W zgodzie z wymogami izolacyjności akustycznej i termicznej...

2009-05-15 16:11
W zgodzie z wymogami izolacyjności akustycznej i termicznej...
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.

Na rynku pojawił się akustyczny blok wapienno-piaskowy SILKA E18A. W połączeniu z YTONG MULTIPOR stanowi on system budowlany spełniający najnowsze wymogi izolacyjności akustycznej i termicznej dla ścian oddzielających mieszkania od ciągów komunikacyjnych, gwarantujący mieszkańcom budynków wielorodzinnych nie tylko ciche, ale również ciepłe i ekonomiczne lokum.

Ściany budowane z SILKI E18A produkowanej przez firmę Xella Polska są o 6 cm cieńsze od dotychczas stosowanych. Zaoszczędzona powierzchnia to w konsekwencji niższy koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej. Ponadto zastosowanie nowych bloków wapienno-piaskowych umożliwia poprawę komfortu akustycznego mieszkańców budynków wielorodzinnych – koniec z nadmiernym hałasem dobiegającym od sąsiadów, z klatki schodowej czy korytarza. Zgodnie z nowymi przepisami ściany oddzielające lokal  mieszkalny od pomieszczeń nieogrzewanych powinny być nie tylko „ciche", ale i „ciepłe".

Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z dnia 06.11.2008 r. wprowadziła obowiązującą od 01.01.2009 r. nowelizację wymagań związanych z oszczędnością energii. W nowych przepisach dostosowano formę i zakres wymagań krajowych do postanowień dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wprowadzono również  zmiany w zakresie wymaganej izolacyjności termicznej przegród budowlanych. Istotną regulację zastosowano w odniesieniu do ścian wewnętrznych w budynkach mieszkalnych, oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych – klatek schodowych, korytarzy. Dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła obniżono do Umax = 1,0 W/(m2K).
Nie ma na polskim rynku materiału konstrukcyjnego, który jednocześnie spełniałby zarówno wymogi izolacyjności akustycznej, jak i wymogi izolacyjności cieplnej dla ścian wewnętrznych w budownictwie wielorodzinnym. W tej sytuacji konieczne jest stosowanie ścian warstwowych. Takim rozwiązaniem jest SILKA E18A o szerokości 18 cm uzupełniona elementem o nazwie YTONG MULTIPOR o grubości 5 cm. Te mineralne bloczki charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną (λ = 0,045 W/(mK)), zachowując przy tym doskonałe właściwości odporności ogniowej, a także cechy ściany mineralnej. Rozwiązanie to zostało przebadane i potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej.

Silka E18A – szczegóły techniczne

Blok SILKA E18A uzupełnia dotychczasową gamę produktów wapienno-piaskowych SILKA. Ponieważ izolacyjność akustyczna materiałów konstrukcyjnych polepsza się wraz z wzrostem ich masy, w przypadku bloków SILKA E18A zrezygnowano z kanałów elektrycznych. Mimo to pojedynczy blok waży niecałe 21 kg, co w połączeniu z podchwytami pozwala bezpiecznie i bezproblemowo przenosić i wmurowywać poszczególne elementy. Bloki zachowały też układ pióro-wpust, dzięki czemu wyeliminowano konieczność układania zaprawy w spoinach pionowych.
Mimo braku kanałów elektrycznych, które umożliwiłyby poprowadzenie instalacji wewnątrz ściany, nie ma konieczności jej bruzdowania. Wystarczy wykonanie pogrubionego tynku. Przykrycie ułożonych na ścianie przewodów elektrycznych zapewni obustronny tynk o grubości 2 cm z każdej strony – obrzutka wstępna o gr. 5 mm oraz tynk cementowo-wapienny o gr. 15 mm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej