Fotopułapka, czyli proste urządzenie na działkę czy budowę. Jak działa fotopułapka?

2023-07-24 15:53
montaż fotopułapki
Autor: Adobe Stock Fotopułapka to niewielkie urządzenie obserwująco-rejestrujące

Fotopułapka to coraz popularniejsze urządzenie na działkę, plac budowy i inne miejsca, które chcemy chronić przed osobami postronnymi. Fotopułapkę łatwo się montuje i obsługuje - to jej główne zalety. Jak działa fotopułapka? Fotopułapka GSM czy WiFi? Fotopułapka z powiadomieniem na telefon czy może z podglądem na żywo? Jakie są ceny fotopułapek?

Spis treści

 1. Fotopułapka nie tylko leśna
 2. Jak działają fotopułapki?
 3. Fotopułapka GSM, także z powiadomieniem na telefon
 4. Fotopułapka bez GSM
 5. Fotopułapka WiFi
 6. Fotopułapka z GPS
 7. Ważne parametry i funkcje fotopułapek
 8. Fotopułapka cena

Fotopułapka nie tylko leśna

Fotopułapka, nazywana jest też popularnie kamerą leśną, ponieważ to właśnie do monitorowania lasów były najczęściej używane. Wśród profesjonalistów wykorzystywane zazwyczaj w zakresie łowiectwa czy zoologii, ale również w technikach policyjnych. Obecnie zastosowanie fotopułapek daje coraz większe możliwości. Te urządzenia obserwująco-rejestrujące sprawdzają się w ochronie mienia, np. podczas nieobecności właścicieli w domkach letniskowych czy na ogródkach działkowych, powiadamiając o pojawieniu się intruza.

Fotopułapki znajdują zastosowanie także na parkingach, rejestrując obraz z miejsca parkingowego lub wnętrza auta. Mogą służyć w ogrodzie, domu, ale także do monitorowania hali przemysłowej czy obiektu użyteczności publicznej. Zastosowanie fotopułapek jest tak naprawdę uniwersalne. Dzięki obudowie maskującej i kompaktowym wymiarom są niezauważalne.

O popularności fotopułąpek decyduje nie tylko niemal wszechstronne zastosowanie, ale również prosta instalacja, niewymagająca większych umiejętności technicznych. Montuje się je na statywie lub pasku mocującym, a zasilane są bateriami alkalicznymi, litowymi lub słonecznymi. Ich zaletą jest też dostępność cenowa.

fotopułapka montaż
Autor: Adobe Stock Montaż fotopułapki na drzewie

Jak działają fotopułapki?

Fotopułapki to nowoczesne aparaty cyfrowe do przechwytywania ruchu, robienia zdjęć czy filmowania obszaru, który mają w swoim zasięgu. Wyposażone są w czujniki ruchu (PIR) oraz wysokiej jakości kamerę HD lub Full HD, która w momencie wykrycia ruchu automatycznie rozpoczyna nagrywanie lub wykonuje zdjęcia. Kamera działa zarówno w dzień, jak i w nocy.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotopułapek, mniej lub bardziej zaawansowanych technicznie. Wybór fotopułapki zależy przede wszystkim od przeznaczenia i potrzeb użytkowników.

Fotopułapka GSM, także z powiadomieniem na telefon

Fotopułapka z modułem GSM, czyli modułem łączności komórkowej, błyskawicznie rejestruje incydent i transferuje dane, co umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji. Wyposażona jest w kartę SIM. Materiały w formie nagrań trafiają – w zależności od konfiguracji – na telefon (MMS), serwer FTP lub e-mail właściciela. Mogą posłużyć również jako dowody podczas dochodzenia na policji czy rozprawy sądowej.

Fotopułapka bez GSM

To polecane urządzenie dla osób, które nie muszą być na bieżąco informowane o tym co zostało nagrane. Aktywuje się w momencie wykrycia ruchu, rejestruje zdarzenie i zapisuje  je na wymiennej karcie SD.

Fotopułapka WiFi

WiFi moduł to rozwiązanie umożliwiające zmianę ustawień oraz pobieranie danych z fotopułapki z dużych odległości, nawet do 150 m. Dzięki temu dostać się do urządzania, żeby z karty SD pobrać dane, a można to zrobić na odległość. Zarejestrowane przez fotopułakę materiały można ściągnąć z naszego samochodu, domu czy innego, dowolnego miejsca, w odpowiedniej odległości od urządzenia.

Fotopułapka z GPS

Moduł GPS w fotopułapce pozwala na lokalizację urządzenia na mapie Google Maps. Na każdym zdjęciu lub wideo umieszczone są dane z GPS o lokalizacji kamery oraz stanie naładowania baterii. Moduł GPS umożliwia też zlokalizowanie kamery w przypadku jej zaginięcia lub trudności z odszukaniem na dużym terenie. Kamera GSM z geolokalizatorem GPS - połączenie tych funkcji to dobre zabezpieczenie na wypadek kradzieży urządzenia, o czym dowiemy się poprzez alarm sms na telefon w momencie jego poruszenia.

Trzeba wiedzieć

Fotopułapki nie są urządzeniami, które umożliwiają podgląd nagrywanego obrazu w czasie rzeczywistym. Jedynie urządzenia z modułem GSM od razu po wykryciu ruchu transferują obraz (zdjęcie lub film) np. na telefon użytkownika.

Ważne parametry i funkcje fotopułapek

Parametry fotopułapek warunkują ich jakość i stopień zaawansowania. Wybierając fotopułapkę, to właśnie analiza jej głównych parametrów powinna zdecydować o wyborze konkretnego modelu. Opłaca się też postawić na sprawdzonego dostawcę, który produkuje kamery z dobrej jakości komponentów, odpornych na czynniki atmosferyczne. Najważniejsze parametry techniczne i przydatne funkcje to:

 • rozdzielczość zarówno kamery, jak i aparatu,
 • zasięg kamery (nawet do kilkudziesięciu metrów) i kąt pola widzenia (modele z szerokokątnymi obiektywami - 100-140°)
 • szybkość reakcji kamery pomiędzy detekcją ruchu a wykonanie zdjęcia (np. 0,15 sek),
 • czas gotowości do wykonania kolejnego zdjęcia (np. 0,5 sek),
 • funkcja zdalnego ustawiania menu przez telefon - konfiguracja nie wymaga demontażu urządzenia, można to zrobić zdalnie, przez telefon,
 • diody IR na podczerwień - ważna jest ich ilość, jakość i zasięg. Umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie wideo w nocy. W trakcie pracy są niewidoczne dla ludzkiego oka, co uniemożliwia zlokalizowanie kamery,
 • rodzaj zasilania i czas pracy - fotopułapki wyposażone w specjalne akumulatorki, potrafią w trybie czuwania przepracować do 6 miesięcy. Zakłada się jednak, że przy zastosowaniu wydajnych akumulatorków, realny czas pracy tych urządzeń wynosi 3-4 tygodnie, w zależności od panujących na zewnątrz warunków,
 • harmonogram nagrań - to przydatna funkcja, która umożliwia ustalenie przedziałów czasowych, w których fotopułapka ma być aktywna i monitorować otoczenie. Użytkownik może zdecydować, w jakich godzinach w ciągu doby ma działać monitoring. Przykładowo, jeśli do kradzieży dochodzi w nocy, rozwiązaniem jest ustawienie aktywności fotopułapki np. od 22 do 6 rano.
fotopułapka gsm
Autor: Spy Optic Fotopułapka jest odporna na warunki atmosferyczne. Obudowom nadaje się maskujące kolory

Fotopułapka cena

Fotopułapki to urządzenia, które nie są bardzo drogie. Najprostsze urządzenia to koszt 200-300 zł. Za najdroższe fotopułapki, te profesjonalne, trzeba zapłacić 3000 zł. W popularnym serwisie olx można kupić fotopułapki także używane. Ceny zaczynają się od 200 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej