Napęd do drzwi DDS – ochrona przeciwpożarowa i wentylacja

2013-10-23 15:45
Ochrona przeciwpożarowa
Autor: D+H

Drzwi dwuskrzydłowe w budynkach użyteczności publicznej można wykorzystać m.in. do ochrony przeciwpożarowej i wentylacji. Dzięki wyposażeniu drzwi w automatykę – napęd DDS – możliwe jest sterowanie drzwiami w sytuacjach zagrożenia i dla poprawienia wentylacji budynku. Urządzenie jest nowością firmy D+H. 

Prawidłowa wentylacja budynku stanowi część systemu ochrony przeciwpożarowej. Drzwi w tym systemie mogą mieć znaczący udział. Chodzi głównie o oddymianie, usuwanie z ciągów komunikacyjnych oraz klatek schodowych gorącego powietrza i toksycznych gazów gromadzących się w przypadku wystąpienia pożaru.
Napęd do drzwi dwuskrzydłowych DDS 54/500 zaprojektowano z myślą o potrzebie automatycznego sterowania drzwiami, pozwalając na ich otwarcie w określonych sytuacjach, np. w przypadku konieczności ewakuacji, poprawienia wentylacji, czy konieczności wyrównania ciśnienia w systemach ochrony przeciwpożarowych budynków.
Do codziennej eksploatacji drzwi wykorzystywane jest tylko jedno skrzydło (lewe), otwierane przez system wideo- lub domofonowy. Zastosowanie napędu DDS pozwala, w razie konieczności, na automatyczne otwarcie drugiego skrzydła - zakończone rolką ramię napędu wypycha skrzydło, powodując jego otwarcie pod kątem 90 stopni. Istnieje możliwość programowania wszystkich funkcji napędu.
Napęd do drzwi dwuskrzydłowych wyróżnia kompaktowa konstrukcja – zabiera niewiele miejsca i może być montowany zarówno na ścianie, jak i ościeżnicy, zachowując przy tym wszystkie standardowe funkcje drzwi. Zastosowane w napędzie rozwiązania elektroniczne umożliwiają otwieranie pojedynczych, jak i podwójnych skrzydeł. Napęd przystosowany jest do współpracy z systemami kontroli dostępu, systemami domofonowymi oraz dowolnym typem elektrozamka. Daje też możliwość sygnalizacji stanu położenia drzwi oraz wykorzystania funkcji samozamykacza. W napędzie drzwiowym DDS 54/500 zastosowano również rozwiązania zabezpieczające przed przytrzaśnięciem, a także elektroniczny wyłącznik przeciążeniowy.
Badania CNBOP i świadectwo dopuszczenia stanowią gwarancję wymaganej przez przepisy prawa niezawodności w trakcie użytkowania napędu, zapewniając jednocześnie jego długotrwałą eksploatację oraz bezawaryjność.

Wentylacja z napędem DDS
Do prawidłowego działania wentylacji z użyciem drzwi dwuskrzydłowych producent zaleca zastosowanie następujących urządzeń:

  • centrala sterująca RZN (obciążalność wyjść nie mniej niż 2A)
  • napędy drzwiowe DDS 54/500 (po jednym na skrzydło)\
  • moduł przekaźnikowy TR43-K (prąd maks. 17mA)
  • moduł sekwencyjnego otwierania/zamykania FS41
  • zasilacz 24VDC/2A do zasilania rygli elektromechanicznych
  • rygiel elektromechaniczny (2 szt. – do blokady górnej i dolnej)
  • elektrozamek rewersyjny 12V/24V (do współpracy z kontrolą dostępu)
  • puszka przyłączeniowa ppoż. 100x100x80 mm (wys./szer./dł.)


Zasada działania systemu
Po zamontowaniu wszystkich elementów system wymaga odpowiedniego skonfigurowania. Centrala sterująca RZN uruchamia napędy DDS, które następnie otwierają oba skrzydła drzwiowe w celu odpowiedniej wentylacji budynku. W chwili podania napięcia na siłowniki w module TR43-K przełączają się styki, odcinając zasilanie od rygli elektromechanicznych i elektrozamka. Drzwi odblokowują się, a następnie otwierają przez napęd DDS. Moduł FS41 zapewnia z kolei właściwą kolejność otwierania i zamykania się napędów.

Napęd do drzwi
Autor: D+H Napęd do drzwi dwuskrzydłowych
Wentylacja
Autor: D+H Schemat układu wentylacji przez drzwi dwuskrzydłowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej