Elektryczna ciepła podłoga

2008-10-07 14:05
Elektryczna ciepła podłoga
Autor: PURMO Elektryczna ciepła podłoga

W nowych budynkach mieszkalnych na ponad połowie powierzchni montuje się ogrzewanie podłogowe. Popularne i dostępne dla każdego są systemy elektryczne wykorzystujące maty grzejne.

System elektrycznego ogrzewania podłogowego Eljet marki Purmo to rozwiązanie bardzo dobre dla osób remontujących dom lub mieszkanie. Cienką, trzymilimetrową matę grzejną, jako ogrzewanie uzupełniające, można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, więc nie trzeba planować instalacji już na etapie budowy domu. Jest także dobrym rozwiązaniem w budynkach, gdzie cała instalacja grzewcza w budynku jest zasilana prądem, a nie wodą.

Purmo_Elektryczna ciepła podłoga
Autor: Purmo

Oszczędność i wygodę użytkowania zapewnia termostat pokojowy wyposażony w zegar, działający w trybie tygodniowym. Dzięki niemu można ustawiać pożądaną temperaturę podłogi zarówno automatycznie, jak i ręcznie, np. programując zmniejszenie ogrzewania w nocy czy podczas nieobecności domowników. Czujnik podłogowy monitoruje temperaturę, dzięki czemu mata grzejna jest włączana i wyłączana w odpowiednim momencie.

Zestawy są dostępne w siedmiu wielkościach: od 1 do 10 m2. Ponadto można kupić maty uzupełniające w trzech wielkościach. W zestawie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do montażu systemu:

  • elektryczna mata grzewcza o mocy jednostkowej 150 W/m2 wraz z przewodem przyłączeniowym,
  • elektroniczny termostat czasowy z czujnikiem podłogowym,
  • rurka ochronna czujnika podłogowego,
  • cyfrowy miernik elektryczny,
  • karta kontrolna oraz instrukcja obsługi.

Mata grzejna objęta jest 10-letnią gwarancją, a termostat 2-letnią. Wszystkie produkty podlegają obowiązkowym procedurom kontrolnym, a ich prawidłowe funkcjonowanie jest regularnie sprawdzane przez niezależne instytucje. Każdy zestaw, zanim opuści fabrykę, poddawany jest testowi udaru elektrycznego o napięciu 4000 V.

Mata grzewcza może być instalowana jedynie na wolnych powierzchniach podłogi - nie powinna znajdować się pod elementami stałej zabudowy jak np.: wanna, brodzik lub meble przylegające do podłogi. Powierzchnia, na którą kładzie się matę, powinna być zwarta, równa, sucha, czysta i pozbawiona pęknięć. Przed przystąpieniem do montażu najlepiej ją wyrównać za pomocą odpowiednio dobranej wylewki podłogowej. Niektóre podłoża wymagają pokrycia podkładem gruntowym pełniącym funkcję elementu wiążącego. Matę układa się w odległości 10 cm od ściany. Cała instalacja ogrzewania podłogowego powinna zostać zabezpieczona automatyką przeciwporażeniową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej