Ciepły i bezpieczny dom
Ogrzewanie to temat bliski nie tylko inwestorom realizującym nowe obiekty, ale również wszystkim tym, którym przeszkadzają wysokie koszty utrzymania domu.
W wielu przypadkach domy lub obiekty o zabudowie szeregowej są skupione w spółdzielniach mieszkaniowych, które podpisując umowy o dostarczaniu energii cieplnej pobierają w czynszu stałą stawkę przez okres 12 miesięcy - tzw. opłatę za gotowość do sezonu grzewczego. Dodatkowo koszty rozliczane są poprzez odczytywanie wartości zużycia z podzielników. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się nad sensownością płacenia za energię cieplną przez cały rok, skoro korzysta z niej wyłącznie w sezonie grzewczym.
Do wyboru możliwych jest kilka rodzajów instalacji grzewczej. "Kolorowa prasa" zachęca krzykliwymi reklamami do ogrzewania centralnego opartego na wykorzystaniu gazu, oleju opałowego, węgla i brykietów. W tym wypadku jednak zawsze w jakimś stopniu cofamy się do początku istnienia ludzkości - człowiek i... OGIEŃ. Oczywiście producenci urządzeń wykorzystujących proces spalania paliw płynnych lub stałych twierdzą, że ich systemy są bardzo bezpieczne i w 100% wydajne. Zawsze istnieje jednak pewna podstawowa dokuczliwość takiego rozwiązania - reakcja spalania, powodująca powstanie dwutlenku węgla, wody i tlenku węgla. W przypadku awarii systemu może dojść do utleniania się dwutlenku węgla. Ten bezwonny i bezbarwny gaz łączy się z krwinkami odpowiedzialnymi za transport tlenu - blokuje to wymianę gazową organizmu i może doprowadzić do tragedii.
Ponadto decydując się na zakup piecyka/pieca należy liczyć się z koniecznością:
- wydzielenia pomieszczenia na jego montaż oraz skład opału,
- instalacji rurek z wodą - czynnikiem przenoszącym ciepło,
- montażu pompy tłoczącej wodę do instalacji itp.,
- budowy komina do odprowadzenia spalin
Eksploatacja urządzenia jest zatem inwestycją kosztowną i raczej czasochłonną.
W tym momencie nasuwa się pytanie: dlaczego nie skorzystać z energii elektrycznej?!
Do dokonania takiego wyboru skłaniają następujące zalety ogrzewania elektrycznego:
- brak kotłowni i składu opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska pozostałości procesu spalania,
- wysoki komfort termiczny uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
- niski koszt inwestycyjny w porównaniu z tradycyjnymi systemami,
- niecentralne ogrzewanie, umożliwiające dowolne kształtowanie temperatury osobno w każdym pomieszczeniu,
- energooszczędność - realizowana jest dzięki zastosowaniu urządzeń o wysokiej sprawności, dostarczających tylko tyle ciepła ile jest konieczne w danym momencie i tylko tam gdzie potrzebujemy,
- brak czynności konserwacyjnych - kosztowne wizyty serwisantów, ustawiania palników itp. są zbędne,
- obsługa systemu ogranicza się najczęściej do nastawienia żądanej temperatury lub zaprogramowania właściwego zegara sterującego,
- jest to najbardziej przyjazny środowisku system, korzystający z wysoko przetworzonej energii, jaką jest energia elektryczna.
Decydując się na ogrzewanie elektryczne można skorzystać z szerokiego wachlarza systemów, pozwalających wybrać ten spełniający indywidualne oczekiwania i gwarantujący najwyższy komfort cieplny.
Z dostępnych urządzeń można wymienić:
-
elektryczne grzejniki konwekcyjne - występują w wielu odmianach, jako urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie. Pełnią najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego, wyposażone w bardzo dobre termostaty elektroniczne pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1°C. Ich niskotemperaturowe elementy grzejne, nie powodują spalania kurzu. Występują także w wykonaniu bryzgoszczelnym umożliwiającym stosowanie w łazienkach (klasa bryzgoszczelności IP24, IP34).
Ggrzejniki konwekcyjne oferowane są również w wersji przenośnej. Mają wtedy mniej dokładne termostaty, niższą możliwość transportu i wysoko temperaturowe elementy grzejne o dużej mocy (najczęściej do 2000 W). W domach z wodną instalacją grzewczą są stosowane jako źródło ciepła w okresach przejściowych, gdy nie załączono jeszcze ciepła z elektrociepłowni lub uruchamianie systemu c.o. jest nieekonomiczne.
Firma ELEKTRA zaprezentowała ostatnio najnowszą serię elektrycznych grzejników panelowych ADAX NEO. ADAX jest uznanym norweskim producentem elektrycznych grzejników konwekcyjnych. Urządzenia z serii NEO charakteryzują się modnym, eleganckim wyglądem i niewielką – rekordową na tę klasę grubością paneli. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym pasują do nowoczesnych wnętrz, łącząc niepowtarzalny klimat z doskonałymi walorami użytkowymi.
Dbając o maksymalny komfort użytkownika, grzejniki ADAX NEO wyposażono w cyfrowy termostat z wyświetlaczem LED, pokazującym zakres aktualnie realizowanej temperatury. Dzięki wyskalowaniu w ST. Celsjusza, możemy dokładnie ustawić właściwą jej wysokość, co z jednej strony pozwoli na uzyskaniu maksimum komfortu, a z drugiej dzięki możliwości realizowania czasowej obniżki temperatury, zminimalizuje koszt eksploatacji do niezbędnego minimum.
ADAX NEO został zaprojektowany przez jedną z czołowych skandynawskich firm designerskich, Heredie Designmill. Projektanci tej firmy koncentrują się na wzornictwie ekologicznym, co w praktyce oznacza stosowanie w miarę możliwości materiałów i technologii odnawialnych, łatwych w utylizacji.
Autor: ELEKTRA
Adax NEO - detal
Maty grzejne stosuje się w nowo budowanych, jak i remontowanych pomieszczeniach, układa się je nawet na "starych" podłogach. Ten rodzaj ogrzewania jest najbliższy idealnemu. Powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, a elementy grzejne są niewidoczne - co umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się na zasadnicze lub wspomagające system grzewczy źródło ciepła, na przykład mając grzejniki, można je używać jako tzw. "efekt ciepłej podłogi". System szczególnie polecany jest do łazienek oraz miejsc, w których zastosowano kamienne posadzki. Do wykończenia podłogi z takim sposobem ogrzewania używa się nie tylko terakoty, gresu, itp. Z powodzeniem stosuje się również panele, wykładziny dywanowe i drewno. Używając tych materiałów powinno się jednak postępować zgodnie z zaleceniami ich producentów, a w związku z tym wybierać produkty o odpowiednim przewodnictwie cieplnym. Do sterowania temperaturą powierzchni grzejnej służy szeroka gama elektronicznych regpatorów, które dostępne są również w wersji z programatorami pracującymi w cyklu dobowo-tygodniowym. Można też wybrać sterowniki z czujnikami powietrznymi albo podłogowymi - w zależności od przeznaczenia systemu grzejnego.
Autor: ELEKTRA
Ułożenie maty w łazience
Autor: ELEKTRA
Elektroniczny regulator temperatury z programatorem ELEKTRA MICROLINE OCC2
Nowość WoodTecTM
Nowe maty ELEKTRA WoodTec1TM o mocy 60 W/m2 i WoodTec2TM o mocy 70 W/m2 w prostej linii wywodzą się z tradycyjnych mat do ogrzewania podłogowego. Składają się z ultra cienkiego przewodu grzejnego rozpiętego na siatce z włókna szklanego. Maty WoodTecTM są zdecydowanie cieńsze. Specjaliści Elektry zdecydowali się na wydzielenie zewnętrznego ekranu w postaci folii aluminiowej, do której przewód grzejny wraz z siatką jest przymocowany. Zabieg ten pozwolił nie tylko odchudzić matę, która ma grubość 1,5 mm, ale dzięki folii ciepło jest rozkładane na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową. Decydując się na system ELEKTRA WoodTecTM możemy wybrać maty zasilane jednostronnie - łatwiejsze do ułożenia, jednak nieznacznie grubsze (ok. 2,8 mm grubości). W matach zasilanych dwustronnie obydwa końce przewodów “zimnych” muszą zostać podłączone do jednego punktu zasilającego. Maty WoodTecTMukładamy folią skierowaną ku górze, na warstwie wyrównującej pianki do paneli, bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym. W razie potrzeby możemy matę dopasować do kształtu pomieszczenia. W tym celu powinniśmy ją odpowiednio wyprofilować. Sterowanie temperaturą odbywa się za pomocą dedykowanych regulatorów np.: ELEKTRA OCC2.
Autor: ELEKTRA
Przekrój podłogi WoodTec
Autor: ELEKTRA
CARAT - ogrzewacz z dynamicznym rozładowaniem
Wybierając właściwy system elektrycznego ogrzewania pomieszczeń powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi:
Bezpieczeństwem - ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbezpieczniejszych systemów cieplnych. Urządzenia mają szereg zabezpieczeń przed przegrzaniem, np. grzejniki konwekcyjne po przykryciu zasłoną lub ręcznikiem wyłączą się. Dodatkowo obudowa połączona jest z żyłą zabezpieczającą na wypadek przebicia. W ogrzewaniu podłogowym instalacja jest chroniona przez wyłączniki różnicowo-prądowe, które w chwili wystąpienia zwarcia w obwodzie wyłączają się. Ekran przewodów jak i mat grzejnych jest połączony z przewodem uziemiającym. Podobne zabezpieczenia mają pozostałe ogrzewacze.
Kosztami inwestycyjnymi - najtańsze w zakupie są grzejniki konwekcyjne. Mają kompaktowe wymiary, a 100% sprawność oznacza, że bardzo szybko się rozgrzewają. Umożliwiają bardzo dokładne ustawienie temperatury, a zastosowanie sterowników centralnych umożliwia zarządzanie ich pracą z jednego miejsca w mieszkaniu. Trochę droższym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe zapewniające jednak, najwyższy komfort uzyskany dzięki niskiej temperaturze powierzchni grzejnej. Ten rodzaj ogrzewania jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na alergię, ponieważ nie powoduje unoszenia się kurzu dzięki ograniczonej do minimum konwekcji. Wilgotne, nie wysuszone ogrzewaniem powietrze nie powoduje elektryzowania się cząsteczek pyłu, które unosząc się mogłyby doprowadzać do swobodnego wnikania alergenów do organizmu człowieka. Stosowanie piecy akumulacyjnych zapewnia znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Jednak cena zakupu ogrzewacza jest wyzsza od pozostałych urządzeń, ma on także znaczne większe gabaryty. W ostatnim czasie producenci zaczęli oferować również urządzenia kompaktowe o bardzo dobrych parametrach grzewczych.
Można również, dzięki jednorodnemu zasilaniu wszystkich urządzeń elektrycznych, stosować systemy kombinowane - to znaczy konwekcyjno-podłogowe, czy też konwekcyjno-akumulacyjne.
Kolejne zagadnienie to ilość miejsca, które możemy poświęcić instalowanym urządzeniom grzewczym. Konwektory kolejny raz zajmują najmniej miejsca, a podłogówka jest całkowicie niewidoczna. Jednak w jej przypadku należy zastosować się do kilku wytycznych projektowych dotyczących ogrzewania podłogowego pomieszczeń:
- ogrzewania tego typu nie należy stosować w miejscach utrudniających oddawanie ciepła z podłogi. Chodzi tu o stałą zabudowę mebli (chyba, że zastosujemy meble na min. 5 cm nóżkach) oraz w łazienkach, gdzie powinno unikać się umieszczania ogrzewania pod wannami i brodzikami oraz innymi przeszkodami terenowymi mogącymi zakłócać swobodne oddawanie ciepła z podłogi,
- nie powinno się przechodzić przewodami i matami przez szczeliny dylatacyjne. Najwięcej miejsca powinniśmy przewidzieć dla urządzeń akumulacyjnych. Przy modernizacji systemu ogrzewania w pomieszczeniach można wykorzystać istniejące już wnęki na kaloryfery, a w nowo powstających obiektach zaprojektować je.
Niezwykle istotna jest ilość mocy potrzebnej do ogrzania mieszkania bądź budynku. Wielkość zapotrzebowania na ciepło oraz ilość potrzebnej energi obliczą pracownicy firmy oferującej określony system. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego i grzejników konwekcyjnych zapotrzebowanie na moc będzie niższe niż dla analogicznych pomieszczeń, ale ogrzewanych piecami akumulacyjnymi. Różnica ta wynika z faktu, że ogrzewanie podłogowe i konwektory całą dobę mają dostęp do energii, a ogrzewacze akumulacyjne działają tylko wtedy, gdy załączona jest tańsza taryfa nocna (godz. 22:00-06:00 oraz 13:00-15:00 po południu). W tym krótszym o połowę czasie ogrzewacze akumulacyjne muszą zmagazynować 100% ciepła, więc zainstalowana moc musi tu być 2 razy większa niż przy ogrzewaniu konwencjonalnym (podłogowym i konwekcyjnym). Ustalając zapotrzebowanie na moc należy uwzględnić również potrzeby związane z oświetleniem i ciepłą wodą użytkową. Potem wystarczy już tylko zwrócić się o przydział mocy do właściwego Zakładu Energetycznego i podpisać umowę na odpowiednią taryfę.
Instalacja ogrzewania elektrycznego
To zagadnienie także powinno być rozpatrzone przed wyborem docelowego systemu ogrzewania. W większości przypadków nowoczesne urządzenia korzystają z jednofazowej instalacji elektrycznej. Wyjątek stanowią piece akumulacyjne wymagające instalacji trójfazowej. Niektóre z nich mogą działać również na standardowym napięciu 230 V.
Czy instalację elektrycznego ogrzewania można samodzielnie zamontować?
Do urządzeń, które można samodzielnie zamontować należą: grzejniki konwekcyjne - po zawieszeniu na ścianie podłączamy je do właściwego kontaktu oraz maty grzejne - dopuszcza się ewentualność ułożenia maty przez osobę bez przeszkolenia (z zakresu montażu). Uzyskanie 10-letniej gwarancji jest jednak uwarunkowane wymogiem, podłączenia maty do prądu przez elektryka, który dokona niezbędnych pomiarów (np. wartości rezystancji izolacji) i podbije kartę gwarancyjną. Jeśli natomiast wybrane zostaną piece akumulacyjne i ogrzewanie podłogowe za pomocą przewodów grzejnych, to ich montaż należy zlecić instalatorom dysponującym uprawnieniami elektrycznymi i odbytymi szkoleniami u producentów, a także ważne certyfikaty autoryzacyjne.
W przypadku budowy własnego domu, powinno się również barć pod uwagę możliwość montażu systemów zabezpieczających budynek przed śniegiem i lodem zalegającym na dachu i w rynnach. Biały puch może doprowadzić do oberwania się rynien, co spowoduje straty materialne i może być przyczyną zagrożenia życia ludzkiego. Przewody grzejne umieszczone w rynnach i rurach spustowych wyeliminują to niebezpieczeństwo.
Ogrzewany podjazd do garażu sprawi, że samochód będzie zawsze gotowy do drogi, a odśnieżanie tuż po wyjściu z domu nie będzie pierwszą rzeczą, którą należy wykonać po obfitych opadach.
Również ciągi komunikacyjne oraz schody można uchronić przed zalegającym śniegiem i lodem, zastosowanie znajdują tu przewody i maty grzejne - dla majsterkowiczów.
Autor: ELEKTRA
Ułożenie przewodu grzejnego ELEKTRA VCDR w rynnie i rurze spustowej
Odpowiednio zaprojektowany i dobrany system ogrzewania elektrycznego będzie bezawaryjnie działał przez wiele lat. Warto jednak sprawdzić jaki okres gwarancji producenci oferują na poszczególne urządzenia. W wypadku ogrzewania podłogowego najczęściej przyjęta jest gwarancja na 10 lat, grzejniki konwekcyjne objęte są gwarancją od 1 do 5 lat, a piece akumulacyjne do 3 lat. Nie należy jednak obawiać się wadliwości urządzeń, gdyż aktualnie wytwarzane produkty mają wysoką jakość, a okres ich eksploatacji określa się w zależności od typu urządzenia nawet do 60 lat.
Nieskomplikowany i niezawodny system ogrzewania, który dodatkowo jest tani w zakupie i oszczędny w eksploatacji, to ogrzewanie elektryczne. Pomaga ono uzyskać maksymalny komfort cieplny w rozsądnej cennie.