Płyty szalunkowe

2008-04-14 9:52
Płyty Alkus
Autor: ej

Płyty wykonane są z tworzywa sztucznego - polipropylenu (bez zawartości drewna). Między warstwami zewnętrznymi a wewnętrzną produktu, zostało zastosowane wzmocnienie dwoma warstwami folii aluminiowej. Szalunki odporne są na promieniowanie UV, pęcznienie, skurcz, butwienie oraz zakażenie grzybami.

Przedsiębiorstwo Palisander, dzięki nawiązaniu współpracy z firmą niemiecką Meva, wprowadziło na polski rynek płytę alkus. Jest to pierwsza płyta z 7 letnią gwarancją na poszycie. Produkt jest stosowany we wszystkich systemach szalunkowych producenta (Meva).

Wykorzystanie płyty alkus w systemie szalunkowym

Właściwości płyty:
1. Nie wchłaniają wody, dzięki czemu nie dochodzi do odkształceń poszycia.
2. Są odporne na butwienie, promieniowanie UV oraz nie powodują zabarwień betonu.
3. Produkt nie wchłania wody, jego sztywność pozostaje niezmienna. Przejmuje on bezpiecznie parcie świeżego betonu.
4. Możliwość wkręcania i wbijania gwoździ - bez pękania, odłamywania warstwy wierzchniej (wytrzymalosć na wyciąganie gwoździ została potwierdzona podczas prób porównawczych z płytą). Aby po usunięciu gwoździ wypchana masa tworzywa sztucznego nie wystawała nad krawędź otworów, zaleca się po usunięciu gwoździ, powierzchnię wokół otworów wyrównać płaskim młotkiem. Dzięki temu powierzchnia znowu staje się równa, a przez otwory nie odpłynie woda ani mleczko betonowe.
Płytę można naprawić przy pomocy materiału, z którego jest wykonana - polipropylenu.
5. Wymiary płyty nie ulegają zmianom pod wpływem wilgoci.
6. Sklejka wykorzystywana do tej pory (klejona żywicą fenolową) przeważnie po użyciu jest palona. Podczas tego procesu wydzielają się dioksyny. W przypadku płyt z tworzywa sztucznego, plastikowa powierzchnia nie wchodzi w żadną reakcję chemiczną z betonem. Dlatego stosuje się tylko niewielką ilość czynnika antyadhezyjnego, a ramy jedynie się woskuje. Płynny wosk nanoszony jest na elementy nie mające styczności z betonem równomiernie pędzlem, gąbką, szczotką lub metodą spryskiwania. W przypadku elementów płyt, zarówno szalunków ściennych jak i stropowych, zalecane jest spryskiwanie całego elementu. Jednocześnie poszycie należy pokryć środkiem antyadhezyjnym. Ponieważ pozostałości wosku na betonie mogą prowadzić do negatywnych skutków podczas prac demontażu. Dlatego mogą być one przeznaczone do recyklingu i wykorzystane ponownie.
W przypadku wykorzystania betonu z domieszkami lub samozagęszczającego się, na płytę powinien być naniesiony czynnik antyadhezyjny na bazie rozpuszczalników. Jeżeli beton zdomieszkami charakteryzuje się wiązaniem opóźnionym ze względu na obecność popiołów lotnych lub cementu CEM III, wówczas wydłużają się okresy rozszalowywania . Jeżeli nie będzie to przestrzegane i deskowanie usunięte zostanie zbyt szybko, wierzchnia warstwa betonu może przywrzeć do szalunku, ponieważ wiązanie betonu jeszcze nie zostało zakończone.
7. Ponad 1000 cykli betonowania przy użyciu tej samej płyty. 

Dane techniczne

Materiał polipropylen, wzmocnienie dwoma warstwami folii aluminiowej
Grubość [mm] 20
Wysokość [mm] 1250, 2500, 3500
Szerokość [mm] 250–2500
Masa [kg] 86–581,5


Producentem płyty jest firma Meva.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej