Nawierzchnie do bicia rekordów

2008-10-07 16:03
Nawierzchnie do bicia rekordów
Autor: brak danych

Dobra nawierzchnia bieżni to jak dobry sprzęt sportowy - dzięki jej elastyczności i odpowiedniej budowie zawodnik wykorzystuje energię zgromadzoną w podłożu. Innowacyjne technologie umożliwiają osiąganie coraz lepszych wyników i stwarzają optymalne warunki treningu.

Innowacyjna nawierzchnia sportowa może wspierać zawodnika w osiąganiu coraz lepszych wyników i pomagać mu w zapobieganiu kontuzjom. Od czasu użycia po raz pierwszy materiałów syntetycznych w 1968 roku na obiektach Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, ich stosowanie przyjęło się na całym świecie. Firma Conica, należąca do BASF Construction Chemicals Europe AG ze szwajcarskiego Schaffhausen, od ponad 30 lat projektuje i wytwarza wykładziny sportowe. W ofercie firmy uwagę zwracają przede wszystkim systemy bieżni z rodziny Conipur®, które uzyskały certyfikat Międzynarodowego Związku Lekkoatletyki (IAAF) potwierdzający, że dany system został przetestowany i spełnia wszystkie wymagania uprawniające do zastosowania go w międzynarodowych rozgrywkach.

®

Nawierzchnia Conipur®-M składa się z trzech warstw poliuretanowej masy zalewowej

Conipur®-M to systemowa wykładzina zbudowana z trzech warstw masywnego sztucznego tworzywa, które nie jest, tak jak pozostałe bieżnie stadionowe, przygotowane wcześniej i układane w częściach, ale jest wylewane na miejscu. W zależności od zastosowania pojedynczych komponentów masy, można dokładnie zaprogramować twardość i elastyczność bieżni. Przewaga tej metody w stosunku do wcześniej stosowanych jest widoczna od razu - wykładzina jest wylewana i dzięki temu nie jest wymagane jej fugowanie. Pod taką bieżnię nie dostanie się woda deszczowa, podłoże jest odporne na zmiany warunków atmosferycznych.

Nakładanie - nowoczesne nawierzchnie sportowe z poliuretanu nanoszone są na miejscu, w stanie płynnym

Trzy warstwy gotowej wykładziny mają łączną grubość 14 mm. Produkcja bieżni typu Conipur®-M przebiega etapami. Najpierw na całkowicie płaskie, wyasfaltowane podłoże nakłada się specjalną warstwę z poliuretanu. Następnie, na podłoże będące jeszcze w stanie płynnym, obficie wysypywany jest granulat z syntetycznego kauczuku (EPDM). Przez noc warstwa twardnieje, a kauczuk tworzy granulki będące w bezpośrednim kontakcie z poliuretanem. Proces ten jest powtarzany przy tworzeniu drugiej warstwy.
Obie dolne warstwy mają za zadanie minimalizować ryzyko wypadków - są miękkie i zapewniają właściwą absorpcję wstrząsów, która chroni stawy i zapobiega kontuzjom (sprawiają to maleńkie przestrzenie z powietrzem znajdujące się zarówno w poliuretanie, jak i w granulacie).
Górna warstwa musi być twardsza od dolnych - powinna zapewnić sportowcom maksymalny odbiór energii z podłoża. By to osiągnąć, w trzecim etapie nakładana jest specjalnie zaprojektowana (również płynna) warstwa, którą następnie posypuje się twardszym, ale jednocześnie elastycznym granulatem. Trzecią warstwę wykonuje się w taki sposób, aby zawierała jak najmniej szczelin, którymi mogłoby dostawać się powietrze. Ostatni szlif nawierzchnia otrzymuje przez końcowe wykończenie. Zapewnia ono estetykę wykładziny, właściwą odporność na ścieranie oraz ułatwia czyszczenie bieżni.
Nakładanie kolejnych płynnych warstw (zamiast jednej gotowej) ma jeszcze tę zaletę, że już w czasie budowy bieżni może być ona poddawana wielokrotnym kontrolom, a jej właściwości optymalizowane.

Bieżnie Conipur®-M użytkowane na zewnątrz budynków wytrzymują przeciętnie dziesięć do piętnastu lat w zależności od klimatu oraz intensywności eksploatacji, ale mogą nawet więcej - ponad 20 lat. Wylewana nawierzchnia jest mocna i odporna. Po wieloletnim użytkowaniu, przy niewielkich kosztach może zostać zregenerowana za pomocą retoppingu (czyli dodawania nowej warstwy).

Stadion Olimpia - niebieska bieżnia na stadionie olimpijskim w Berlinie zaliczana jest do najszybszych na świecie; jest pokryta nawierzchnią Conipur®

Akredytowana przez IAAF jednostka zajmuje się kontrolą najważniejszych bieżni świata i sprawdza, czy odpowiadają one wymaganiom Związku (jeśli tak, IAAF przyznaje certyfikat klasy 1). Certyfikat ten zezwala na obsługę międzynarodowych zawodów i jest warunkiem do uznania rekordu. Łącznie 17 stadionów wyposażonych w bieżnie firmy Conica ma certyfikat klasy 1 przyznany im przez IAAF.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej