Grzejniki do pracy w systemach niskotemperaturowych: sposób na tanie ogrzewanie domu

2010-09-29 9:34
Niskotemperaturowe ciepło: grzejniki
Autor: Zehnder Polska

Rosnące koszty ogrzewania skłaniają właścicieli domów do podnoszenia ich efektywności energetycznej. Planując modernizację instalacji grzewczej warto pamiętać również o wymianie grzejników. Niskotemperaturowy Zehnder Charleston umożliwia bezproblemową wymianę starego grzejnika dowolnego typu na nowy, zapewniając domownikom oszczędność energii cieplnej.

Niskotemperaturowe ciepło: grzejniki
Autor: Zehnder Polska
Niskotemperaturowe ciepło: grzejniki
Autor: Zehnder Polska

Duża część budynków w Polsce to obiekty nieefektywne energetycznie. Ilość energii, jaka jest potrzebna do ogrzewania takich domów może sięgać nawet 250 kWh/m2 w skali roku, co oznacza wysokie koszty eksploatacji oraz powoduje zwiększenie zanieczyszczenia środowiska. Świadomi inwestorzy sięgają coraz częściej po nowoczesne rozwiązania grzewcze, oparte na technice kondensacyjnej czy pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych źródeł energii. Przy okazji modernizacji instalacji i zastosowaniu pomp ciepła nie można zapomnieć o wymianie grzejników na modele przystosowane do pracy w systemach niskotemperaturowych. W tej roli sprawdzają się grzejniki Zehnder Charleston „na wymianę”, które mają identyczny rozstaw przyłączy co grzejniki poprzedniej generacji, pozwalając na ich bezproblemową wymianę.

Zobacz więcej: Ogrzewanie

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Ogrzewanie niskotemperaturowe, charakterystyczne dla instalacji z pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi pozwala stworzyć zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w budynku. Z ekonomicznego punktu widzenia jego dużą zaletą jest znaczna oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania domu – temperatura wody w nowoczesnych systemach grzewczych nie przekracza 55ºC, podczas gdy w tradycyjnych instalacjach trzeba ją podgrzać niekiedy do ponad 80ºC.
W przypadku remontu instalacji lub przechodzenia z systemu wysoko- na niskotemperaturowy nie można stosować identycznych rozwiązań grzejnikowych. Działające na zasadzie konwekcji grzejniki poprzedniej generacji nie są efektywne przy niskich temperaturach instalacji. Kompensowano to zastosowaniem wyższych temperatur zasilania lub zwiększonych przepływów, co nie jest konieczne w przypadku grzejników, takich jak Zehnder Charleston.
Ze względu na zastosowane rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne, stalowy grzejnik żeberkowy jest przystosowany do układów niskotemperaturowych. Jego cechą charakterystyczną jest duży udział ciepła oddawanego przez promieniowanie. Może być stosowany zarówno w instalacjach z pompą ciepła, jak i z kolektorami słonecznymi. Dzięki zastosowaniu stali grzejnik wyróżnia się krótkim czasem nagrzewania, zapewniając natychmiastowy komfort cieplny przy dużej oszczędności energii.
Wysoka precyzja wykonania tego modelu pozwoliła na uzyskanie pozbawionej spawów i zgrubień, gładkiej powierzchni. Technologia laserowego spawania umożliwiła doprowadzenie do perfekcji każdego szczegółu konstrukcyjnego. Gładka główka grzejnika i łagodne łączenia żeberek nie pozwalają na osadzanie się kurzu, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Efektywna zamiana

Wymiana grzejników w budynkach ze starą instalacją grzewczą może wymagać przeprowadzenia prac budowlanych. Nowoczesne grzejniki różnią się od grzejników poprzedniej generacji rozstawem złącz oraz parametrami mocowymi.
Zehnder Charleston umożliwia szybką zamianę starego grzejnika na nowy, bez potrzeby przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji. Występuje w wielu wersjach wyposażonych w złącza o rozstawach odpowiadających grzejnikom poprzedniej generacji. Optymalny dobór mocy do rozmiarów pomieszczenia umożliwia członowa budowa grzejnika. Jedno żeberko może się składać z 2 do 6 kolumn, a poszczególne żeberka są łączone w szeregi o pożądanej długości, w zależności od powierzchni do ogrzania.
Zaletą wszystkich modeli z serii Zehnder Charleston jest ich szybka instalacja. Dostarczany wraz z produktem zestaw montażowy EasyFix pozwala na przeprowadzenie wymiany grzejnika w trzech krokach. Wystarczy zamocować zestawy montażowe, a następnie osadzić i zaryglować w nich produkt. Innowacyjne uchwyty dostarczane są w kolorze grzejnika. Ukryte za żeberkiem integrują się z grzejnikiem pozostając całkowicie niewidocznym elementem.
Grzejnik można dopasować do każdej istniejącej niszy podokiennej, dzięki dużej dostępności modeli o wysokościach od 266 do 1066 mm oraz głębokościach od 62 do 210 mm. Dodatkową możliwość ciekawego zagospodarowania dostępnej przestrzeni dają wykonania specjalne, o kształtach łukowych lub pod dowolnym kątem. Zehnder Charleston standardowo jest dostępny w kolorze białym, zaś na zamówienie może być lakierowany na dowolny kolor z palety barw Zehnder, od odcieni Classic poprzez barwy Trendy, aż po metaliczny wygląd Metallic Looks. Możliwości wykończenia powierzchni dodatkowo uzupełniają lakiery w kolorach RAL i NCS dostępne na życzenie klienta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej