W służbie bezpieczeństwa

2009-08-12 12:31

System sygnalizacji pożaru jest jednym z głównych systemów budynku. Nadzoruje i uruchamia wszystkie instalacje oraz urządzenia służące do ochrony przeciwpożarowej, takie jak np. m.inn. okienny system oddymiania.

W służbie bezpieczeństwa
Autor: D+H Polska Sp. z o.o. Napęd CDC

Każdy pożar jest poważnym zagrożeniem dla ludzi i mienia znajdujacego sie w budynku, dlatego dobrze jest zabezpieczyć obiekty budowlane stosując nowoczesne rozwiązania techniczne poprawiające stan bezpieczeństwa pożarowego. Służą temu systemy oddymiania oraz systemy sygnalizacji pożaru.  W sytuacji zagrożenia to właśnie one odgrywają kluczową rolę w ratowaniu życia ludzkiego.

Podczas pożaru największym zagrożeniem dla życia jest dym oraz trujące gazy. Te ostatnie są przyczyną śmierci aż 90% wszystkich ofiar płonących budynków. Dlatego nadrzędne dla ratowania ludzi jest zapewnienie właściwego oddymiania obiektów budowlanych. Sprawdzają się wtedy okienne systemy oddymiania. Zasadą ich działania jest bowiem natychmiastowe otwarcie szczelin oddymiających znajdujących się w fasadzie budynku.

Jak działa okienny system oddymiania?

Przy grawitacyjnym systemie odprowadzania dymu, w czasie pożaru odblokowane zostają otwory oddymiające w elewacji obiektu (za pomocą elektrycznych napędów). Na zewnątrz wydostają się przez nie niebezpieczne gazy, dym oraz gorące powietrze, dzięki czemu następuje zmniejszenie koncentracji trujących, lotnych związków w zagrożonych strefach. Możliwa jest więc sprawna ewakuacja ludzi, szybsze wprowadzenie jednostek ratunkowych, natychmiastowe zlokalizowanie ognia i skuteczne jego gaszenie.
System oddymiania może zostać wyzwolony przez czujki dymowe, przyciski oddymiania lub zewnętrzne urządzenia wyzwalające. Całością zarządza centrala. W celu polepszenia naturalnego ciągu, w dolnych częściach budynku stosuje się dodatkowe elementy, doprowadzające po ich otwarciu świeże powietrze.

Ogromne znaczenie dla rozpoczęcia skutecznej ewakuacji ludzi ma odpowiednio szybkie otwarcie okien w górnej części budynku oraz urządzeń napowietrzających, czyli doprowadzających powietrze z zewnątrz.

Elektrycznie sterowane urządzenia do odprowadzenia dymu i gorąca mogą dodatkowo służyć do codziennej, naturalnej wentylacji pomieszczeń.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z normą PN-EN 12101-2, klapy i okna oddymiające podlegają obowiązkowi znakowania CE. Na podstawie tych przyjętych przez Polskę i obligatoryjnych przepisów, firma D+H Polska wprowadziła rozwiązanie Euro-SHEV, oparte na systemach aluminiowych różnych producentów: Schüco, Reynaers, Aluprof, a także Heroal, Sapa, Hueck-Hartmann, Wicona, Raico, Gutmann, Sykon, Timber window. Euro-SHEV ma odpowiednie certyfikaty na okna oddymiające (które przebadano zgodnie z normą PN-EN 12101-2). Certyfikaty zostały wydane przez VdS - notyfikowaną jednostkę certyfikującą.

W służbie bezpieczeństwa
Autor: D+H Polska Sp. z o.o. Centrala DF 6000

Z uwagi na różnice występujące w poszczególnych systemach aluminiowych, do każdego z nich projektowane są specjalne konsole do montażu napędów, co pozwala na kompleksową i szybką obsługę oraz umożliwia wiele zastosowań.

Okna oddymiające firmy D+H mają określoną w sposób doświadczalny powierzchnię czynną oddymiania, która zależy m.in. od sposobu otwierania okna oraz kąta jego otwarcia. Każde okno posiada swoją specyfikację, w której ściśle określone są wymiary skrzydła, system profili, typ ramy i skrzydła, rodzaj szyby, rodzaj napędu, który należy zastosować oraz miejsce i sposób montażu napędu. W specyfikacji znajdują się także następujące klasyfikacje (w świetle normy PN-EN 12101-2):

  • niezawodności,
  • obciążenia śniegiem,
  • działania w niskiej temperaturze,
  • obciążenia wiatrem,
  • odporności na wysoką temperaturę.

Każde wyprodukowane okno oddymiające przechodzi zakładową kontrolę produkcji. Po sprawdzeniu i zainstalowaniu na nim napędu, okno opatrzone jest znakiem CE. Do każdego typu okna wydawana jest deklaracja zgodności z certyfikatem.
Podczas odbioru okiennego systemu oddymiania dostępne powinny być następujące dokumenty:

  1. oznakowanie CE na oknie,
  2. deklaracja zgodności z certyfikatem z numerem CPD wystawiona przez firmę D+H Polska,
  3. elementy sterowania systemem oddymiania – dokumenty zgodnie z obowiązującymi przepisami.

System sygnalizacji pożaru

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system sygnalizacji pożaru jest systemem nadrzędnym w stosunku do wszystkich instalacji i urządzeń służących do ochrony przeciwpożarowej - nadzoruje i uruchamia wszystkie instalacje pracujące w warunkach pożaru. System DF 6000 jest nowoczesnym systemem detekcji i sygnalizacji pożaru. Jest on wysoko wyspecjalizowany, analogowy, adresowany do różnych typów budynków, od małych obiektów po ogromne kompleksy biurowe, handlowe lub przemysłowe. Łączy w sobie funkcjonalność z łatwym użytkowaniem i estetycznym wyglądem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej