Listwa przeciwprzepięciowa. Bezpieczny sprzęt i praca na desktopie lub notebooku w czasie burzy

2011-08-19 14:22
Bezpieczny sprzęt i praca na desktopie lub notebooku w czasie burzy z piorunami
Autor: EVER

Deszczowa pogoda z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi, burzami i piorunami nie oszczędza sprzętu elektronicznego, który jest narażony na niebezpieczne spadki oraz wzrosty napięcia, a w związku z tym niespodziewane awarie. Aby temu zapobiec niezbędna jest skuteczna listwa przeciwprzepięciowa, która choć nie podtrzyma zasilania w razie wyłączenia prądu, ochroni cenny sprzęt elektroniczny przed skutkami zakłóceń energetycznych. Telewizor, komputer, monitor oraz każdy inny sprzęt zasilany elektrycznie będzie bezpieczny.

EVER - polski producent zaawansowanych systemów zasilania awaryjnego, poleca produkowane przez siebie skuteczne zabezpieczenie. Udoskonalona listwa antyprzepięciowa Premium Plus zgodna jest z podwyższonymi normami bezpieczeństwa, jakie zaczęły obowiązywać w 2011 roku. 

Nowa listwa przeciwprzepięciowa produkcji EVER jeszcze skuteczniej zabezpiecza podłączone urządzenia przed negatywnymi skutkami przepięć i zakłóceń pochodzących z sieci zasilającej (spowodowanych np. piorunem). Wyposażono ją w zabezpieczenia antyprzepięciowe, ochronę trzech linii zasilania (L-N-PE) oraz automatyczny bezpiecznik. Model Premium Plus przeznaczony jest dla użytkowników posiadających większą niż standardowo liczbę urządzeń, dlatego dysponuje siedmioma gniazdami sieciowymi o podwyższonej skuteczności (5 x 10 A, 2 x 2,5 A). 

Listwa ochronna skuteczna i estetyczna

Listwa przeciwprzepięciowa powinna skutecznie chronić przed zagrożeniami energetycznymi, ale nie rzucać się w oczy i nie generować bałaganu pod biurkiem. Listwę, oferowaną przez EVER zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić ułożenie kabli. Model Premium Plus ma system DUAL, który umożliwia ułożenie przewodu w dwóch kierunkach. Przewód o długości 1,5 lub 3 metrów wystarczy do większości zastosowań.

Umieszczony na obudowie podświetlany wyłącznik zabezpiecza listwę przed przypadkowym wyłączeniem. Listwa Premium Plus objęta jest 5-letnią gwarancją a chroniony przez nią sprzęt jest ubezpieczony do wartości 1500 EUR. Sugerowana przez EVER cena detaliczna produktu to 58 zł netto.

Listwy zgodnie z nowymi przepisami

Począwszy od 2011 roku listwy przeciwprzepięciowe, które zabezpieczają komputery oraz inne urządzenia domowe przed zakłóceniami z sieci zasilającej, stały się jeszcze bardziej bezpieczne. To efekt nowelizacji polskiej normy PN-EN60950-1:2007. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej i najnowszymi przepisami profesjonalne listwy ochronne powinny być wyposażone w dodatkowe bezpieczniki, chroniony warystor oraz filtry EMI.

Kolejne zmiany prawne, jakie obowiązują od 2011 roku, nakazują producentom listew antyprzepięciowych informowanie użytkowników o rodzajach zastosowanych zabezpieczeń. Według zmienionej normy PN-EN 60643-11 na specyfikacji urządzenia muszą być podane dwa zasadnicze parametry, które potwierdzają skuteczność działania produktu: napięcie próby dla udaru kombinowanego Uoc oraz maksymalne napięcie na wyjściu układu ograniczającego Up.

Czym się kierować przy wyborze listwy przeciwprzepięciowej

Według specjalistów EVER przy porównywaniu produktów użytkownicy powinni kierować się następującą zasadą: wyrób lepszy (skuteczniejszy) cechuje jak najwyższe napięcie Uoc, a jednocześnie jak najniższe napięcie Up.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej