Ściany prefabrykowane z pustaków lub bloczków - zalety i wady

2023-02-28 16:28
Murowane ściany prefabrykowane
Autor: ZIEGELINDUSTRIE INTERNATIONAL Murowane ściany prefabrykowane znacznie skracają czas robót

Szybkość budowy ma dla deweloperów ogromne znaczenie. Z tego względu inwestują w prefabrykację – najszybszą technologię budowy. Nie każdy jednak wie, że prefabrykowane są również ściany murowane. Poznaj zalety i wady takich ścian. Dowiedz się, jakie są rodzaje murowanych prefabrykatów.

Spis treści

 1. Budowa murowanych ścian prefabrykowanych
 2. Dowóz prefabrykatów i montaż ścian na budowie
 3. Rodzaje murowanych prefabrykatów
 4. Zalety i wady prefabrykowanych ścian murowanych

Ceramiczne prefabrykaty wytwarzane są z myślą o dużych budowach. Ze względu na wysoką cenę nie interesują się nimi indywidualni inwestorzy. Dla deweloperów jest to jednak ciekawa alternatywa. Niektórzy z nich sami mają fabryki, w których produkują takie ściany, głównie na własne potrzeby.

Budowa murowanych ścian prefabrykowanych

Prefabrykowane ściany muruje się z najlepszej jakości pustaków lub bloczków silikatowych. W zakładzie pracują maszyny ułatwiające murowanie. Podpierają one ścianę i ograniczają z obu stron. Zaprawa dozowana jest specjalnym podajnikiem.

W ścianach pozostawiane są otwory drzwiowe i okienne, zgodnie z założeniami projektu. Oznacza to, że także nadproża oraz zbrojenia podokienne wykonywane są fabrycznie. W elementach ściennych umieszcza się też zawiesia umożliwiające podczepienie elementów do dźwigu oraz uchwyty do solidnego łączenia ścian w narożach.

Pustaki i bloczki, tak jak na budowie, montowane są na mijankę. Łączenie pióro-wpust sprawia, że wykonywane są tylko spoiny poziome. Ściany są produkowane, magazynowane i transportowane w pozycji pionowej, więc nie muszą być zbrojone pionowo. Wystarczy tak zwane poziome zbrojenie transportowe w pierwszej i przedostatniej poziomej spoinie ściany.

Dowóz prefabrykatów i montaż ścian na budowie

Przed opuszczeniem zakładu (nie wcześniej niż po 3 dniach od wymurowania) ściany ustawiane są na paletach w kontenerach. Dowiezione na budowę ściany ustawia się dźwigiem w wyznaczonych miejscach. Z fundamentem lub stropem łączone są na zaprawę cementowo-wapienną i kotwy stalowe. Poszczególne ściany łączy się wzajemnie przeplatając pręty zbrojeniowe przez umocowane w bocznych krawędziach uchwyty ze stali. Połączenie jest później wypełniane betonem.

Elementy nie są oczywiście otynkowane. Wykończenie przeprowadza się po zakończeniu prac ociepleniowych, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Rodzaje murowanych prefabrykatów

W halach fabrycznych budowane są ściany nośne oraz działowe. Mogą tam powstawać również ściany szczytowe do domów o dachach skośnych oraz ścianki kolankowe, osłonowe bądź attykowe. Nie produkuje się natomiast ścian grubych, które mogłyby pozostawać bez ocieplenia (ściany jednowarstwowe). Ich izolacyjność termiczna zależy w znacznym stopniu od jednorodności. Oznacza to, że narożniki powinny być przewiązane w sposób tradycyjny, a nie połączone na styk. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy mur powstaje od podstaw na budowie.

Produkowane ściany nośne mają grubość 18,8 lub 25 cm, a działowe 11,5 cm. Wysokość ścian nie przekracza 3,2 m., a długość 6,3 m. Masa jednej nie jest większa niż 3,5 tony.

Przeczytaj też:

Zalety i wady prefabrykowanych ścian murowanych

Zalety:

 • wielokrotnie szybsza budowa domu do stanu surowego otwartego; 
 • mniej zatrudnionych robotników – o ile przy tradycyjnym murowaniu potrzebnych jest 6 robotników, tu wystarczy 2 lub 3;
 • wyjątkowa dokładność przygotowywanych fabrycznie ścian; 
 • możliwość montażu ścian także w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet zimą; 

w trakcie budowy ograniczona zostaje liczba tak zwanych prac mokrych.

Wady:

 • konieczność wynajęcia dźwigu do rozładunku i ustawiania ścian, co w niektórych sytuacjach może być nie tylko kosztowne, ale też kłopotliwe – na przykład gdy brak dobrego dojazdu na teren budowy
 • ograniczone rozmiary dostępnych ścian co spowodowane jest głównie możliwościami ich transportowania (ciężarówka ze zbyt dużymi ścianami nie zmieści się pod niektórymi mostami lub wiaduktami)
 • wysoki koszt transportu sprawia, że ściany prefabrykowane dostępne są tylko w promieniu około 100 km wokół fabryki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej