Bufor do pompy ciepła - jakie pełni funkcje? Kiedy warto go zastosować?

2022-04-13 15:56
Dofinansowanie do pompy ciepła 2024  - nowy dom , stary dom
Autor: P. Laskowski Dofinansowanie do pompy ciepła 2024 - dla kogo dopłata do pompy ciepła? W 2024 można skorzystać z kilku programów, wspieracych zakup i montaż pompy ciepła

Bufor do pompy ciepła to nic innego jak magazyn energii w postaci zbiornika. W zależności od rodzaju i wielkości instalacji bufor może pełnić różne funkcje, a jedną z nich jest zwiększenie efektywności ogrzewania pompą ciepła. Czy w instalacji z pompą ciepła zawsze potrzebny jest zbiornik buforowy? Jaki bufor do pompy ciepła zastosować?

Spis treści

  1. Czym jest bufor do pompy ciepła?
  2. Jaką funkcję pełni bufor w instalacji z pompą ciepła?
  3. Jaki bufor do pompy ciepła?
  4. Bufor do pompy ciepła - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową
  5. Zbiornik buforowy - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową i podłogową

Czym jest bufor do pompy ciepła?

Bufor do pompy ciepła to nic innego jak zbiornik (zbiornik buforowy), w którym magazynowana jest woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania. Bufor mylony jest dość często ze zbiornikiem c.w.u., a trzeba wiedzieć, że są to dwa zupełnie inne typy zbiorników i pełnią inne zadania, choć bardzo podobnie wyglądają. Bufor służy do gromadzenia energii cieplnej, która następnie wykorzystywana jest w instalacji centralnego ogrzewania.

W zależności od przeznaczenia bufory do pomp ciepła różnią się pojemnością i wyposażeniem. Pojemność bufora współpracującego w instalacji z pompą ciepła to najczęściej 100-500 l. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie zładu wody, czyli pojemności wodnej instalacji grzewczej. Potrzebna jest ona, aby pompa ciepła rzadziej się włączała, co obciąża jej podzespoły i szybciej prowadzi do awarii. 

Jaką funkcję pełni bufor w instalacji z pompą ciepła?

Do prawidłowej pracy pompy ciepła niezbędne jest zapewnienie minimalnego przepływu, odpowiedniej różnicy temperatur między zasilaniem i powrotem, jak również właściwego zładu wody.

Optymalny zład wody może być zgromadzony w grzejnikach, instalacji podłogowej, ale zdarza się, że to nie wystarcza. A właśnie do zwiększenia zładu wody służy bufor. Pełni on w instalacji grzewczej kilka ważnych funkcji:

  • magazynuje energię cieplną - źródło ciepła, w tym przypadku pompa, nagrzewa bufor, z którego ciepło jest następnie dystrybuowane do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa ciepła uruchamia się wówczas, gdy spada temperatura w buforze,
  • kompensuje naddatek mocy pompy ciepła - w przypadku przewymiarowania instalacji z pompą ciepła, dobranie za dużej mocy urządzenia, może skutkować taktowaniem pompy ciepła, zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy zapotrzebowanie na energię spada. W takim przypadku rozwiązaniem jest bufor, który zapobiega taktowaniu pompy. Wyższa jej moc zostaje wykorzystana na ogrzewania bufora, a samo rozprowadzanie ciepła po instalacji będzie już realizowane przez pompy za buforem.
Czym jest taktowanie pompy ciepła?

Taktowanie pompy ciepła jest to częste włączanie się urządzenia, dochodzące nawet do kilkunastu razy w ciągu godziny. Pompa ciepła nie jest w stanie ograniczyć obrotów sprężarki, aby zmniejszyć ilość wytwarzanego ciepła, co powoduje szybkie i nieefektywne nagrzanie wody w obiegu do nastawionej wartości. Zjawisko taktowania widać szczególnie przy układach opartych o grzejniki o zbyt małej pojemności cieplnej. Taktowanie pompy ciepła prowadzi do awarii sprężarki, większego zużycia prądu przez pompę ciepła, dyskomfortu cieplnego w budynku.

  • funkcja sprzęgła hydraulicznego (separuje obieg źródła ciepła od obiegów na instalacji), montowanego standardowo, na powrocie lub zasilaniu,
  • umożliwia podłączenie w instalacji kilku źródeł ciepła,
  • zapewnia prawidłowe odszranianie parownika (przy temperaturach bliskich O°C, kiedy jest największa wilgotność powietrza), tym samych zachowuje efektywną wymianę ciepła i stabilną pracę pompy.
Kiedy stosować bufor przy instalacji ogrzewania podłogowego?

Kiedy instalacja ogrzewania podłogowego podzielona jest na sekcje, a każda z nich sterowana jest siłownikiem (poszczególne pętle będą się zamykać), wówczas polecany jest montaż zbiornika buforowego dla zapewniania optymalnego zładu wody i właściwego przepływu na potrzeby pompy ciepła. W sytuacji, w której poszczególne pętle instalacji podłogowej nie są odcinane, bufor jest zbędny. W tym przypadku zawsze jest zapewniona odpowiednia wielkość przepływu.

Jaki bufor do pompy ciepła?

Aby zbiornik buforowy pełnił właściwie swoją funkcję, musi być dobrany do zapotrzebowania danej instalacji. Ważna jest tu odpowiednia pojemność bufora. Zbyt duży bufor, może być np. niedogrzewany i nie spełni zadania. Ogólnie przyjmuje się, że pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić co najmniej 10l/kW mocy pompy ciepła.

Większość producentów podaje, jaki powinien być minimalny zład ciepła do pompy ciepła, również w przypadku pompy inwerterowej. To na ogół 30-50l zładu wody w instalacji.

Bufor do pompy ciepła - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową

instalacja pompy ciepła z buforem schemat
Autor: TEKLA Eko Technologie Schemat instalacji grzewczej z pompą ciepła i buforem Link: powiększ schemat

Zbiornik buforowy - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową i podłogową

schemat podłączenia pompy ciepła z buforem i podłogówką
Autor: TEKLA Eko Technologie Schemat instalacji grzewczej z pompą ciepła, buforem i podłogówką Link: powiększ schemat

Karol Małachowski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej