Kombajny posadzkowe

2007-05-23 17:42
Kombajn posadzkowy Laser Screed
Autor: brak danych Nanoszenie posypki uszlachetniającej posadzkę betonową. Kombajn posadzkowy Laser Screed STS 1300

Kombajn posadzkowy jednocześnie rozkłada, wibruje i poziomuje mieszankę betonową, a na koniec rozsiewa posypkę utwardzającą. Precyzję wykonania posadzki kontroluje niwelator laserowy sprzęgnięty z komputerem maszyny.

Budowa i zastosowanie
Kombajny posadzkowe służą do rozkładania, wibrowania i poziomowania mieszanki betonowej, z możliwością równoczesnego rozsiewania posypki utwardzającej w jednym cyklu operacji (trwa on około 1 minuty). Precyzję wykonania posadzki kontroluje niwelator laserowy sprzęgnięty z komputerem maszyny, który steruje mechanizmami odpowiedzialnymi za jakość obrabianej masy betonowej. Głowica robocza, która jest najważniejszą częścią kombajnu, znajduje się na końcu dwu- lub trzystopniowego, hydraulicznie wysuwanego wysięgnika teleskopowego długości zależnej od typu maszyny. Głowica zbudowana jest z lemiesza wyrównującego (zgarniaka), przenośnika ślimakowego (rozkładarki) i wibratora oraz, w niektórych typach, osprzętu służącego do rozsiewania, przy jednoczesnym dozowaniu posypki utwardzającej powierzchnię. Posypki utwardzające zwiększają wytrzymałość betonowej nawierzchni, wzmacniają ją, konserwują i w razie potrzeby barwią. Beton rozkłada się na powierzchni odpowiadającej szerokości głowicy roboczej pracującej maszyny oraz na wysokość kilku centymetrów nad poziomem wykonywanej posadzki. Jednostką napędową układu jazdy jest silnik wysokoprężny. Pojemność zbiornika paliwa pozwala na ciągłą, dwudziestoczterogodzinną pracę.

Kombajn posadzkowy
Autor: brak danych Poziomowanie i wibrowanie mieszanki betonowej. Kombajn posadzkowy Laser Screed S 100

Działanie
Uruchomiona maszyna dzięki swojej mobilności (kierowanie hydrauliczne z możliwością skręcania czterech lub dwóch kół) przemieszcza się równolegle do krawędzi wykonywanej płyty betonowej i ustawia w pozycji roboczej, uruchamiając automatycznie system hamulcowy. Powoduje to blokadę silnika lub jednej z osi pojazdu. Pozycjonowanie odbywa się automatycznie poprzez mechaniczne wysunięcie czterech stalowych stóp poziomujących płytę nadwozia, które może się obracać. Następnie operator, ustawiając na wymaganą długość wysięgnik, opuszcza głowicę roboczą kombajnu. W tym momencie, kontrolę nad kolejnymi fazami pracy przejmuje komputer, który nadzoruje i koryguje dalszy przebieg operacji. Informacje dotyczące jakości wykonywanej powierzchni przekazywane są do komputera za pomocą odbiorników laserowych umieszczonych w górnej części dwóch pionowych, hydraulicznych teleskopów, łączących głowicę roboczą z wysięgnikiem. Fragmenty posadzki wykonywane w kolejnych cyklach operacji są łączone bezspoinowo. Ich wielkość zależy od typu używanej maszyny.

Prezentacje
Laser Screed
Produkt amerykański, dostępny w trzech wersjach: S-240, S-160 i S-100. Sposób wykonywania posadzki jest identyczny, natomiast wielkość powierzchni układanej w jednym cyklu operacji jest różna, zależna od długości wysięgnika hydraulicznego i szerokości głowicy roboczej (w modelu S-240 wynosi 4 m, w S-160 i S-100 - 2,44 m). Elementy łączące głowicę z wysięgnikiem są przymocowane do końców głowicy roboczej kombajnu. Ponieważ kombajn ten nie jest wyposażony w osprzęt do rozsypywania posypki utwardzającej, firma Laser Screed skonstruowała specjalny siewnik do wykonywania tych prac. Siewnik do posypek utwardzających STS-130 szerokości 1,82 m zamontowany jest na końcu teleskopowego wysięgnika długości 6,1 m. Wysięgnik, który działa za pomocą hydraulicznego mechanizmu, jest wysuwany ponad świeżo ułożonym betonem. Rozsiewanie rozpoczyna się w momencie "składania" wysięgnika. Posypka nawierzchniowa znajduje się w zasobniku umiejscowionym w tylnej części maszyny za operatorem i jest podawana do głowicy za pomocą przenośnika ślimakowego. Głowica siewnika jest przystosowana do różnego rodzaju i wymiarów ziaren materiału nawierzchniowego (posypki). Jednostkę napędową S-130 stanowi również silnik wysokoprężny, o tym samym systemie hamowania.
Dane techniczne kombajnów do posadzek
model S-240 S-160 S-100 Multi-Arm
silnik 3-cylindrowy typu KHD Deutz F3L912 o mocy nominalnej 52KM, chłodzony powietrzem 4-cylindrowy typu KHD Deutz F4M1011F o mocy nominalnej 57KM, chłodzony powietrzem 4-cylindrowy typu Kubota V1305B o mocy nominalnej 30KM, chłodzony cieczą 4-cylindrowy, typu Kubota V2203-E o mocy 35,3kW, chłodzony cieczą
system elektryczny 12 V 12 V 12 V 24 V
prędkość jazdy 5,8 km/h, 6,28 km/h 7,0 km/h 10 km/h
masa 7 (t) 5 (t) 3,4 (t) 4,3 (t)
długość wysięgnika hydraulicznego 2-stopniowy o dł. 6,1 m 3-stopniowy o dł. 6,1 m 2-stopniowy o dł. 3,66 m. 2-stopniowy o dł. 4 m.
powierzchnia wykonana w jednym cyklu operacji ok. 22 m2 ok. 15 m2 ok. 9 m2 ok. 9 m2

Multi-Arm
Holenderski Multi-Arm holenderski różni się od Laser Screed tym, że równocześnie z układaniem posadzki można rozsiewać posypkę utwardzającą powierzchnię betonową w jednym cyklu operacji. Jest to możliwe dzięki osprzętowi do rozsiewania, zamocowanemu wraz z głowicą roboczą do przyłącza znajdującego się na końcu wysięgnika. Osprzęt do rozsiewania składa się z zasobnika korytowego, skąd następuje rozsypywanie i dozowanie posypki. Elementy regulujące poziom głowicy roboczej (teleskopy hydrauliczne) są przymocowane do bocznych krawędzi elementu łączącego osprzęt głowicy roboczej z przyłączem. Maszynę można też wykorzystać w inny sposób. Do wysięgnika zamontowuje się dodatkowy osprzęt: zestaw podnośnika widłowego lub zestaw koparko-ładowarki. W czasie jednego cyklu operacji rozkładarko-układarka wykonuje powierzchnię betonową szerokości 3,5 m, natomiast zasobnik korytowy, mieszczący 200 kg posypki utwardzającej, rozkłada ją na szerokości 2,9 m. W każdym cyklu pozostaje pas czystego betonu szerokości 60 cm, który w ostatnim etapie operacji posypuje się ręcznie. W ten sposób kombajn Multi-Arm wykonuje około 9 m2 gotowej powierzchni betonowej w czasie jednego cyklu operacji. W kombajnie Multi-Arm zamiast podstawowego osprzętu można zainstalować podnośnik widłowy. W zależności od wysięgu, ma on udźwig od 600 do 2000 kg. Ładunki do 600 kg mogą być przemieszczane na wysokości 5 metrów. Natomiast po zamontowaniu zestawu koparko-ładowarki czołowej, łyżka pojemności 550 litrów może mieć zastosowanie przy drobnych pracach ziemnych lub załadunku i dostawie materiałów sypkich. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej