Przedszkole energooszczędne z prefabrykatów – budowa w 7 dni

2013-11-21 16:12
Przedszkole w Siemianowicach Śląskich
Autor: MultiComfort Projekt przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Pierwsze przedszkole energooszczędne realizowane w technologii prefabrykowanej

7 dni – tyle zaledwie trwała budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Przedszkole powstało w technologii szkieletu drewnianego z prefabrykatów. To, jak dotąd, największy obiekt zbudowany właśnie z prefabrykatów. Przedsięwzięcie to wzbudziło na tyle nasze zainteresowanie, że postanowiliśmy śledzić budowę dzień po dniu. Przeanalizowaliśmy również  wykorzystane w projekcie niektóre materiały budowlane i technologie. Poniżej nasze case study...

Właścicielom społecznego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal - mieli 12 miesięcy na znalezienie nowej siedziby. Kupiono grunt i zadecydowano o budowie nowego obiektu na przedszkole. Autorem projektu przedszkola jest architekt - mama jednego z podopiecznych, natomiast adaptację do technologii szkieletowej, prefabrykowanej wykonała firma MultiComfort - dostawca gotowych elementów prefabrykowanych i wykonawca budowy, producent certyfikowanych prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych. O budowie nowego lokalu w technologii szkieletowej prefabrykowanej zaważył czas realizacji stanu surowego inwestycji - zaledwie 7 dni. Prace wykończeniowe mają potrwać 2 miesiące. Siemianowickie przedszkole to największa inwestycja z prefabrykatów - powierzchnia użytkowa budynku wynosi 500 m².

Inwestorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pedagogiki Waldorfskiej w Siemianowicach, które prowadzi przedszkole. Inwestycja finansowana jest zgodnie z celami statutowymi ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie.

Technologia budowy

Ze względu na grunt nasypowy, zadecydowano o tradycyjnej płycie fundamentowej (powierzchnia 290 m²), przygotowanej miesiąc wcześniej. Fundament zaizolowano płytami styropianowymi Termonium fundament firmy Termoorganika (gr.10 cm, Λ = 0,035 W/(m·K)).

Budynek powstaje w technologii szkieletu drewnianego (drewno konstrukcyjne KVH i BSH, zabezpieczone przeciwogniowo). Przegrody zewnętrzne oparte są na konstrukcji z płyt gipsowo-włóknowych fermacell (płyta grubości 15 mm zastosowana dwustronnie), wełnie mineralnej Toprock firmy Rockwool, oraz styropianie z dodatkiem neoporu. W ścianach wewnętrzych z kolei wykorzystano dwie płyty gipsowo-włóknowe grubości 12,5 mm. Ściany prefabrykowane skręcane będą na miejscu budowy łącznikami Spax - po 5 wkrętów na każde połączenie. W ten sam sposób łączone będą elementy stropowe ze ścianami. Z kolei ściany parteru zamocowane będą do płyty fundamentowej kotwami do betonu.

Od zewnątrz wykorzystano system ociepleń BSO firmy Caparol. Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U = 0,13 W/(m²·K)

Dach przedszkola ma konstrukcję drewnianą - wiązary z drewna KVH wykonane w systemie Kasper. Na pokrycie dachowe wybrano dachówkę cementową Braas.

W budynku przedszkola zostaną zamontowane okna PVC firmy Izoterm na profilach Veka (w przewadze pakiet 3-szybowy). Stolarka okienna instalowana będzie metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji z użyciem kołnierzy i taśm rozprężnych Illbruck.

Jak przystało na budynek energooszczędny, nowe przedszkole ogrzewane będzie niskotemperaturowym systemem podłogowym (Wavin), zasilanym kondensacyjnym kotłem gazowym firmy Viessmann. Budynek wyposażony zostanie również w system wentylacji z odzyskiem ciepła (3 rekuperatory firmy Frapol) - odzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i w pomieszczeniach technicznych.

Od poniedziałku 25 listopada 2013 r. będziemy codziennie zamieszczać relację z placu budowy i szczegółowe informacje o zastosowanych rozwiązaniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej