkownikowi sterować pracą kotła w taki sposób, aby wytwarzana para nasycona miała ciśnienie i temperaturę w dopuszczalnych granicach. Zastosowanie palnika węglowego wraz z układem automatycznej regulacji zapewnia szybki rozruch kotła ze stanu zimnego, szybkie dostosowanie jego wydajności do aktualnego poboru pary przez urządzenia technologiczne oraz stabilne ciśnienie pary w instalacji technologicznej - niezależnie od wahań w zapotrzebowaniu pary.

W urządzeniu można stosować palniki przeznaczone do ekopaliw (pelety, zrębki, trociny itp.). Zastosowanie tych paliw nie wymaga zmiany konstrukcji kotła.

Kocioł po niewielkich zmianach może także pracować jako wodny niskotemperaturowy.

Opis budowy:

Kocioł PK-2/300P składa się z:

  • części ciśnieniowej (walczak z płomiennicą oraz dwoma ciągami płomieniówek),
  • palnika węglowego retortowego o mocy znamionowej 200 kW, z automatycznym odpopielaniem,
  • układu sterowania AKPiA,
  • osprzętu.

W urządzeniu zastosowano układ trójciągowy, tj. płomienicę oraz dwa ciągi konwekcyjne składające się z płomieniówek o średnicy DN 50 mm. Kocioł ma dwie komory nawrotne spalin: przednią i tylną - usytuowane na zewnątrz części ciśnieniowej. Komory pokryte są wykładziną ceramiczną z materiałów żaroodpornych i żarowytrzymałych o wysokich własnościach fizycznych (niski współczynnik przewodzenia ciepła i ciężar własny). Takie cechy w połączeniu z materiałami wysokiej jakości (blacha kotłowa lub stopowa oraz materiały izolacyjne i żaroodporne) gwarantują długotrwałą eksploatację i minimalne straty ciepła.

Dane techniczne

Moc znamionowa

200 kW

Wydajność pary

Do 300 kg/h

Ciśnienie dopuszczalne

2,5 bar

Powierzchnia wymiany ciepła w wymienniku

20 m2

Wymiary gabarytowe

Szerokość z palnikiem i zasobnikiem paliwa

1400 mm

wysokość

1550 mm

Długość z palnikiem i czopuchem (korpusu)

3800 (1900) mm

Urządzenie jest oznaczone jest znakiem CE.
Firma prowadzi prace projektowe i badawcze nad typoszeregiem kotłów o mocy 2000 kW i ciśnieniu 6, 10 bar.
Producentem kotłów jest Zakład Budowy Kotłów "BUD-KOT".

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej