System kotwiący do strefy rozciąganej betonu - HVZ firmy HILTI

2007-05-28 14:05

System HVZ umożliwia mocowanie elementów poddawanych obciążeniom dynamicznym. Składa się z ampułki foliowej HVU-TZ zawierającej klej żywiczny i jednoczęściowego pręta HAS-TZ. W systemie wykorzystano właściwości klejące żywicy oraz siłę rozprężania pręta kotwy w spękanym betonie.

Kotwy wklejane można stosować również tam, gdzie występują trudne warunki zamocowania, a więc w strefie rozciągania elementów betonowych, w miejscach blisko krawędzi elementu oraz tam, gdzie konieczny jest mały odstęp między kotwami.

Czas twardnienia żywicy zależy od temperatury i wynosi od 8 do 30 minut. W tym czasie możliwe jest jeszcze przeprowadzenie korekcji mocowania. Pełne utwardzenie żywicy następuje po 20 minutach w temperaturze około 20oC oraz po 1 godzinie w temperaturze od 0 do +10oC. Po stwardnieniu otrzymuje się całkowicie uszczelnione zamocowanie i dodatkowe zabezpieczenie pręta przed korozją. System należy stosować na podłożu wykonanym z betonu klasy minimum B25. Montaż musi odbywać się w temperaturze od 0 do 20oC. Pręt kotwy ma specjalnie nacięty wierzchołek i wielofunkcyjny spiralny stożek. Taki kształt umożliwia dobre rozprowadzenie żywicy. Pręt jest wykonany ze stali galwanicznie ocynkowanej lub nierdzewnej, kwasoodpornej A4-80. Za pomocą gwintów M10, M12 i M16 można zamocować element grubości 15, 25, 30, 60 i 100 mm. Minimalna odległość od krawędzi elementu i minimalny rozstaw łączników dla kotew o średnicy 10 mm wynosi 60 mm, a 75 mm przy średnicy 12 mm i 85 mm przy średnicy 16 mm. Obciążenie zalecane dla jednej kotwy w betonie spękanym (w strefie rozciąganej) wynosi od 5,6 do 14,9 kN, w betonie niespękanym (strefie ściskanej) od 6,8 do 20,8 kN.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej