Maszyny profilujące i falcownice do blach - podział urządzeń

2014-06-30 12:45
falownice do blach dachowych
Autor: Wuko Falownica typu Sprinter

Wielu wykonawców stoi przed problemem właściwego doboru maszyn budowlanych do zakresu prowadzonych prac. Przybliżamy asortyment maszyn profilujących do blach stalowych mających zastosowanie w dekarstwie, przeznaczonych do montażu pokrycia dachowego i wykończenia dachu.

Podział maszyn profilujących do blach stalowych

Najczęstszy podział, jaki niewątpliwie narzuca się potencjalnemu nabywcy maszyny profilującej, jest podziałem według kategorii cenowej – tutaj mamy do czynienia z osprzętem ręcznym do kształtowania i zamykania rąbka, elektronarzędziami i wreszcie – z maszynami profilującymi i falownicami. Drugim kryterium jest wygoda i wydajność pracy maszyn.
Najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązania pozwalające na wyprofilowanie i zamknięcie rąbka dachowego oferuje firma Wuko – są to: profilarka 1008 oraz falownica 1006.

Oba urządzenia charakteryzują się niską ceną, kompaktową konstrukcją i poręcznością. Zdecydowanie polecane są tym dekarzom, którzy prace z blachą dachową wykonują sporadycznie, ale chcą uzyskać wysoką jakość wykonania, powtarzalność prac i nie chcą transportować ciężkiego sprzętu na miejsce budowy. Maszyny te umożliwiają pracę wydajniejszą niż w przypadku narzędzi ręcznych, ale konieczne jest wykonanie minimum dwóch przebiegów roboczych przy blachach stalowych postawionych do pionu. Zaletą jest natomiast możliwość wykonywania łuków w blasze o minimalnym promieniu 0,8 m.

Blachę do położenia na dach można przygotować zarówno na zaginarce, za pomocą Bendera, jak również (najszybciej i najwygodniej) przy pomocy profilarki DSM firmy Schlebach. Maszyna ta umożliwi szybkie, jednoczesne postawienie obu krawędzi blachy do pionu przy zróżnicowanej wysokości dla strony przykrywającej i przykrywanej. Standardowa maksymalna szerokość arkuszy blachy wynosząca 1000 mm może zostać opcjonalnie zwiększona do 1250 mm (DSM 1250N).

narzędzia do blach
Autor: Schlebach Profilarka DSM Schlebach

Profilarki jednostronne oraz falcownice
Schlebach EPM (Einseitige ProfilierMaschine) to maszyna o kompaktowej budowie, jednostronnie profilująca, wyposażona w rolki kształtujące krawędź przykrywającą oraz przykrywaną w dwóch przebiegach. Dzięki temu, że rolki umieszczone są centralnie, uzyskano niewielkie gabaryty urządzenia, a także wyeliminowane zostało ograniczenie szerokości obrabianego materiału. Profilowanie jednostronne ma również  znaczenie dla kształtowania profili nierównoległych – wykonawca ma wygodny dostęp do obrabianego elementu. Kompaktowa konstrukcja i koło jezdne pozwalają łatwo przemieszczać maszynę.

profilarka do blach stalowej
Autor: Schlebach Profilarka jednostronna EPM Schlebach

Do zamykania rąbków z blach przygotowanych za pomocą w/w maszyn stosowane są samobieżne falcownice elektryczne (tzw. „pieski”). Charakteryzują się one najczęściej niską, zwartą budową i (poza nielicznymi wyjątkami) sporym ciężarem, dużo większym niż waga typowego elektronarzędzia ręcznego. Istnieją na rynku falcownice potrafiące, które zamykają rąbek z blach postawionych do pionu (omawiany wyżej zestaw 1008 + 1006 czy falcownica FK1), zamykające rąbek z przygotowanych profili (największa grupa) lub też pracujące po łuku czy ścinające stare pokrycia dachowe, np. w celu przeprowadzenia renowacji dachu. Grupie falcownic przyjrzymy się nieco bliżej z racji tego, że do wszystkich omawianych w dalszej części artykułu profilarek są one najczęściej wybieranym uzupełnieniem.
Jedną z najprostszych falcownic jest Flitzer oferowany przez Schlebacha. Jest to maszyna zamykająca w jednym przebiegu wyprofilowaną wcześniej blachę na prostych odcinkach. Dzięki prostocie budowy uzyskano niewielką wagę urządzenia, obniżoną dodatkowo poprzez zastosowanie pokryw z tworzywa.

falownica do blach
Autor: Schlebach Falownica Flitzer

Kolejną maszyną zamykającą rąbek na prostych arkuszach jest falcownica FK1. Maszyna ma dość nietypową budowę, gdyż jako jedyna wyposażona jest w silnik umieszczony pionowo względem podłoża. Za pomocą tej maszyny zamkniemy w dwóch przebiegach rąbek przygotowany z blach postawionych do pionu, lub w jednym przebiegu – jeżeli blacha będzie wyprofilowana. Rąbek jest zawijany o 180º w czasie jednego przebiegu – niemożliwe jest uzyskanie za pomocą tej falcownicy rąbka kątowego. Maszyna stanowi dobre uzupełnienie profilarki DSM lub narzędzia do prac z blachami przygotowywanymi na zaginarce.

falownice do blach dachowych
Autor: Schlebach Falcownica FK1

Jedną z najbardziej uniwersalnych falcownic jest Piccolo – maszyna poruszająca się po powierzchniach łukowych i opcjonalnie ścinajaca zamknięty rąbek. Maszyna ma mocną, odlewaną obudowę i jest łatwa w obsłudze. Jest jedną z najczęściej wybieranych falcownic z racji niewielkich gabarytów i szerokiego zakresu możliwych do wykonania prac. Falcownica ta występuje w wersjach dla rąbka 25 lub 25/38mm.

falownica do blach
Autor: Schlebach Falcownica Piccolo na powierzchni łukowej  

Jedną z najbardziej zaawansowanych falcownic na rynku jest Sprinter, oferowany przez austriacką firmę Wuko. Maszyna ta zamyka rąbek na powierzchniach prostych oraz łukowych, zarówno wypukłych, jak i wklęsłych, ma możliwość zamykania rąbka do postaci kątowej bez konieczności wymiany rolek, porusza się do przodu i do tyłu z dwiema prędkościami oraz ścina stary rąbek z połaci. Do tej listy możliwości dodać można jeszcze możliwość wyposażenia urządzenia w elektroniczny czujnik, zabezpieczający przed opuszczeniem toru jazdy (możliwość montażu z przodu lub z przodu i z tyłu urządzenia) oraz optyczną sygnalizację trybu pracy. Producent zadbał też o komfort obsługi maszyny, dodając dwukomponentowe rękojeści i solidną stalową skrzynkę transportową.
Dzięki szerokim zakresom parametrów pracy i uniwersalności zastosowań maszyna ta jest wybierana nie tylko przez dekarzy, ale również przez klientów pracujących w branży wentylacji (Wuko zresztą oferuje spory asortyment maszyn i narzędzi dla tej branży).

Profilarki jednostronne do blachy stalowej
Serię maszyn rozpoczyna Mini-Prof Schlebach jako najprostsza profilarka obustronna, przeznaczona do prac z dociętymi arkuszami blach. Z powodu sporej miniaturyzacji maszyny zrezygnowano w niej z dodatków, takich jak przekrawak poprzeczny czy wzdłużny, zyskując niewielkie gabaryty urządzenia oraz lekkość. Dzięki temu maszyna jest bardzo mobilna i nadaje się do zastosowań na placach budowy. Maszyna Mini-Prof może występować w wersji zasilanej napięciem 230 lub 400V, wyróżnia sie płynnie regulowaną szerokością wlotu w zakresie 230-850 mm, co daje wymiar osiowy gotowego profilu, zamykający się w zakresie 160-780 mm. Jedynym dostępnym dodatkiem do tej maszyny jest prowadnica Guideboy, umożliwiająca sprawne profilowanie jednostronne. Prowadnica ta jest osiągalna do całej linii profilarek Schlebach, poza nielicznymi wyjątkami (np. zamontowane na wejściu wyposażenie specjalne).

prowadnica do blach dachowych
Autor: Schlebach Prowadnica Guideboy – specjalnie dobrany układ rolek dociska profil do krawędzi prowadnicy, zapewniając prostolinijność profilowania jednostronnego

Kolejną maszyną jest Mini-Prof PLUS. Profilarka o parametrach pracy identycznych z poprzednią maszyną, jednakże konstrukcja została bardziej rozbudowana. Umożliwia to pracę na większą skalę. Blacha może być podawana ręcznie lub odwijana bezpośrednio z kręgu. Dzięki zastosowaniu przekrawaka poprzecznego wewnątrz maszyny, możliwe jest cykliczne wytwarzanie profili. Licznik materiału oraz możliwość jego zaprogramowania na określony wymiar znacznie przyspieszają proces produkcji. Dzięki licznikowi możliwe jest wykonywanie w szybkim czasie identycznych paneli. W komplecie z maszyną dostarczany jest niewielki rozwijak kręgów blachy o wadze maks. 300 kg, skonstruowany tak, aby zajmował jak najmniej miejsca – maszyna bowiem również przewidziana jest do pracy na miejscach budowy. Profilarka wyposażona jest również w rozkrawak wzdłużny o maksymalnym wysięgu 200 mm, służący do jednorazowego zwężenia arkusza blachy. Instalacja ta nie zastąpi rozkrawaka do wstęg blachy, gdyż odcięty kawałek jest odginany w dół i spada na ziemię.
 
Silną konkurencją dla w/w maszyn są profilarki dostarczane przez Wuko: Wuko Master 0420 oraz 0420S. Austracki producent Wuko oferuje całkowicie nowe podejście do konstrukcji profilarek. Profilarka Master została całkowicie przekonstruowana pod kątem niskiej wagi, ergonomii użytkowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Szkielet maszyny stanowią lekkie aluminiowe profile, większość pokryw jest przejrzysta (jako materiał zastosowano bardzo wytrzymały poliwęglan), a wszystkie elementy newralgiczne zostały ukryte wewnątrz obudowy, co zapewnia lepszą ochronę przed uszkodzeniami. Maszyna wytwarza profile z blachy szerokości 250-750 mm, docina je na długość, a w modelu 0420 – również na szerokość (przy czym również nie zastąpi nam ona linii rozkrawającej wstęgi blachy). Oba modele maszyn wyposażone są w dodatkowy, ósmy zestaw rolek kształtujących krzywiznę panelu do promienia minimalnego 6 m. Ciekawą funkcją jest możliwość kształtowania zarówno paneli wklęsłych, jak i wypukłych. Profilarki te mają wiele innych przydatnych funkcji:

  • płynna praca przód/tył, realizowana za pomocą podzielnika częstotliwości
  • koło ręczne z wolnobiegiem, pozwalające na bardzo precyzyjne ustawienie arkusza blachy względem przekrawaka
  • programowalny licznik długości materiału schowany wewnątrz maszyny i ustawiony w taki sposób, że użycie przekrawaka powoduje naciśnięcie przycisku wyzwalającego  restart licznika, co umożliwia natychmiastowe wykonanie kolejnego profilu o tej samej długości.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom osiągnięto połączenie niskiej wagi urządzenia oraz funkcjonalność odpowiadającą dużo cięższym maszynom.

Artykuł zamykają profilarki przeznaczone przede wszystkim dla wytwórców profili z blachy. Maszyny przedstawione poniżej zróżnicowane są pod kątem stosowania skalę półprzemysłową i przemysłową, ale również modele te wykorzystywane są na placach budowy. Z uwagi na możliwość znacznej rozbudowy profilarki te charakteryzują się większą masą oraz gabarytami. Urządzenia z serii SPM i SPA różnią się sterowaniem – SPM jest maszyną sterowaną za pomocą licznika długości materiału (możliwy jest wybór wersji z rozdzielczością w cm lub w mm), a SPA ma dialogowy sterownik z możliwością programowania ilości sztuk oraz długości wytwarzanych profili. Możliwości rozbudowy obu maszyn są bardzo szerokie i właśnie to jest ich atutem – nierozbudowane są w zasadzie odpowiednikami profilarki Mini-Prof PLUS.
Akcesoria, w jakie można wyposażyć te maszyny:

  • przekrawak poprzeczny
  • przekrawak  wzdłużny
  • piłę ukośnicę do cięcia gotowych profili pod kątem (dotyczy metali nieżelaznych)
  • rolki tłoczące usztywnienia wzdłużne
  • rolki wyginające profil w łuk
  • automatyczną gilotynę hydrauliczną do cięcia gotowych profili

Maszyny z serii SPM/SPA mają złącza kołnierzowe umożliwiające integrację z rozwijakami, jak również z innymi peryferiami.

Ostatnią prezentowaną profilarką jest maszyna Quadro, przeznaczona dla zastosowań przemysłowych. Konstrukcja tej maszyny pozwala na błyskawiczną zmianę rodzaju wytwarzanego panelu poprzez obrót jednej lub obu kaset obsadzonych rolkami profilującymi. Gdyby zachodziła potrzeba wykonywania większej ilości typów profili – kasety z rolkami można również bardzo łatwo wymieniać, a ogromna ilość stacji profilowania pozwala na uzyskanie nawet skomplikowanych kształtów. W razie potrzeby maszynę można wydłużyć, aby zrobić miejsce na dodatkowe stacje profilujące. Konstrukcja maszyny jest naprawdę elastyczna i umożliwia szybkie dopasowanie się do potrzeb. Dzięki dialogowemu sterowaniu, opartemu o kolorowy, dotykowy ekran LCD praca z maszyną jest łatwa, a sterownik ma możliwość zapamiętywania różnych schematów działania (ilość sztuk, długości profili, uruchamianie peryferiów itp.). Maszyna wyposażona jest w złącza peryferyjne umożliwiające kompletną integrację z przemysłową linią produkcyjną. Urządzenia peryferyjne są sterowane bezpośrednio z poziomu kontrolera maszyny – dzięki temu możliwe jest automatyczne wycinanie zakończeń rąbka jeszcze przed profilowaniem blachy.
Dzięki większej niż w standardowych profilarkach ilości rolek możliwe jest nie tylko uzyskanie różnych profili, ale jednocześnie są one dużo lepszej jakości – i to pomimo większej prędkości przesuwu blachy - 14 m/min.

Dobrym połączeniem wydajności i uniwersalności okazuje się obsadzenie kaset maszyny rolkami kształtującymi rąbek stojący, rąbek zatrzaskowy oraz rąbek zatrzaskowy ze zintegrowaną haftrą - pozwala to na pokrycie większości zapotrzebowań  na profile na rynku. Modularna budowa umożliwia stopniową rozbudowę maszyny - na zamówienie producent jest w stanie opracować dowolny zestaw rolek profilujących. W razie konieczności zastosowania większej ilości stacji profilujących dostępna jest maszyna QuadFlex, z 14 miejscami na rolki (Quadro standardowo ma 10+2 opcjonalne) lub też - do 16 stacji profilujących w przypadku urządzenia MultiPro. Kasety dzesięciostacyjne obracane są ręcznie, czternasto- i szesnastostacyjne mają własny mechanizm obracania.

maszyna budowlana
Autor: Schlebach Zmiana kasety profilującej w maszynie MultiPro
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej