Innowacyjny montaż w płytach gipsowo-kartonowych. Nowy kołek montażowy DUOBlade
Płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończeniowy ścian w obiektach mieszkaniowych, biurowych czy przemysłowych. Płyty g-k dobrze radzą sobie z różnego rodzaju obciążeniami. Można montować na nich m.in. półki, lustra, ale także cięższe elementy wyposażenia, np. szafki kuchenne czy sanitariaty.
Bezpieczny montaż w płycie g-k, która ma tendencję do kruszenia, to wyzwanie, któremu można sprostać – wystarczy przemyślane rozmieszczenie mocowanych elementów i dobór właściwych kołków.
Jakie rozwiązania wybrać, aby pracować z płytą g-k pewnie i bezpiecznie?
Płyty g-k dają szerokie możliwości konstrukcyjne, jednak podstawą solidnej i dobrze wykonanej pracy jest odpowiednio dobrane mocowanie. Przy montażu półek, barierek czy kuchennych szafek, sprawdzą się uniwersalne rozwiązania, które dopasowane są do podłoża, gwarantując tym samym niezawodność i bezpieczeństwo montażu.
– Do podstawowych prac montażowych, do których zaliczyć można wieszanie obrazów, karniszy czy szafek warto wybrać skuteczne, ale nieskomplikowane mocowania uniwersalne. Spośród rozwiązań dostępnych na rynku odpowiednia będzie np. linia mocowań DUO, w skład której wchodzi DUOPower, DUOTec i nowość – dybel DUOBlade. To dwukomponentowe kołki wysokiej jakości, które sprawdzają się podczas pracy nawet z wymagającym podłożem. Zostały zaprojektowane tak, by zapewnić precyzję i stabilność montażu. Co więcej, do zakotwienia nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia – kołek osadzony w płycie przy pomocy wiertarki lub zwykłego wkrętaka aktywuje się samodzielnie. Zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora czas to pieniądz. Przy użyciu kołków uniwersalnych czy gotowych kompletów do zamontowania np. ceramiki sanitarnej remont przebiega znacznie szybciej – mówi Kamil Burkacki, dyrektor ds. technicznych fischer Polska.
Samowiercący kołek ułatwi mocowanie w płytach g-k
Mocowanie lekkich przedmiotów w płytach budowlanych od teraz jest jeszcze łatwiejsze. A to za sprawą specjalistycznego kołka fischer z linii DUO. Znakiem rozpoznawczym nowego DUOBlade jest samowiercąca, ostra metalowa końcówka z trzema skutecznymi ostrzami tnącymi. Tytułowe ostrze (ang. blade) przyspiesza i upraszcza instalację, zapobiegając odchyleniu kołka. Umożliwia czysty i skuteczny montaż, podczas którego struktura płyty pozostaje nienaruszona.
Środkowe ostrze służy jako punkt centrujący i pozwala na precyzyjne ustawienie kołka dla dodatkowego bezpieczeństwa. Boczne wypustki zapobiegają kręceniu się kołka podczas montażu, a dodatkowa strefa rozporowa zwiększa nośność.
Szary korpus DUOBlade z nylonu rozpiera się na odpowiednim poziomie płyt pojedynczych i podwójnych. Czerwony element z polietylenu wzmacnia i blokuje rozszerzającą się funkcję kołka, gwarantując większą stabilność. Gniazdo PZ 2 to ten sam bit do kołka i wkręta, co znacznie ułatwia instalację, ponieważ kołek i wybrany wkręt są mocowane przy użyciu tego samego wiertła, co na zmianie narzędzi.
– Montaż z wykorzystaniem DUOBlade przebiega łatwiej, precyzyjniej i szybciej. Wystarczy przyłożyć kołek do podłoża i rozpocząć instalację wybranym narzędziem. Nieprzypadkowa długość nowego kołka zapobiega wyłamaniu się mocowania z podłoża podwójnych płyt. Odporna na ciepło końcówka nie stopi się podczas wiercenia w deskach z podwójnej płyty gipsowej, nawet w wysokich temperaturach. Wysoki moment obrotowy podczas instalacji oznacza komfort pracy oraz krótszy czas montażu – zauważa Kamil Burkacki.
Mocowania uniwersalne, takie jak DUOBlade, bez trudu utrzymają większość niedużych obciążeń w mieszkaniu, jak karnisze, żaluzje, lustra, lekkie lampy na panelach ściennych lub sufitowych czy czujniki dymu i zapewnią bezpieczeństwo ich użytkownikom. Tego rodzaju kołki umożliwiają szybki i łatwy montaż w płytach gipsowo-kartonowych, płytach pilśniowych i lekkiej płycie cementowej, współpracując z wkrętami tradycyjnymi, hakami i śrubami oczkowymi.
Dobór mocowania a rodzaj podłoża
Choć mocowania różnią się budową i przeznaczeniem, łączy je jedna rzecz: ich podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom podczas codziennych sytuacji. Innowacyjne kołki to połowa sukcesu – należy pamiętać, że każdy, nawet najlepszy produkt uniesie tyle, na ile pozwoli mu jakość podłoża. Płyty gipsowo-kartonowe to kruche podłoże, dlatego prace montażowe trzeba przeprowadzać z zachowaniem należytej ostrożności. Szukając pewnych mocowań, decydujmy się na te przeznaczone do wysokich obciążeń, które nie naruszą struktury materiału płytowego.