Taśma antykorozyjna ZincTape

2016-08-16 14:58
ochrona przed korozją ZincTape
Autor: ProIndus Zastosowanie taśmy antykorozyjnej ZincTape

Tradycyjnie do zabezpieczenia przed korozją żelaza, stali, aluminium czy metali lekkich stosuje się specjalistyczne farby i lakiery antykorozyjne, ewentualnie cynkowanie ogniowe. Firma Metalnastri proponuje ochronę przed korozją taśmą ZincTape.

Taśma antykorozyjna ZincTape może być stosowana na różnego typu konstrukcje czy instalacje bez konieczności wyłączania ich z bieżącej eksploatacji. Nie wymaga specjalnego procesu przygotowania powierzchni i używania podkładu. Taśmę ZincTape można stosować w trudnych warunkach, np. przy podwyższonej temperaturze. W miejscach wymagających zwiększonej ochrony przed korozją (np. spawy, miejsca szczególnie narażone na korozję, agresywne warunki zewnętrzne) można zwielokrotnić jej warstwę.

Właściwości taśmy antykorozyjnej ZincTape

Taśma składa się z warstwy czystego cynku (ponad 99.95% masy chemicznej cynku) ze specjalną powłoką elektroprzewodzącego kleju z domieszką pyłu cynkowego, który działa jak anoda w ogniwie galwanicznym, aktywnie chroniąc stal lub inny metal konstrukcyjny. Dzięki powłoce cynku na zabezpieczonej powierzchni uzyskujemy pasywną i aktywną ochronę przed korozją. Ochrona pasywna powstaje dzięki homogeniczności oraz izotropii powłoki i kleju, które dobrze do siebie przylegają i uniemożliwiają penetrację wody. Z kolei ochrona aktywna polega na zmniejszeniu różnicy potencjałów pomiędzy dwiema powierzchniami. Potencjał cynku jest podobny do stopów lekkich i z tego powodu taśma cynkowa staje się, zamiast stopu  lekkiego, anodą protektorową. Takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie dłuższą i skuteczniejszą ochronę przed korozją.

Zastosowanie

Taśmę wykorzystuje się do ochrony przed korozją rurociągów i rur naziemnych, konstrukcji portowych, nabrzeży, pomostów i platform na nabrzeżach. Zabezpiecza naziemne instalacje i elementy rafinerii. Sprawdza się w ochronie antykorozyjnej słupów latarni, trakcyjnych i energetycznych. Głównie przy ich podstawie, która jest szczególnie wrażliwa na korozję. Technologię z powodzeniem wykorzystują również globalne koncerny z branży Oil & Gas (m.in. Shell, Petronas, Mobil, Enel) oraz branży motoryzacyjnej (m.in. Renault, Maseratti, Scania). W motoryzacji do ochrony krawędzi okien, podwozia, dachów itp. Zabezpiecza też zawiasy i drzwi samochodowe.

W ofercie systemów antykorozyjnych producenta jest również taśma antykorozyjna z warstwą bitumiczną ZincBit oraz dwa systemy ochrony antykorozyjnej stali w betonie – anoda z warstwy cynku oraz Super Anoda. ZincBit to doskonałe rozwiązanie do zabezpieczania przed korozją metalowych konstrukcji w miejscach ich kontaktu z ziemią.
Anoda z warstwy cynku i Super Anoda to praktyczne rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i infrastrukturalnego. Obie technologie oparte są o ochronę katodową (GCP), wykorzystującą właściwości cynku w ogniwie elektrochemicznym i nie korzystają z zewnętrznego źródła prądu (ICCP). Anoda z warstwą cynku została stworzona z myślą o remontach skorodowanych części budynków i obiektów infrastrukturalnych, a Super Anoda z myślą o konstrukcjach żelbetonowych, które mają być skutecznie chronione przed korozją.

Wyłącznym dystrybutorem systemów antykorozyjnych włoskiego producenta Metalnastri w Polsce jest firma ProIndus.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej