Pierwszy dzień budowy energooszczędnego przedszkola z prefabrykatów

2013-11-26 14:51
Budowa krok po kroku
Autor: MultiComfort Kolejne ściany zewnętrzne są rozładowywane i przytwierdzane do fundamentu

25 listopada ruszyła pierwsza taka inwestycja w Polsce - budowa energooszczędnego przedszkola w technologii prefabrykowanej. Przedstawiamy relację z pierwszego dnia budowy tego obiektu.

O 8.00 rano na plac budowy w Siemianowicach Śląskich dotarły gotowe elementy prefabrykowane - ściany zewnętrzne i wewnętrzne nowego budynku przedszkola. Wszystkie ściany budynku wyprodukowano wcześniej w fabryce prefabrykatów. W tej samej fabryce, w ścianach zamonowano od razu okna. Wykonano też całą zewnętrzną obróbkę otworów okiennych wraz z montażem parapetów.

Jeszcze przed posadowieniem ścian dokonano niwelacji płyty fundamentowej. W miejscach  przebiegu ścian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych zamocowano pasy papy. Następnie na papie rozkładane były co około 1m podkładki z teflonu o różnej grubości, za pomocą których możliwe było zniwelowanie fundamentu z dokładnością co do 1mm. Między teflonowymi podkładkmi zastosowano warstwę zaprawy betonowej. Dopiero na tak przygotowanym fundamencie kolejno montowano ściany.
Ściany prefabrykowane przytwierdzane były do płyty fundamentowej za pomocą specjalnych kotew do betonu (co około 1 m). Aby z kolei połączyć ściany ze sobą, zasosowano wkręty do konstrukcji drewnianych - wkręty samowiercące Spax. Ściany skręcane były w 5 punktach.

Pierwszego dnia budowy montowane były ściany zewnętrzne oraz działowe parteru. Z powodu krótkiego dnia pracy ze względu na porę roku (budowa nie może być kontynuowana po zmierzchu) udało się posadowić 28 ścian ze wszystkich 35.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej