Szkło budowlane w przestrzeni użytkowej, zobacz GALERIĘ

2011-01-17 14:16
Szklany budulec: szkło w przestrzeni użytkowej
Autor: Villa Glass Studio Przeszklenie ściany zewnętrznej - widok od wewnątrz

Współczesne budownictwo to ciekawe połączenie betonu, stali i szkła. Imponujące biurowce oraz przestrzenne galerie handlowe symbolizują dzisiejsze trendy budowlane, w których nietuzinkowa uroda obiektu łączy się z jego funkcjonalnością. Istotnym czynnikiem tego połączenia jest coraz szersze stosowanie szkła budowlanego w architekturze..

Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie szkła budowlanego we wszelkich możliwych przestrzeniach. I nikogo z nas już nie dziwi widok potężnej szklanej ściany czy szklanych drzwi.
Dlatego architekci i projektanci coraz częściej i z dużymi sukcesami stosują je także wewnątrz obiektów. W efekcie powstają przeszklone przestrzenie użytkowe, szkło budowlane pojawia się na podłogach i schodach, a przezroczyste lub przyciemnione ściany oddzielają poszczególne pomieszczenia biurowe, określając jednoznacznie strefy przeznaczone dla konkretnych działów czy pracowników. – Dzięki wytapianiu szkła budowlanego metodą fusingu możemy dziś otrzymywać dowolne formy i kształty, co sprawia, że stało się ono materiałem znajdującym bardzo szerokie zastosowanie przy stawianiu i aranżowaniu wnętrz budynków  – zauważa Marek Malik z Villa Glass Studio. Fusing jako metoda daje nieograniczone mozliwości jeśli chodzi o wybór wzorów i kolorów, bo każdy kształt wzór formowany jest ręcznie, zatem ograniczeń w zasadzie nie ma – poza technicznymi – to ciągle musi być szyba, czyli płaska. Metodą fusingu tworzy się również dodatki, patery ławy stoły – mechanizm jest podobny – szczegóły techniczne w zasadzie nie istotne, co ważne to to, że metodę fusingu można zastosować na prawie każdej płaskiej powierzchni – np. patery, które są później odpowiednio wyginane.

Zobacz także: Konstrukcje

Bezpieczeństwo

Gwarantem zapewnienia standardów bezpieczeństwa są określone regulacje prawne oraz dostępne rozwiązania technologiczne. Współczesne metody obróbki znacznie zwiększają jego odporność na różne czynniki zewnętrzne. Jest to niezbędne, zwłaszcza w przypadku wyrobów narażonych na codzienne oddziaływania (stoły, schody). Jednak dla spełnienia wymogów bezpieczeństwa ważna jest również dbałość o zachowanie się uszkodzonego materiału. – Hartowanie szkła sprawia, że staje się ono znacznie trwalsze, a w przypadku rozbicia, rozpada się całkowicie na drobne kawałki przez co wyklucza bardzo niebezpieczne w takich sytuacjach duże szklane elementy – zapewnia Marek Malik. – Jednocześnie dla zwiększenia bezpieczeństwa takich wyrobów jak szklane schody, stosuje się technikę sklejania tafli szkła, łączonych jedną lub kilkoma warstwami specjalnej folii. W razie stłuczenia, odłamki pozostają przytwierdzone do tej folii.

Szkło w mieszkaniu

Dekoracyjne oraz praktyczne walory szkła sprawiają, że coraz częściej jest stosowane mieszkaniach. Przeszklone schody i podłogi, luksfery między pokojami, szklane drzwi czy meble dużo światła i otwierają przestrzeń nowoczesnych domów. Natomiast indywidualne dopasowanie dodatków, naczyń, a nawet armatury sanitarnej ze szkła zapewni mu niepowtarzalny ekskluzywny charakter. Jednocześnie nie musimy się już martwić, że komuś z naszych bliskich stanie się krzywda w wyniku stłuczenia materiału. Techniki hartowania i sklejania zapewniają bowiem trwałość i bezpieczeństwo użytkowania szklanych wyrobów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej