Chwytaki do kostki brukowej – rodzaje i właściwości użytkowe

2021-05-19 21:37
Chwytaki do kostki brukowej
Autor: LIBET Chwytak do kostki brukowej wzdłużny, przeznaczony do obsługi przez dwie osoby

Chwytaki do kostki brukowej umożliwiają szybkie, sprawne i bezpieczne przenoszenie oraz układanie wybranych produktów. Ze względu na mnogość dostępnych na rynku materiałów do wykonywania nawierzchni oferowane są różne rodzaje chwytaków.

Aby poprawnie wykonać najistotniejsze prace brukarskie, należy wykorzystać przeznaczone do tych celów profesjonalne narzędzia brukarskie, maszyny i akcesoria, do których należą m.in. chwytaki do kostki brukowej. Powinny się one charakteryzować odpowiednimi właściwościami użytkowymi i parametrami.

Chwytaki do kostki brukowej – rodzaje

Chwytaki do kostki brukowej ze względu na ogromne zróżnicowanie rodzajów, formatów i kształtów oferowanych obecnie materiałów wykończeniowych dostępne są w rozmaitych wariantach, np.:

  • wzdłużne do ręcznego i mechanicznego przenoszenia płyt wielkoformatowych,
  • do ręcznego przenoszenia mniejszych płyt,
  • do ręcznego przenoszenia płyt ceramicznych,
  • walizkowe do ręcznego przenoszenia obrzeży,
  • poprzeczne do ręcznego przenoszenia krawężników oraz innych elementów z betonu, wzdłużne do ręcznego i mechanicznego przenoszenia krawężników,
  • wzdłużne rolkowe do ręcznego i mechanicznego przenoszenia krawężników drogowych,
  • do ręcznego przenoszenia elementów ażurowych,
  • do ręcznego przenoszenia kostek i cegieł,
  • do ręcznego przenoszenia produktów o ściśle określonych formatach.

Jak wybrać chwytak do kostki brukowej?

Chwytaki do kostki brukowej należy dopasować do specyfiki realizowanych najczęściej zadań. Bardzo przydatna jest możliwość płynnego regulowania zakresu rozstawu ramion, dzięki której można przenosić elementy o różnych wymiarach. Warto jednak pamiętać, że niektóre chwytaki do kostki brukowej są po prostu przeznaczone do konkretnego typu i formatu płyt. Ponadto rączki powinny być wygodne i dostosowane do zalecanego sposobu podnoszenia mechanizmu. Przykładowo, rozwiązania do dużych i ciężkich elementów, produktów itd. przewidziane są zazwyczaj do obsługi przez dwie osoby, w związku z czym mają podwójne rączki. Nieocenionym udogodnieniem jest też dodatkowy otwór czy „ucho”, umożliwiające podwieszenie mechanizmu pod koparkę, a tym samym znacznie ułatwiające i przyspieszające transport materiałów we wskazane miejsca.

chwytaki do kostki brukowej
Autor: LIBET Chwytak brukarski do płyt ceramicznych

Ponadto wybierając dostępne na rynku chwytaki do kostki brukowej, warto zwrócić uwagę, czy powierzchnie narzędzi pokryte są powłokami zwiększającymi odporność na uszkodzenia mechaniczne, które zapewniają utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Do tego części odpowiedzialne za bezpośrednie zaciskanie płyt powinny być wytworzone z tworzywa chroniącego ich powierzchnię przed zarysowaniami i wykonane w taki sposób, by zapewniać jak najlepszą przyczepność do podnoszonego materiału – przy popularnych gumowych końcówkach lepiej sprawdzają się podłużne paski niż niewielkie punktowe elementy. W wielu przypadkach dużym udogodnieniem, gwarantującym, że element został poprawnie złapany, jest mechanizm samozacisku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej