Nowa jakość pracy - system innowacyjnych rusztowań

2020-06-01 8:37 Materiał sponsorowany
rusztowania
Autor: PERI 38 tys. mk. rusztowań na placu budowy Business Garden Poznań

Bez rusztowań trudno myśleć o prowadzeniu robót wysoko nad ziemią. Dlatego wciąż pojawiają się innowacyjne rozwiązania, by te konstrukcje były lekkie, łatwe w montażu i bezpieczne zarówno dla monterów i pracowników budów, jak otoczenia.

Podczas budowy mostów i wiaduktów, obiektów inżynieryjnych i przemysłowych czy remontów elewacji, oprócz specjalistycznego sprzętu i zaangażowanej kadry, wymagane są także rusztowania zapewniające bezpieczeństwo działań pracowników prowadzących roboty na wysokościach. Jednocześnie te konstrukcje muszą się sprawdzać w każdym terenie, a ich montaż powinien się odbywać szybko i sprawnie. Co więcej, rusztowanie musi też spełniać warunek bezpieczeństwa dla otoczenia, znajdujących się czy przemieszczających w pobliżu ludzi oraz dla innych obiektów w najbliższym sąsiedztwie.

montaż rusztowania
Autor: PERI Montaż rusztowania

Lekki i nowoczesny system

Potrzeby, jakie są stawiane nowoczesnym systemom rusztowań, uwzględnili inżynierowie z firmy PERI i skonstruowali lekkie stalowe rusztowanie fasadowe. Z jednej strony nadaje się ono do szybkiego montażu, a z drugiej – zapewnia ochronę monterów przed upadkami z wysokości dzięki przemyślanej logice montażu – za pomocą zintegrowanej poręczy wyprzedzającej, instalowanej podczas stawiania rusztowania. Rozdzielona rama Easy – symbol rusztowań ramowych PERI – jest kluczem do nowej jakości w dziedzinie bezpieczeństwa i komfortu pracy z rusztowaniem. System PERI UP Easy spotyka się na wielu budowach, łatwo go dostosować do różnych warunków terenowych czy specyfiki budowanego lub remontowanego obiektu.

Przykładem jego wykorzystania jest remont kościoła pw. św. Jacka w Bytomiu. Ta murowana budowla ma dwie 57-metrowe wieże oraz trzy nawy. Zaprojektowanie i montaż rusztowań dla obiektu bez dokumentacji było wyzwaniem. Dlatego też zaprojektowano je za pomocą modelowania 3D w technologii BIM tak, by z dużą dokładnością zamontować rusztowania stacjonarne i podwieszone. Wymagała tego także konstrukcja neoromańskiego zabytku z wykuszami, gzymsami i wnękami. Sam etap stawiania rusztowań był złożony: część podwieszono nad dachem (w tym celu zastosowano konsole VARIOKIT kotwione do ścian), inne zaprojektowano tak, by zapewniały dostęp do kopułek wież (na wys. około 50 m). Wykonano też platformę pod zabytkowym sufitem. Aby można było zrealizować te prace, wykorzystane zostało połączenie systemu fasadowego PERI UP Easy z modułowym PERI UP Flex, a dzięki wspornikom różnej długości dopasowano całość do skomplikowanej geometrii świątyni. Sztywność rusztowania zapewniała bezpieczeństwo na dużych wysokościach.

W PERI Polska standardowo stosowane jest projektowanie rusztowań 2D. Istnieją jednak sytuacje, kiedy wykorzystane jest modelowanie 3D, np. w celu lepszego zobrazowania kształtu rusztowania, szczególnie, gdy odbiorca od razu nie widzi rozwiązania. Projekty 3D pozwalają również na dokładne wyznaczenie potencjału poszczególnych elementów, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych brył, jak w przypadku opisanego tu bytomskiego kościoła.

kościoł w Bytomiu
Autor: PERI Remont kościoła pw. św. Jacka w Bytomiu. Projekt rusztowania do tej inwestycji powstał w technologii BIM

Kompatybilne rozwiązania

Możliwość łączenia rusztowań ramowych i modułowych poszerza zakres zastosowań. Wykorzystano ją podczas robót w Gdańsku w zespole budynków hotelowo-usługowo-mieszkalnych Granaria z siedmioma kondygnacjami nadziemnymi. Można w ten sposób kompensować wysokość, obudowywać przeszkody, montować platformy na materiały, wsporniki i piony komunikacyjne.

Do zadań PERI Polska należało postawienie rusztowania standardowego (szer. 67 cm) do prac fasadowych przy wentylowanej elewacji z płytami z betonu architektonicznego. W przypadku wykuszy potrzebne było poszerzenie go do szer. 100 cm o wspornik ECM 33. Należało też tak zaprojektować konstrukcję, by umożliwić dostęp do przyłączy instalacyjnych. Zastosowano technologię montażu ze zintegrowaną poręczą wyprzedzającą, zapewniającą bezpieczeństwo, a także połączenie rozwiązań Easy oraz Flex. Sam montaż uproszczono dzięki nowej konstrukcji naroży rusztowań, ergonomicznych i z małą liczbą elementów składowych. Schodkowy układ pól w partiach szczytowych dopasował rusztowanie do kształtu obiektu. Dodatkowo tunel ochronny stabilizował wyższe pomosty, a to pozwoliło ograniczyć liczbę zakotwień.

budowa kompleksu Granaria w Gdańsku
Autor: PERI Możliwość łączenia rusztowań ramowych i modułowych wykorzystano w gdańskiej inwestycji Granaria

Bezpieczna praca

W rozwiązaniu PERI UP Easy stawianie rusztowania standardowo obywa się w praktyce bez złączy i narzędzi. Zintegrowana poręcz wyprzedzająca zabezpiecza monterów przed upadkiem z wysokości, dlatego w wielu państwach nie muszą oni stosować indywidualnych zabezpieczeń. Jest to możliwe ze względu na sposób montażu konstrukcji: poręcz kolejnego poziomu zakłada się za pomocą ramy z poziomu niższego, już zabezpieczonego balustradą. Także z niższego poziomu rusztowania monter może zainstalować poręcz czołową. Podesty posiadają zintegrowane zabezpieczenie przed podnoszeniem – nie ma konieczności stosowania dodatkowych elementów.

System Easy, często w połączeniu systemem Flex, można stosować w różnych warunkach terenowych i w obiektach o zróżnicowanej budowie. W przypadku podłoża o dużych różnicach w poziomach posadowienia wymagana jest kompensacja wysokości. Kiedy rusztowanie powstaje na potrzeby obiektu o skomplikowanej geometrii, rusztowania rozbudowywane są o dodatkowe pomosty na różnych wysokościach (nie tylko co 2 m, ale co 50 cm – taką możliwość daje słupek z rusztowania Flex z rozetą co 50 cm). Z kolei rusztowanie bez kotwienia wymaga rozbudowy rusztowania głównego Easy o kolumny stabilizujące z rusztowania modułowego Flex. Bardzo ważnym aspektem jest to, że dysponując oboma systemami, można je oddzielnie stosować na mniejszych budowach lub na jednej dużej budowie – wzajemnie się one uzupełniają, co zapewnia lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału.

Zintegrowany system

Szerokość systemowa to 67 lub 100 cm (dla klas szerokości odpowiednio W 06 i W 09). W pierwszej z nich można stosować jednoczęściowe podesty kombi (szer. 66,5 cm) lub stalowe (szer. 33 cm). W przypadku drugiej dodatkowo dostępne są podesty rusztowania modułowego PERI UP Flex (szer. 25 cm). Zintegrowane zabezpieczenie przed podnoszeniem umożliwia otwieranie i zamykanie pojedynczych pól konstrukcji, by np. przetransportować materiały czy narzędzia. Podesty zajmują całą powierzchnię pomostu, nie ma między nimi uskoków i szczelin. Tak samo jest pomiędzy polami rusztowania. Takie rozwiązanie nie wymaga użycia dodatkowych elementów wypełniających.

zakotwienie rusztowania
Autor: PERI Innowacyjne złącze zakotwienia

Szybka praca

Nie bez znaczenia jest szybkość montażu: w rozwiązaniu „Gravity Lock” klin głowicy czy wspornika opada w otwór rozety i blokuje się samoczynnie. Bez narzędzi można łatwo zamontować stężenia i poręcze. Tu pomaga złącze zakotwienia, które osadza się w ramie. Ponieważ zintegrowano z nią rozetę, bez problemu można łączyć rusztowanie ramowe PERI UP Easy z rusztowaniem modułowym PERI UP Flex. Na szybkość montażu wpływa też niewielki ciężar elementów konstrukcyjnych. Najcięższe są ramy – dla szer. 67 cm to 11,5 kg, a dla szer. 100 cm – 12,5 kg.

Czas pracy przy ustawianiu rusztowania jest bardzo istotny dla każdego wykonawcy robót budowlanych. Pod tym względem opisywane rozwiązanie spełnia wiele wymaganych warunków. Wśród nich znajdują się m.in. takie aspekty odróżniające je od innych systemów, jak:

  • łatwość, intuicyjność i automatyzacja montażu (ograniczenie do minimum użycia narzędzi, rur, złączy, przerzutów, czyli niesystemowych, zakrywających szczeliny elementów stosowanych, np. przy kształtowaniu naroży);
  • niewielki ciężar pojedynczych elementów i ergonomia;
  • stosunkowo niewielka liczba części tworzących system;
  • kształt elementów zapewniający łatwość w ich przenoszeniu.

Firma dostarcza różnego tupu rozwiązania, m.in.rusztowania elewacyjne, dostępowe, robocze oraz podporowe. Są stosowane w budownictwie kubaturowym, inżynieryjnym i przemysłowym, a także w energetyce, gdzie wykorzystuje się je w pracach remontowych, związanych również z utrzymaniem ruchu.

Producent zapewnia również doradztwo techniczne doświadczonych inżynierów opracowujących projekty nawet najbardziej nietypowych rozwiązań. PERI gwarantuje pewność i niezawodność wszystkich elementów. Teraz dostępne 4 pakiety promocyjne Peri Up easy – SZCZEGÓŁY OFERTY.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej