Fotopułapka, czyli proste urządzenie na działkę czy budowę. Jak działa fotopułapka?

2023-07-24 15:53
montaż fotopułapki
Autor: Adobe Stock Fotopułapka to niewielkie urządzenie obserwująco-rejestrujące

Fotopułapka to coraz popularniejsze urządzenie na działkę, plac budowy i inne miejsca, które chcemy chronić przed osobami postronnymi. Fotopułapkę łatwo się montuje i obsługuje - to jej główne zalety. Jak działa fotopułapka? Fotopułapka GSM czy WiFi? Fotopułapka z powiadomieniem na telefon czy może z podglądem na żywo? Jakie są ceny fotopułapek?

Spis treści

 1. Fotopułapka nie tylko leśna
 2. Jak działają fotopułapki?
 3. Fotopułapka GSM, także z powiadomieniem na telefon
 4. Fotopułapka bez GSM
 5. Fotopułapka WiFi
 6. Fotopułapka z GPS
 7. Ważne parametry i funkcje fotopułapek
 8. Fotopułapka cena

Fotopułapka nie tylko leśna

Fotopułapka, nazywana jest też popularnie kamerą leśną, ponieważ to właśnie do monitorowania lasów były najczęściej używane. Wśród profesjonalistów wykorzystywane zazwyczaj w zakresie łowiectwa czy zoologii, ale również w technikach policyjnych. Obecnie zastosowanie fotopułapek daje coraz większe możliwości. Te urządzenia obserwująco-rejestrujące sprawdzają się w ochronie mienia, np. podczas nieobecności właścicieli w domkach letniskowych czy na ogródkach działkowych, powiadamiając o pojawieniu się intruza.

Fotopułapki znajdują zastosowanie także na parkingach, rejestrując obraz z miejsca parkingowego lub wnętrza auta. Mogą służyć w ogrodzie, domu, ale także do monitorowania hali przemysłowej czy obiektu użyteczności publicznej. Zastosowanie fotopułapek jest tak naprawdę uniwersalne. Dzięki obudowie maskującej i kompaktowym wymiarom są niezauważalne.

O popularności fotopułąpek decyduje nie tylko niemal wszechstronne zastosowanie, ale również prosta instalacja, niewymagająca większych umiejętności technicznych. Montuje się je na statywie lub pasku mocującym, a zasilane są bateriami alkalicznymi, litowymi lub słonecznymi. Ich zaletą jest też dostępność cenowa.

fotopułapka montaż
Autor: Adobe Stock Montaż fotopułapki na drzewie

Jak działają fotopułapki?

Fotopułapki to nowoczesne aparaty cyfrowe do przechwytywania ruchu, robienia zdjęć czy filmowania obszaru, który mają w swoim zasięgu. Wyposażone są w czujniki ruchu (PIR) oraz wysokiej jakości kamerę HD lub Full HD, która w momencie wykrycia ruchu automatycznie rozpoczyna nagrywanie lub wykonuje zdjęcia. Kamera działa zarówno w dzień, jak i w nocy.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotopułapek, mniej lub bardziej zaawansowanych technicznie. Wybór fotopułapki zależy przede wszystkim od przeznaczenia i potrzeb użytkowników.

Fotopułapka GSM, także z powiadomieniem na telefon

Fotopułapka z modułem GSM, czyli modułem łączności komórkowej, błyskawicznie rejestruje incydent i transferuje dane, co umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji. Wyposażona jest w kartę SIM. Materiały w formie nagrań trafiają – w zależności od konfiguracji – na telefon (MMS), serwer FTP lub e-mail właściciela. Mogą posłużyć również jako dowody podczas dochodzenia na policji czy rozprawy sądowej.

Fotopułapka bez GSM

To polecane urządzenie dla osób, które nie muszą być na bieżąco informowane o tym co zostało nagrane. Aktywuje się w momencie wykrycia ruchu, rejestruje zdarzenie i zapisuje  je na wymiennej karcie SD.

Fotopułapka WiFi

WiFi moduł to rozwiązanie umożliwiające zmianę ustawień oraz pobieranie danych z fotopułapki z dużych odległości, nawet do 150 m. Dzięki temu dostać się do urządzania, żeby z karty SD pobrać dane, a można to zrobić na odległość. Zarejestrowane przez fotopułakę materiały można ściągnąć z naszego samochodu, domu czy innego, dowolnego miejsca, w odpowiedniej odległości od urządzenia.

Fotopułapka z GPS

Moduł GPS w fotopułapce pozwala na lokalizację urządzenia na mapie Google Maps. Na każdym zdjęciu lub wideo umieszczone są dane z GPS o lokalizacji kamery oraz stanie naładowania baterii. Moduł GPS umożliwia też zlokalizowanie kamery w przypadku jej zaginięcia lub trudności z odszukaniem na dużym terenie. Kamera GSM z geolokalizatorem GPS - połączenie tych funkcji to dobre zabezpieczenie na wypadek kradzieży urządzenia, o czym dowiemy się poprzez alarm sms na telefon w momencie jego poruszenia.

Trzeba wiedzieć

Fotopułapki nie są urządzeniami, które umożliwiają podgląd nagrywanego obrazu w czasie rzeczywistym. Jedynie urządzenia z modułem GSM od razu po wykryciu ruchu transferują obraz (zdjęcie lub film) np. na telefon użytkownika.

Ważne parametry i funkcje fotopułapek

Parametry fotopułapek warunkują ich jakość i stopień zaawansowania. Wybierając fotopułapkę, to właśnie analiza jej głównych parametrów powinna zdecydować o wyborze konkretnego modelu. Opłaca się też postawić na sprawdzonego dostawcę, który produkuje kamery z dobrej jakości komponentów, odpornych na czynniki atmosferyczne. Najważniejsze parametry techniczne i przydatne funkcje to:

 • rozdzielczość zarówno kamery, jak i aparatu,
 • zasięg kamery (nawet do kilkudziesięciu metrów) i kąt pola widzenia (modele z szerokokątnymi obiektywami - 100-140°)
 • szybkość reakcji kamery pomiędzy detekcją ruchu a wykonanie zdjęcia (np. 0,15 sek),
 • czas gotowości do wykonania kolejnego zdjęcia (np. 0,5 sek),
 • funkcja zdalnego ustawiania menu przez telefon - konfiguracja nie wymaga demontażu urządzenia, można to zrobić zdalnie, przez telefon,
 • diody IR na podczerwień - ważna jest ich ilość, jakość i zasięg. Umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie wideo w nocy. W trakcie pracy są niewidoczne dla ludzkiego oka, co uniemożliwia zlokalizowanie kamery,
 • rodzaj zasilania i czas pracy - fotopułapki wyposażone w specjalne akumulatorki, potrafią w trybie czuwania przepracować do 6 miesięcy. Zakłada się jednak, że przy zastosowaniu wydajnych akumulatorków, realny czas pracy tych urządzeń wynosi 3-4 tygodnie, w zależności od panujących na zewnątrz warunków,
 • harmonogram nagrań - to przydatna funkcja, która umożliwia ustalenie przedziałów czasowych, w których fotopułapka ma być aktywna i monitorować otoczenie. Użytkownik może zdecydować, w jakich godzinach w ciągu doby ma działać monitoring. Przykładowo, jeśli do kradzieży dochodzi w nocy, rozwiązaniem jest ustawienie aktywności fotopułapki np. od 22 do 6 rano.
fotopułapka gsm
Autor: Spy Optic Fotopułapka jest odporna na warunki atmosferyczne. Obudowom nadaje się maskujące kolory

Fotopułapka cena

Fotopułapki to urządzenia, które nie są bardzo drogie. Najprostsze urządzenia to koszt 200-300 zł. Za najdroższe fotopułapki, te profesjonalne, trzeba zapłacić 3000 zł. W popularnym serwisie olx można kupić fotopułapki także używane. Ceny zaczynają się od 200 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej