Powstanie pierwsza droga z asfaltu redukującego smog. Gdzie i kto ją zbuduje?

2021-10-08 12:30
asfalt
Autor: LOTOS

Obecnie na rynku nie ma jeszcze nawierzchni drogowej o takiej funkcjonalności. To może być przełom. Asfalt redukujący smog jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który realizują wspólnie LOTOS i Politechnika Gdańska. Wkrótce powstanie doświadczalny odcinek drogi z asfaltem, który ma zdolność redukcji smogu.

O projekcie „Ekologiczne asfalty"

Asfalt redukujący smog opracował LOTOS wraz naukowcami z Politechniki Gdańskiej w ramach projektu „Ekologiczne asfalty". Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach. Jego celem jest opracowanie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń.

Gdzie powstanie droga z innowacyjnego asfaltu?

Odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie powodować rozpad toksycznych substancji ma powstać w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie. Budowa drogi oczyszczającej powietrze ze smogu ma się rozpocząć w 2022.

Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90% asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – powiedział Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej