Czym ogrzewać dom jednorodzinny? Który rodzaj ogrzewania jest najbardziej opłacalny dla kieszeni i środowiska?
Przestarzałe i niesprawne systemy ogrzewania to jeden z głównych powodów wysokich kosztów ogrzewania, a także źródło zanieczyszczenia środowiska. Dlatego, jeśli kocioł w domu ma ponad dziesięć lat, albo źródłem ogrzewania budynku jest anachroniczny piec kaflowy, czas pomyśleć o wymianie tych urządzeń na nowe!
Nowoczesne kotły, dzięki lepszemu systemowi spalania oraz automatycznej regulacji, mają znacznie wyższą sprawność niż starsze modele. Z takiej samej ilości paliwa produkują więcej ciepła. Co nie mniej istotne – mogą jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i ciepłą wodę użytkową.
Dokonując wyboru nowych urządzeń należy zwrócić uwagę również na rodzaj paliwa potrzebnego do wytworzenia ciepła. Coraz więcej miejscowości będzie ograniczało na swoim terenie dopuszczalność korzystania z ogrzewania za pomocą węgla czy koksu. Wynika to z konieczności eliminowania tzw. „niskiej emisji” (emisji pyłów i szkodliwych gazów z lokalnych i indywidualnych kotłowni oraz emisji, których źródłem są środki transportu).
Ogrzewanie gazem
Kotły opalane węglem lub koksem warto zastąpić kotłami gazowymi (na gaz ziemny lub płynny) albo olejowymi. Ich sprawność i komfort użytkowania są znacznie większe, a przy tym w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko szkodliwymi gazami i pyłami. Nowy kocioł gazowy, najlepiej kondensacyjny, dodatkowo wykorzystuje ciepło spalin, co wydatnie poprawia jego sprawność.
Decydując się na urządzenie tego typu nie można jednak zapomnieć o dostosowaniu komina do wyższych temperatur i skraplania spalin. Modyfikacja polega na wprowadzeniu do komina wkładu ze stali nierdzewnej lub ceramiki.
Pompa ciepła
Nieco większym wydatkiem na modernizację systemu ogrzewania będzie zakup pompy ciepła (powietrznej lub gruntowej). Jednak już na etapie eksploatacji inwestycja ta przyniesie duże oszczędności. Korzystanie z pompy ciepła jest około cztery razy tańsze niż ogrzewanie za pomocą nowoczesnego kotła.
A może ogrzewanie elektryczne?
W grę wchodzi również zastąpienie istniejącej starej instalacji grzewczej przez ogrzewanie elektryczne - oczywiście uwzględniające zastosowanie grzejników akumulacyjnych i korzystanie z tańszej taryfy opłat za energię elektryczną. Ten rodzaj ogrzewania jest prosty w obsłudze i pozwala sprawnie dostosowywać produkcję ciepła do zmieniających się warunków termicznych i potrzeb domowników.
Najtańsze ogrzewanie domu?
Jeżeli ogrzewamy dom przy pomocy własnego kotła, a istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej, warto skorzystać z tego rozwiązania. Będzie to zmiana korzystna dla kieszeni i środowiska!
Należy jednak pamiętać o właściwej kolejności przeprowadzania prac termomodernizacyjnych w naszym domu. Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o ocieplenie ścian, dachów i podłóg oraz wymiana okien. Wtedy wysiłek i wydatki poniesione na zmianę instalacji grzewczej będą efektywne.
Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.