System elektronarzędzi litowo-jonowych

2008-01-25 15:09

Jesienią Bosch uzupełnił ofertę elektronarzędzi 36 V o pilarkę tarczową GKS 36 V-LI Professional i piłę szablastą GSA 36 V-LI Professional. Dzięki akumulatorom litowo-jonowym wszystkie elektronarzędzia 36 V są tak wydajne jak narzędzia sieciowe. Produkty te mogą być napędzane dwoma typami akumulatorów (Standard i Compact).

Nowa pilarka tarczowa GKS 36 V-LI umożliwia przycięcie na długość do 95 płyt wiórowych (900 x 19 mm) na jednym cyklu ładowania akumulatora Standard (o pojemności 2,6 Ah). Urządzenie wykonuje cięcia do głębokości 54 mm w dowolnym materiale.

Nowa piła szablasta GSA 36 V-LI Professional jest równie wydajna. Można przy jej użyciu przyciąć do 195 belek świerkowych (100 x 100 mm) na jednym cyklu ładowania akumulatora Standard (o pojemności 2,6 Ah). Dzięki 2-biegowej przekładni urządzenie działa z optymalną prędkością skokową dla danego materiału. Długość skoku wynosząca 28 mm zapewnia maksymalną głębokość cięcia 250 mm. Mechanizm SDS oznacza szybką i łatwą wymianę brzeszczotów, której można dokonać jedną ręką nie dotykając bezpośrednio zużytego brzeszczotu. Zarówno bezprzewodowa piła szablasta, jak i bezprzewodowa pilarka tarczowa są zawsze w zasięgu ręki, dzięki zastosowaniu innowacyjnego haka.  

W skład rodziny 36 V-LI wchodzi również młot GBH 36 V-LI. Produkt jest najszybszym bezprzewodowym młotem udarowo-obrotowym na rynku. Urządzenie może wywiercić 195 otworów (6 x 40 mm) w betonie na jednym cyklu ładowania akumulatora, a przy tym waży tyle samo, co konwencjonalny młot udarowo-obrotowy 24 V. Natomiast bezprzewodowa wiertarka udarowa i wiertarko-wkrętarka osiągają najwyższy w swojej klasie moment obrotowy podczas wiercenia i wkręcania w drewnie oraz metalu, a wiertarka udarowa także w kamieniu. Optymalne zakresy wiercenia i wkręcania to 16-38 mm i 8-12 mm.

Tak wydajne jak narzędzia sieciowe!

System elektronarzędzi 36 V - rozmowa z Markiem Krajewskim, Sr Brand Managerem, Bosch-Elektornarzędzia

Co decyduje o rosnącej popularności elektronarzędzi na "na baterie"?
Brak kabla sprawia, że narzędzia te mają znacznie większe możliwości działania niż narzędzia sieciowe i są łatwiejsze w użyciu. Oszczędzają też czas pracy związany z koniecznością zapewnienia zasilania urządzeniom sieciowym oraz koszt, jeśli konieczny jest agregat prądowy. Nie bez znaczenia jest także poprawa bezpieczeństwa pracy, ponieważ plątanina kabli zasilających zawsze stanowi potencjalne zagrożenie a same kable są jednym z najczęściej wymienianych elementów serwisowych. Urządzenia akumulatorowe można z powodzeniem stosować w miejscach trudno dostępnych. Poza tym, jeszcze niedawno narzędzia akumulatorowe miały zdecydowanie większy ciężar oraz ograniczony czas działania, w porównaniu do narzędzi z kablem. Jednak nowe modele są zdecydowanie lżejsze, a wydajnością odpowiadają narzędziom sieciowym. Na przykład, system urządzeń 36 V z akumulatorami litowo-jonowymi, i żadne z urządzeń nie ustępuje pod względem wydajności elektronarzędziom przewodowym.

Jakie elektronarzędzia wchodzą w skład systemu?
Cały system obejmuje: młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LI, który jest jednym z najszybszych urządzeń na rynku w klasie młotków 2 kg w ogóle, wiertarko-wkrętarkę GSR 36 V-LI, wiertarkę udarową GSB 36 V-LI oraz dwa nowe produkty wprowadzone w tym roku na rynek tzn. pilarkę tarczową GKS 36 V-LI i piłę szablastą GSA 36 V-LI. Podstawowym źródłem zasilania są zawsze niezawodne akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2,6 Ah, odporne na upadek na beton z wysokości aż 3 metrów oraz systemem ochrony ogniw ECP.

Jakie są zalety stosowania akumulatora litowo-jonowego?
Najważniejszym parametrem w akumulatorach litowo-jonowych jest to, że przy wysokiej wydajności energetycznej są one znacznie lżejsze, niż generacja akumulatorów oparta o związki niklu. Równie istotny jest brak efektu pamięci i niewielki stopień samorozładowania, dzięki czemu mogą być doładowywane w dowolnym momencie oraz są gotowe do użycia nawet po kilku miesiącach przerwy. Akumulatory zapewniają stabilne zasilanie aż do końcowego momentu rozładowania, przez co praca może przebiegać w równym tempie bez spadku wydajności. Odznaczają się nawet czterokrotnie dłuższym okresem eksploatacji, niż porównywalne akumulatory innych producentów. Umożliwia to system ECP (Electronic Cell Protection), który skutecznie chroni ogniwa akumulatora przed przeładowaniem, całkowitym rozładowaniem i przegrzaniem. Specjalny materiał obudowy akumulatora, tzw. Bosch Heat Conductive Housing (HCH), zapewnia optymalne odprowadzanie ciepła na zewnątrz przez co również wydłuża żywotność akumulatora. Elementem systemu są także dedykowane ładowarki, w których stosujemy poprawiony algorytm ładowania Bosch Hyper Charge. Oznacza to, że są one naładowane w 75 % już po upływie połowy czasu ładowania. W trudnych warunkach profesjonalnych prac budowlanych czy instalacyjnych bardzo istotna jest też fizyczna odporność narzędzi i akumulatorów. Bezprzewodowe elektronarzędzia są wytrzymałe dzięki specjalnej obudowie Dura Shield. Pozostają w pełni sprawne, nawet po upadku z wysokości 2 m na beton (a nawet 3 m).

Czy w systemie elektronarzędzi stosuje jeden typ akumulatora?
Elektronarzędzia mogą być zasilane dwoma typami akumulatorów - Standard 2,6 Ah i Compact 1,3 Ah. Oferują w ten sposób optymalną elastyczność pracy. Wybór akumulatora pozwala użytkownikowi dopasować ciężar urządzenia i czas pracy akumulatora do konkretnego zadania. Akumulator Standard oferuje o ok. 50 % dłuższy czas pracy, natomiast akumulator Compact zmniejsza ciężar narzędzia urządzenia o 0,5 kg. Oto przykład: bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka GSR 36 V-Li z akumulatorem Standard odznacza się ponad dwukrotnie dłuższym czasem pracy w porównaniu do konwencjonalnej wkrętarki 18 V i może wkręcić np. 535 śrub o wymiarach 6 x 80 mm w miękkim drewnie, zamiast 200. Przy zastosowaniu akumulatora Compact, ta sama wkrętarka GSR 36 V-LI wciąż pracuje o ponad 10 % czasu dłużej (225 śrub) w porównaniu do konwencjonalnego modelu 18 V, ale waży tylko tyle, co konwencjonalny model 14,4 V.

Do jakiej grupy odbiorców adresowane są elektronarzędzia wchodzące w skład systemu?
Do osób, które wykorzystują elektronarzędzia w codziennej pracy zawodowej, na placach budów, w halach produkcyjnych czy warsztatach rzemieślniczych. Czyli wszędzie tam gdzie liczy się duża wytrzymałość i wydajność, a istotnym atutem jest wysoka mobilność samego narzędzia. Kompaktowe rozmiary, niewielki ciężar oraz dyspozycyjność - to ważne, dodatkowe wymagania stawiane przez branżę budowlaną dobrej klasy elektronarzędziom akumulatorowym.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej