Ośrodek sportowy Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne

2012-02-06 17:21
Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington

Liczne przeszklenia wewnętrzne sprawiają, iż kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark w Kleszczowie oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni, ułatwiającą orientację i dostęp do każdej części budynku. Szklane ściany wewnętrzne czynią architekturę tego ośrodka sportowego czytelną i funkcjonalną.

Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington

W Kleszczowie, niewielkiej gminie w województwie łódzkim, funkcjonuje najnowocześniejszy w Polsce kompleks edukacyjno-sportowy Solpark. Rozległy obiekt o powierzchni ponad 24 000 mkw. składa się z części dydaktycznej (gimnazjum i liceum), sportowej i kulturalnej. Wszystko w jednym budynku, który dzięki zastosowanym przeszkleniom wewnętrznym, oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni oraz łatwy dostęp do poszczególnych części obiektu.
Nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornicze pozwoliły na powstanie niebanalnej, ponadczasowej architektury. Autorem projektu tej kompleksowej inwestycji jest Włodzimierz Nowakowski z Biura Architektonicznego NOW z Łodzi (współpraca autorska Izabela Krzanowska). NOW wybrano w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Urząd Gminy Kleszczów pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Solpark w Kleszczowie - kontakt z otoczeniem przez liczne przeszklenia

– Jednym z głównych założeń architektonicznych było stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca do nauki i spędzania wolnego czasu – mówi architekt Włodzimierz Nowakowski, Biuro Architektoniczne NOW – zależało nam na tym, aby wnętrza były ciekawe i inspirujące. Stąd szczególna dbałość o kontakt z otoczeniem poprzez liczne przeszklenia. Głównym założeniem, branym pod uwagę w rozmieszczeniu złożonego i różnorodnego programu funkcjonalnego, był łatwy i wygodny dostęp do obiektów kubaturowych i otwartych przestrzeni. Użyte szkło, z różnym przeznaczeniem, w wyjątkowo dużej ilości, odgrywa tu kapitalną rolę.

Szkło budowlane idealnie dopasowe

Aby uzyskać zamierzony efekt, wewnętrzne ściany działowe zbudowano ze szkła budowlanego Pilkington Optifloat™ Clear T z sitodrukiem. Jest to bezbarwne hartowane szkło budowlane float, które dzięki bardzo wysokiej jakości procesu hartowania jest praktycznie pozbawione zniekształceń optycznych.

Skorzystano z bezszprosowego systemu szklenia na pełną wysokość 3 m z mocowaniem góra-dół. Boki poszczególnych paneli szklanych instalowane są na styk. Z tego powodu bardzo ważna była jakość krawędzi szyb, brak pofalowań oraz ich idealne dopasowanie, jak również odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, którą zapewnił proces hartowania i grubość szkła (12 mm). Na szybach, na wysokości 1,5 metra, naniesiono metodą sitodruku 10-centymetrowy pas drobnych jasnych kropek, uzupełnionych następnie nazwami pomieszczeń w postaci naklejonego wydruku z „mrożonych” liter. Takie rozwiązanie ma podwójną funkcję. Chroni użytkowników przed przypadkowym „wejściem” w przezroczystą, prawie niewidoczną przegrodę, a jednocześnie zapewnia oczekiwane i założone projektem przenikanie się przestrzeni.

Dzięki przeszkleniom, każda z funkcji kompleksu wyraźnie wyodrębniona

Zastosowanie w ściankach działowych bezbarwnego szkła umożliwiło projektantom podzielenie dużej przestrzeni obiektu bez ograniczania jej wielkości. Ze względu na wysoką przepuszczalność światła, charakteryzującą ten rodzaj szkła, szklane ścianki działowe nie dominują w przestrzeni wnętrza. 
 – W celu uzyskania maksymalnej transparentności przegród, w ściankach działowych zamontowaliśmy szklane drzwi, wykonane z tego samego rodzaju szkła co ścianki, montowane jedynie na dwóch zawiasach punktowych – mówi Rafał Szymkiewicz z firmy R&M Alufasady wykonującej ścianki działowe. Dzięki temu udało się zachować jednolitą powierzchnię szkła, nadając całości subtelny charakter.
Transparentność ścian, przenikanie się wnętrz wzbogaca i uatrakcyjnia wnętrza Solparku. Szklane ścianki działowe ułatwiają orientację, dzięki czemu goście udający się do poszczególnych części obiektu, łatwo odnajdą poszukiwane miejsce. Geometria przestrzeni zamkniętych i ich wielkość czytelnie eksponują poszczególne funkcje, a wraz z przestrzeniami otwartymi tworzą jedną wspólną całość architektoniczną.

Bezpieczeńswo użytkowników obiektu sportowego

Projektując liczne przeszklenia wewnętrzne architekci musieli zadbać o bezpieczeństwo użytkowników obiektu.
– Wykorzystane w Solparku szkło Pilkington Optifloat™ Clear T jest szkłem hartowanym, charakteryzującym się trzy-, czterokrotnie większą wytrzymałością niż zwykłe szkło o tej samej grubości. Dlatego tak chętnie używane jest w przeszkleniach pasaży oraz innych przestrzeni, w których odbywa się intensywny ruch pieszych i konieczne jest zastosowanie materiałów gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa – wyjaśnia Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska.

Centrum sportowe Solpark dla każdego

Dziś Solpark jest miejscem, w którym czas spędzają nie tylko uczniowie gimnazjum i liceum. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego i okolic. Dzięki przemyślanej architekturze, zróżnicowany program funkcjonalny obiektu spełnia odmienne wymagania - inne do nauki, inne do uprawiania sportu czy korzystania z rozrywki, spożywania posiłków lub odpoczynku, zarówno podczas pobytu jednodniowego, jak i dłuższego.
Dowolna możliwość konfiguracji - łączenia wewnętrznych powierzchni rekreacyjnych z zewnętrznymi placami i dziedzińcami - pozwala na uzyskanie większych przestrzeni dla organizowania okazjonalnych wystaw i spotkań – dodaje Włodzimierz Nowakowski.

Dane obiektu
Nazwa Kompleks Dydaktyczno-Sportowy SOLPARK
Lokalizacja ul. Sportowa 8, 97-410 Kleszczów
Inwestor Gmina Kleszczów
Autor Biuro Architektoniczne NOW, Łódź, architekci Włodzimierz Nowakowski, Izabela Krzanowska
Generalny Wykonawca Polimex Mostostal S.A.
Wykonawca ścianek wewnętrznych R&M Alufasady Sp. z o.o.
Projekt 2006
Realizacja 2009

 

Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej