Diamentowe piły linowe
Diamentowe piły linowe służą do przecinania masywnych bloków kamiennych oraz wycinania bloków o dowolnym kształcie. W budownictwie stosowane są do wycinania bardzo dużych otworów w grubych konstrukcjach żelbetowych i murowanych, podczas wyburzania, usuwania lub wymiany elementów konstrukcji budowlanych (grubych i masywnych ścian oraz stropów betonowych, fundamentów, filarów i przyczółków mostowych, itp.).
Zastosowanie
Diamentowe piły linowe służą do przecinania masywnych bloków kamiennych oraz wycinania bloków o dowolnym kształcie. W budownictwie stosowane są do wycinania bardzo dużych otworów w grubych konstrukcjach żelbetowych i murowanych, podczas wyburzania, usuwania lub wymiany elementów konstrukcji budowlanych (grubych i masywnych ścian oraz stropów betonowych, fundamentów, filarów i przyczółków mostowych, itp.). Umożliwiają przecinanie bloków betonowych grubości do około 4 m. Cięcie nie jest ograniczone - nie zależy od średnicy i gęstości zbrojenia, miejsca cięcia i klasy betonu, a jedynie od mocy urządzenia.
Natomiast piłami tarczowymi można ciąć tylko bloki grubości ograniczonej np. tarczą D1600 do maksymalnej grubości 73,50 cm. Piły linowe tną dwa razy szybciej niż tarczowe, ale przygotowanie tych urządzeń do pracy trwa dłużej - od 1 do 2 godzin. Cięcie piłą z liną diamentową jest znacznie tańsze niż piłą tarczową.
Przecinanie ściany ceglanej, fot. CO.FI.PLAST |
Liny diamentowe
Liny diamentowe w piłach, ze względu na ich trwałość, stosuje się przy cięciu twardych materiałów. Typ i średnicę liny dobiera się do rodzaju przecinanego materiału. Lina jest zbudowana z rdzenia stalowego, osnowy z tworzywa sztucznego, sprężyn oraz segmentów diamentowych. Cięcie polega na skrawaniu materiału dociskanymi diamentami. Sprężyny pomiędzy segmentami służą do zabezpieczania ich przed przesuwaniem. Stosowane są liny długości od 10 do 30 m (najczęściej 14, 18, 22 m) i średnicy 10 i 11 mm (czasem 6 i 8 mm). Liny są zwykle dostarczane wraz z łącznikiem (przegubem "cardana") i przetyczką (nitem). W przypadku uszkodzenia linę można regenerować. Do naprawy służy hydrauliczna praska do zaciskania końcówki sznura.
Na linie znajdują się strzałki oznaczające prawidłowy kierunek zamontowania w pile.
Przepisy BHP
Należy bezwzględnie stosować się do obowiązujących przepisów BHP. Operator nie powinien przekraczać strefy bezpieczeństwa. Odległość po stronie, na której znajduje się operator, wynosi: 2 x L1, gdzie L1 to odległość od głowicy do przecinanego materiału, zaś od strony przeciwnej: 2 x L2, gdzie L2 to szerokość przecinanego bloku. Nie wolno wchodzić w linię cięcia piłą.