Samozagęszczalny beton na fundamenty

2011-04-20 11:21
Samozagęszczalny beton na fundamenty
Autor: Lafarge Beton

Samozagęszczalny beton Agilia™ Fundamenty firmy Lafarge Beton pozwala sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą budowa najważniejszej części każdego budynku – fundamentów. Jest to produkt znacznie łatwiejszy w użyciu niż beton tradycyjny. Jego zastosowanie skraca czas i koszty wykonania fundamentów m.in. dlatego, że nie wymaga wibrowania.

Właściwości betonu Agilia™ Fundamenty zapewniają szczelne wypełnienie nawet trudno dostępnych miejsc. Produkt jest dostarczany na budowę w betonomieszarce, wylanie może odbyć się bez użycia pompy, bezpośrednio do ław fundamentowych. Mieszanka łatwo wypełnia ławy fundamentowe, a zasięg jej swobodnego płynięcia wynosi do 7 m w każdą stronę, czyli szybko i swobodnie możemy wypełnić fundament o długości aż 14 m.

Przeczytaj koniecznie: Beton o wysokiej wytrzymałości wczesnej

Do rozładunku mieszanki z betonomieszarki wystarczy jedna osoba, podczas gdy w przypadku tradycyjnego betonu konieczne są trzy.

Agilia™ Fundamenty zachowuje właściwości przez dwie godziny od momentu produkcji, ma też – w porównaniu do tradycyjnego betonu – lepszą przyczepność do zbrojenia, dzięki czemu konstrukcja budynku jest mocniejsza. Nie ma również konieczności wyrównywania powierzchni betonu listwami, co jest uciążliwe i czasochłonne dla ekip wykonawczych.

Nowość – nie trzeba wibrować

Mieszanka betonowa Agilia™ Fundamenty uzyskuje właściwe parametry bez konieczności wibrowania, jak ma to miejsce przy klasycznych betonach. Uniknięcie etapu wibrowania pozwala na znaczne zwiększenie efektywności pracy ekip budowlanych, co wpływa na skrócenie czasu i obniżenie kosztów realizacji inwestycji. Ponadto, świetnie nadaje się do prac wykonawczych w pobliżu budynków mieszkalnych czy realizacji dużych inwestycji, gdzie prace prowadzone są także w nocy.

Produkt sprawdza się nie tylko na dużych budowach, ale również przy budowie domków jednorodzinnych.

Płynna konsystencja bez dodawania wody

Dzięki zastosowaniu domieszek polimerowych nowej generacji, beton uzyskuje właściwą płynność przy minimalnej zawartości wody. Ma to szczególne znaczenie, gdyż jednym z popełnianych błędów na budowach jest dodawanie wody, by mieszanka była bardziej płynna podczas wylewania, a to w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia wytrzymałości betonu.

Samozagęszczalny beton na fundamenty
Autor: Lafarge Beton

Różnice pomiędzy betonem klasycznym a produktem Lafarge Agilia™ Fundamenty

  AgiliaTM Fundamenty tradycyjny beton fundamentowy
wytrzymałość C25/30 lub C30/37*
B30 lub B37**
C16/20*
B20**
samozagęszczalność tak nie
zagęszczenie (wibrowanie) nie wymaga wibrowania wymaga wibrowania
zasięg swobodnego rozpływu w szalunkach [m] 7 1
mrozoodporność mrozoodporny (XF1) brak
wodoszczelność W8 (wodoszczelny) W4 (brak wodoszczelności)
gwarancja jakości fundamentów tak nie

*Wg normy PN-EN 206-1
**Wg normy PN-88/B-06250

Beton Agilia™ Fundamenty dostępny jest w wybranych rejonach Polski: okolice Warszawy, Góry Kalwarii, Poznania i Świętochłowic

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej