System wykrywania pożaru AVIOTEC

2016-07-22 10:54
system sygnalizacji pożaru
Autor: Bosch Security Systems System wykrywania pożaru AVIOTEC, bazujący na technologii wideo

System wykrywania pożaru AVIOTEC bazuje na technologii wideo. Ten system bezpieczeństwa pożarowego polecany jest do budynków, w których konwencjonalne systemy wykrywania pożaru nie sprawdzają się. Producentem jest Bosch Security Systems.

Algorytmy w kamerach systemu bezpieczeństwa pożarowego

W kamerach systemu pożarowego zastosowano algorytmy, które wykrywają ogień i dym, i w cięgu kilku sekund uruchamiają sygnalizację. W przypadku konwencjonalnych systemów bezpieczeństwa pożarowego dym musi najpierw dotrzeć do czujki dymu. Rozprzestrzenianie się dymu w poziomie czy warstwa ciepłego powietrza gromadząca się pod stropem, uniemożliwiająca przedostanie się dymu do najwyżej położonego punktu pomieszczenia, gdzie montowane są czujki, mogą negatywnie wpływać na ich działanie. System AVIOTEC bazuje na algorytmach, które odróżniają faktyczny pożar od zakłóceń w rodzaju odbić, ruchu czy oślepiającego światła. Zapewnia to niezawodne wykrywanie pożaru i redukuje do minimum liczbę fałszywych alarmów. W przypadku wszystkich pożarów testowych zgodnych z normą EN54 – od TF1 do TF8 – system sygnalizacji pożaru AVIOTEC wykazał się wysoką precyzją działania. Także przy słabym oświetleniu – do 7 luksów – algorytm dawał bardzo wysoką wykrywalność pożaru.

System wykrywania pożaru AVIOTEC oparty na technologii wideo może współpracować z pojedynczą kamerą lub pracującymi w sieci systemami z wieloma kamerami. W tym przypadku wykorzystywany jest wspólny interfejs użytkownika oraz centralny system zarządzania. Alarmy mogą być przekazywane do istniejącego systemu sygnalizacji pożaru lub przez Ethernet do centrum koordynacyjnego. Technologia dynamicznego transkodowania firmy Bosch umożliwia także transmisję obrazu wideo na żywo w jakości HD na urządzenia mobilne, np. iPady.

Zastosowanie systemu AVIOTEC

System można wykorzystać w kompleksach budynków różnej wielkości, rozproszonych lokalizacjach, jak np. małe elektrownie czy rozdzielnie elektryczne, w których instalacja systemu sygnalizacji pożaru byłaby nieopłacalna. System polecany jest szczególnie do budynków o wysokich stropach, takich jak magazyny, hale produkcyjne.

System wykrywania pożaru AVIOTEC firmy Bosch otrzymał nagrodę Fire Expo Award podczas 13. edycji Kongresu Pożarnictwa poświęconego bezpieczeństwu pożarowemu obiektów budowlanych. System AVIOTEC uznano za najbardziej innowacyjny system wykrywania pożarów za pomocą kamer wizyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej