Technologiczne osuszanie powietrza - ważny etap prac budowlanych i wykończeniowych

2021-03-22 17:25
prace wykonczeniowe
Autor: gettyimages Osuszanie powietrza to kontrolowane zmniejszenie zbyt wysokiej wilgotności w powietrzu

Osuszanie powietrza na zakończenie prac budowlanych czy remontowanych daje możliwość szybszej eksploatacji budynku. Na czym polega tak naprawdę osuszanie powietrza w budynkach? Jakie stosuje się technologie osuszania powietrza?

Spis treści

  1. Co to jest wilgotność względna powietrza?
  2. Dlaczego warto pozbyć się wilgoci?
  3. Na czym polega osuszanie powietrza?
  4. Kondensacyjne osuszacze powietrza
  5. Osuszanie powietrza w pracach budowlanych i wykończeniowych

Co to jest wilgotność względna powietrza?

Odpowiednie parametry środowiska wewnętrznego warunkują nasze samopoczucie oraz zdrowie. Decydujące są tu dwa parametry: temperatura w pomieszczeniu oraz względna wilgotność powietrza. Zgodnie z zamieszczonym poniżej wykresem poczucie komfortu zapewnia temperatura w granicach 20-22°C i względnej wilgotności powietrza na poziomie 40-60%. Zbyt duża wilgotność powietrza powoduje niekorzystnie wpływa na samopoczucie, po za tym przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni. Wilgotność bez jakiejkolwiek kontroli rzadko osiąga optymalny poziom.

warunki cieplno-wolgotnościowe
Autor: Trotec Komfort cieplno-wilgotnościowy

Dlaczego warto pozbyć się wilgoci?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach może spowodować wiele szkód. O zbyt dużej ilości wilgoci w powietrzu świadczą m.in. wilgotne ubrania, nieprzyjemny zapach, plamy na ścianach. Grzyby na ścianach powstają już przy wilgotności powietrza na poziomie 70%, a korozja biologiczna już od 60%.

Utrzymujący się wysoki poziom wilgotności w nowo budowanym czy remontowanym domu wydłuża prace wykończeniowe, głównie procesy technologiczne. Czas schnięcia wylewek, jastrychów, posadzek, ścian czy tynków zależy m.in. od warunków cieplno-wilgotnościowych w pomieszczeniach. Jest to na ogół proces długotrwały, wstrzymujący kolejne etapy prac. Kontrolowane osuszanie technologiczne przy użyciu specjalistycznych urządzeń przyspiesza roboty budowlano-wykończeniowe i cały proces inwestycyjny.

Co ważne, profesjonalne osuszacze powietrza wyposażone są w wydajne filtry, dzięki czemu także skutecznie oczyszczają powietrze. Możliwe jest szybkie usunięcie pyłów, oparów i zapachów powstających w trakcie prac remontowo-budowlanych. Zapewnia to wyższą jakość oddawanych do użytku pomieszczeń i możliwość szybszej ich eksploatacji. 

Na czym polega osuszanie powietrza?

Proces osuszania powietrza polega na kontrolowanym zmniejszeniu zbyt wysokiej wilgotności powietrza. W celu skutecznego usunięcia wilgoci zawartej w powietrzu, stosuje się dwie różne technologie:

  • kondensacyjną
  • adsorpcyjną.

Kondensacja

Kondensacja jest zjawiskiem naturalnym. Przy określonej temperaturze granicznej, para wodna skrapla się. Może pojawić się na każdej powierzchni, gdy tylko temperatura powierzchni spadnie poniżej temperatury granicznej otaczającego powietrza, czyli tzw. punktu rosy. Znanym przykładem jest skroplona para wodna na szybach samochodu pozostawionego na zewnątrz w czasie pogodnej nocy. To samo zjawisko można zaobserwować np. w trakcie korzystania z gorącego prysznica, kiedy parują lustra i szyby okienne. Obniżenie temperatury powietrza powoduje więc zmniejszenie zdolności do utrzymywania pary wodnej. Nadmiar pary wodnej kondensuje na zimnych powierzchniach.

Zjawisko to jest wykorzystywane w kondensacyjnych osuszaczach powietrza, zwanych też osuszaczami niskotemperaturowymi. Przepływające powietrze schładzane jest poniżej temperatury punktu rosy, a zawarta w powietrzu wilgoć osadza się na zimnych powierzchniach.

Ogrzewanie a osuszanie powietrza

Trzeba wiedzieć, że ogrzewanie nie jest procesem osuszania powietrza. Ogrzewanie powoduje zwiększenie temperatury powietrza, nie jego osuszanie. W żadnym wypadku nie powoduje usuwania pary wodnej, zawartość wody w powietrzu pozostaje taka sama.

Adsorpcja

Odbieranie wody z powietrza następuje w wyniku różnicy ciśnienia pary wodnej pomiędzy wilgotnym powietrzem a higroskopijnym środkiem sorpcyjnym.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza osuszają powietrze, wykorzystując spadek ciśnienia pary wodnej pomiędzy wilgotnym powietrzem a higroskopijnym środkiem sorpcyjnym. Urządzenia tego typu wyposażone są w obracający się wirnik, pokryty silnie higroskopijnym materiałem, np. żelem silikonowym lub chlorkiem litu. Substancja ta odbiera wilgoć z powietrza przepływającego przez wirnik. Pobieranie wilgoci przez wirnik wymaga jego stałego osuszania, realizowanego przez funkcję regeneracji ciepłym powietrzem. Odbiera ono parę wodną, pobraną wcześniej przez żel silikonowy, pokrywający wirnik.

Kondensacyjne osuszacze powietrza

Oferta rynkowa osuszaczy niskotemperaturowych obejmuje zarówno wysokiej wydajności osuszacze kondensacyjne z technologią sprężarkową, tzw. sprężarkowe urządzenia chłodzące, jak i bardzo kompaktowe osuszacze elektryczne lub osuszacze Peltiera o niskim bezwzględnym zużyciu energii, ale także znacznie niższej skuteczności i znacznie gorszym bilansie energetycznym.

Sprężarkowe osuszacze kondensacyjne działają w sposób podobny do lodówek. Wewnątrz urządzenie kryje się ciśnieniowy system chłodzenia, tłoczący środek chłodniczy pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła – skraplaczem i parownikiem.

Osuszacze niskotemperaturowe są najczęściej stosowane do osuszania powietrza ze względu na skuteczność, wydajności energetyczną, a także korzystną cenę.

osuszacz powietrza zasada działania
Autor: Trotec Zasada działania srężarkowego osuszacza powietrza

Osuszanie powietrza w pracach budowlanych i wykończeniowych

Utrzymujący się wysoki poziom wilgotności w nowo budowanym czy remontowanym domu wydłuża prace wykończeniowe. Poprzez kontrolowane osuszanie powietrza uzyskuje się odpowiednią izolacyjność, wytrzymałość i trwałość konstrukcji, a także np. powłok malarskich. Dodatkowo zapobiega się rozwojowi grzybów i bakterii.

Oto prace budowlane i wykończeniowe wymagające określonej wilgotności powietrza:

  • wykonanie podłóg i posadzek (jastrych, wylewki samopoziomujące, podkłady podłogowe)
  • wykończenie ścian (tynki, gładzie)
  • sucha zabudowa
  • malowanie ścian

Trzeba też pamiętać, że osuszanie powietrza:

  • zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni
  • chroni przed korozją
  • zapobiega oblodzeniu
  • zapobiega zbrylaniu
  • zapewnia komfort w pomieszczeniu

Osuszanie powietrza jest niezbędne także w niektórych procesach produkcyjnych, podczas zalania, a także w systemach klimatyzacji obiektów o dużych zyskach wilgoci takich jak np. baseny kąpielowe. Osuszanie powietrza pozwala ograniczyć koszty eksploatacji, głównie z uwagi na odzysk ciepła oraz odparowanej wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej