Ściany prefabrykowane z pustaków lub bloczków - zalety i wady

2023-02-28 16:28
Murowane ściany prefabrykowane
Autor: ZIEGELINDUSTRIE INTERNATIONAL Murowane ściany prefabrykowane znacznie skracają czas robót

Szybkość budowy ma dla deweloperów ogromne znaczenie. Z tego względu inwestują w prefabrykację – najszybszą technologię budowy. Nie każdy jednak wie, że prefabrykowane są również ściany murowane. Poznaj zalety i wady takich ścian. Dowiedz się, jakie są rodzaje murowanych prefabrykatów.

Spis treści

 1. Budowa murowanych ścian prefabrykowanych
 2. Dowóz prefabrykatów i montaż ścian na budowie
 3. Rodzaje murowanych prefabrykatów
 4. Zalety i wady prefabrykowanych ścian murowanych

Ceramiczne prefabrykaty wytwarzane są z myślą o dużych budowach. Ze względu na wysoką cenę nie interesują się nimi indywidualni inwestorzy. Dla deweloperów jest to jednak ciekawa alternatywa. Niektórzy z nich sami mają fabryki, w których produkują takie ściany, głównie na własne potrzeby.

Budowa murowanych ścian prefabrykowanych

Prefabrykowane ściany muruje się z najlepszej jakości pustaków lub bloczków silikatowych. W zakładzie pracują maszyny ułatwiające murowanie. Podpierają one ścianę i ograniczają z obu stron. Zaprawa dozowana jest specjalnym podajnikiem.

W ścianach pozostawiane są otwory drzwiowe i okienne, zgodnie z założeniami projektu. Oznacza to, że także nadproża oraz zbrojenia podokienne wykonywane są fabrycznie. W elementach ściennych umieszcza się też zawiesia umożliwiające podczepienie elementów do dźwigu oraz uchwyty do solidnego łączenia ścian w narożach.

Pustaki i bloczki, tak jak na budowie, montowane są na mijankę. Łączenie pióro-wpust sprawia, że wykonywane są tylko spoiny poziome. Ściany są produkowane, magazynowane i transportowane w pozycji pionowej, więc nie muszą być zbrojone pionowo. Wystarczy tak zwane poziome zbrojenie transportowe w pierwszej i przedostatniej poziomej spoinie ściany.

Dowóz prefabrykatów i montaż ścian na budowie

Przed opuszczeniem zakładu (nie wcześniej niż po 3 dniach od wymurowania) ściany ustawiane są na paletach w kontenerach. Dowiezione na budowę ściany ustawia się dźwigiem w wyznaczonych miejscach. Z fundamentem lub stropem łączone są na zaprawę cementowo-wapienną i kotwy stalowe. Poszczególne ściany łączy się wzajemnie przeplatając pręty zbrojeniowe przez umocowane w bocznych krawędziach uchwyty ze stali. Połączenie jest później wypełniane betonem.

Elementy nie są oczywiście otynkowane. Wykończenie przeprowadza się po zakończeniu prac ociepleniowych, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Rodzaje murowanych prefabrykatów

W halach fabrycznych budowane są ściany nośne oraz działowe. Mogą tam powstawać również ściany szczytowe do domów o dachach skośnych oraz ścianki kolankowe, osłonowe bądź attykowe. Nie produkuje się natomiast ścian grubych, które mogłyby pozostawać bez ocieplenia (ściany jednowarstwowe). Ich izolacyjność termiczna zależy w znacznym stopniu od jednorodności. Oznacza to, że narożniki powinny być przewiązane w sposób tradycyjny, a nie połączone na styk. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy mur powstaje od podstaw na budowie.

Produkowane ściany nośne mają grubość 18,8 lub 25 cm, a działowe 11,5 cm. Wysokość ścian nie przekracza 3,2 m., a długość 6,3 m. Masa jednej nie jest większa niż 3,5 tony.

Przeczytaj też:

Zalety i wady prefabrykowanych ścian murowanych

Zalety:

 • wielokrotnie szybsza budowa domu do stanu surowego otwartego; 
 • mniej zatrudnionych robotników – o ile przy tradycyjnym murowaniu potrzebnych jest 6 robotników, tu wystarczy 2 lub 3;
 • wyjątkowa dokładność przygotowywanych fabrycznie ścian; 
 • możliwość montażu ścian także w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet zimą; 

w trakcie budowy ograniczona zostaje liczba tak zwanych prac mokrych.

Wady:

 • konieczność wynajęcia dźwigu do rozładunku i ustawiania ścian, co w niektórych sytuacjach może być nie tylko kosztowne, ale też kłopotliwe – na przykład gdy brak dobrego dojazdu na teren budowy
 • ograniczone rozmiary dostępnych ścian co spowodowane jest głównie możliwościami ich transportowania (ciężarówka ze zbyt dużymi ścianami nie zmieści się pod niektórymi mostami lub wiaduktami)
 • wysoki koszt transportu sprawia, że ściany prefabrykowane dostępne są tylko w promieniu około 100 km wokół fabryki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej