Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze w 2023? Czy wymiana kotła na pompę ciepła się opłaca?

2023-03-15 23:08
Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku
Autor: Getty Images Zastanawiacie się, jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku? A może jak obniżyć koszty ogrzewania? Odpowiedź w naszym artykule

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2023? Ile zapłacimy za ogrzewanie domu węglem, kotłem gazowym czy pompą ciepła? Sprawdzamy, czym najtaniej ogrzejemy dom przy aktualnych cenach. Z artykułu dowiesz się też, czy wymiana kotła na pompę ciepła się opłaca. Jak obniżyć koszty ogrzewania domu w 2023?

Spis treści

 1. Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
 2. Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku?
 3. Czy wymiana kotła na pompę ciepła się opłaca?
 4. Rynek pomp ciepła w Polsce

Czym ogrzewać dom w 2023 roku?

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem kotłów na paliwa stałe bywa karkołomne. Wiąże się często z pracochłonną obsługą i koniecznością nieustannego kontrolowania działania kotła. Dla kogoś, kto dużo czasu spędza poza domem, może to być duży problem. Nie można też zapominać o nieekologicznej i uciążliwej dla otoczenia emisji dymu.

Czytaj też:

Tymczasem ogrzewanie pompą ciepła, pod względem wygody jest na przeciwnym biegunie. Ponadto pompy ciepła pozwalają na efektywne wykorzystanie energii z otoczenia, dzięki czemu ogrzewanie domu czy budynku jest tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Co ważne, w przypadku pomp ciepła technologia dostarczania ciepła oraz ciepłej wody użytkowej jest zeroemisyjna, bo proces ten nie wymaga spalania węglowodorów oraz innego rodzaju paliwa. Dodatkowo, wykorzystanie urządzeń np. w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii pozwala na uniezależnienie się od cen paliw kopalnych, co stanowi dodatkową korzyść finansową.

Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku?

Poniżej przedstawiamy roczne koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, przy wykorzystaniu różnych paliw. Dane zostały przygotowane przez Supreme Energy.

Na potrzeby poniższej analizy kosztów przyjęto, że dom ma powierzchnię 140 m², mieszkają w nim 4 osoby, jest to budynek o podwyższonej izolacji termicznej (12 cm ściany, 20 cm poddasze), zamontowane są okna zespolone (dwuszybowe), funkcjonuje wentylacja grawitacyjna, a nieruchomości mieści się w III strefie klimatycznej.

Przyjęto też uśrednioną stawkę z 1 kWh energii elektrycznej (wraz z opłatami z tytułu dystrybucji) na poziomie 119 gr/kWh

Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku?
Autor: Supreme Energy Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku?
 1. Pompa ciepła typu powietrze/woda, grzejniki,
 2. Pompa ciepła typu powietrze/woda, ogrzewanie podłogowe,
 3. Kocioł na pellet drzewny, grzejniki,
 4. Kocioł na kawałki drewna, grzejniki,
 5. Kocioł węglowy, grzejniki,
 6. Kocioł gazowy kondensacyjny GZ, grzejniki,
 7. Kocioł gazowy kondensacyjny propan, grzejniki,
 8. Kocioł kondensacyjny olej opałowy, grzejniki
 9. Kocioł elektryczny, grzejniki.

Obliczenia Supreme Energy pokazują, które źródła ciepła są aktualnie najtańsze i czym możemy ekonomicznie ogrzać dom. W obliczu tak drastycznie rosnących cen energii i niepewności energetycznej zdecydowanie warto postawić na pompy ciepła.

Roczne koszty ogrzewania, w zależności od rodzaju pompy ciepła, wynoszą średnio od 4000 do 6000 zł. Zużycie to można zmniejszać poprzez dołożenie instalacji fotowoltaicznej. Najdroższe jest ogrzewanie przy użyciu kotła elektrycznego (ponad 16 tys.) i oleju opałowego (prawie 12 tys.). Ogrzewanie węglem wychodzi około 8 tys. zł, pelletem i drewnem ponad 8 tys., gazem od 5,5 do około 8 tys. zł.

W 2023 roku koszty opału zmniejszały dopłaty rządowe np. do węgla i pelletu o 3 tys. zł. Jednak trudno liczyć na takie coroczne zapomogi. Lepiej myśleć przyszłościowo i mądrze inwestować w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Czy wymiana kotła na pompę ciepła się opłaca?

Pomimo że rynek pomp ciepła rozwija się dynamicznie, wciąż jest on stosunkowo mały w porównaniu z innymi technologiami ogrzewania. Wiąże się to głównie z kosztami inwestycji w pompę ciepła, które mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania.

Jednakże, w dłuższej perspektywie czasowej, inwestycja w pompę ciepła może okazać się bardziej opłacalna i korzystna finansowo, tym bardziej, gdy skorzystamy z mechanizmów i programów wsparcia jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd oraz ekologicznych pożyczek i kredytów, które stanowią na dzień dzisiejszy standardową ofertę banków.

Koszty ogrzewania pompą ciepła zależą od wielu czynników, m.in. takich jak:

 • powierzchnia ogrzewanej przestrzeni,
 • liczba mieszkańców,
 • zapotrzebowanie na ciepło
 • indywidualne preferencje co do optymalnej temperatury powietrza,
 • temperatura CWU,
 • wydajność urządzenia,
 • temperatura otoczenia, co związane jest z lokalizacją naszej nieruchomości.

Warto również pamiętać, że koszty ogrzewania pompą ciepła mogą być niższe dzięki możliwości korzystania z dotacji lub ulg podatkowych, które są dostępne dla osób decydujących się na ekologiczne źródła energii, a także w wyniku współpracy instalacji z obecną lub uruchamianą równocześnie instalacją fotowoltaiczną.

We wspomnianych programach wsparcia, przy kolejnych odsłonach pojawiają się możliwości uzyskania większej dotacji przy instalacji kilku urządzeń z kategorii OZE.

Czytaj też:

To, ile ogrzewanie pompą ciepła będzie nas kosztować, należy szacować na podstawie zużycia energii elektrycznej przez urządzenie oraz kosztów energii zgodnie z taryfą spółki obrotu oraz dystrybutora energii elektrycznej.

Ponadto trzeba pamiętać, że w związku z wojną w Ukrainie i ograniczeniami w dostępie do węgla oraz gazu w 2023 r. obowiązuje ustawa mrożąca ceny energii elektrycznej oraz tzw. Tarcza Solidarnościowa. W ubiegłym roku zapewniono także preferencyjne warunki zakupu i sprzedaży węgla, co w znaczący sposób zniekształca wszystkie wyliczenia kosztów.

Reasumując, w porównaniu z ogrzewaniem gazowym, olejowym czy węglowym, pompy ciepła są bardziej ekonomiczne, gdyż wymagają mniejszej ilości energii do produkcji ciepła.

Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się dynamicznie, co wynika z rosnącej świadomości ekologicznej oraz korzyści ekonomicznych, jakie niesie ze sobą korzystanie z tej technologii. Jak wynika z danych PORT PC, tylko w ubiegłym roku liczba sprzedanych pomp typu powietrze-woda w naszym kraju zwiększyła się o 137% w porównaniu do 2021 r. i wyniosła 188,2 tys. sztuk. W ciągu ostatniej dekady to ponad 100-krotny wzrost.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej