Ośrodek sportowy Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne

2012-02-06 17:21
Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington

Liczne przeszklenia wewnętrzne sprawiają, iż kompleks dydaktyczno-sportowy Solpark w Kleszczowie oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni, ułatwiającą orientację i dostęp do każdej części budynku. Szklane ściany wewnętrzne czynią architekturę tego ośrodka sportowego czytelną i funkcjonalną.

Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington

W Kleszczowie, niewielkiej gminie w województwie łódzkim, funkcjonuje najnowocześniejszy w Polsce kompleks edukacyjno-sportowy Solpark. Rozległy obiekt o powierzchni ponad 24 000 mkw. składa się z części dydaktycznej (gimnazjum i liceum), sportowej i kulturalnej. Wszystko w jednym budynku, który dzięki zastosowanym przeszkleniom wewnętrznym, oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni oraz łatwy dostęp do poszczególnych części obiektu.
Nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornicze pozwoliły na powstanie niebanalnej, ponadczasowej architektury. Autorem projektu tej kompleksowej inwestycji jest Włodzimierz Nowakowski z Biura Architektonicznego NOW z Łodzi (współpraca autorska Izabela Krzanowska). NOW wybrano w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Urząd Gminy Kleszczów pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Solpark w Kleszczowie - kontakt z otoczeniem przez liczne przeszklenia

– Jednym z głównych założeń architektonicznych było stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca do nauki i spędzania wolnego czasu – mówi architekt Włodzimierz Nowakowski, Biuro Architektoniczne NOW – zależało nam na tym, aby wnętrza były ciekawe i inspirujące. Stąd szczególna dbałość o kontakt z otoczeniem poprzez liczne przeszklenia. Głównym założeniem, branym pod uwagę w rozmieszczeniu złożonego i różnorodnego programu funkcjonalnego, był łatwy i wygodny dostęp do obiektów kubaturowych i otwartych przestrzeni. Użyte szkło, z różnym przeznaczeniem, w wyjątkowo dużej ilości, odgrywa tu kapitalną rolę.

Szkło budowlane idealnie dopasowe

Aby uzyskać zamierzony efekt, wewnętrzne ściany działowe zbudowano ze szkła budowlanego Pilkington Optifloat™ Clear T z sitodrukiem. Jest to bezbarwne hartowane szkło budowlane float, które dzięki bardzo wysokiej jakości procesu hartowania jest praktycznie pozbawione zniekształceń optycznych.

Skorzystano z bezszprosowego systemu szklenia na pełną wysokość 3 m z mocowaniem góra-dół. Boki poszczególnych paneli szklanych instalowane są na styk. Z tego powodu bardzo ważna była jakość krawędzi szyb, brak pofalowań oraz ich idealne dopasowanie, jak również odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, którą zapewnił proces hartowania i grubość szkła (12 mm). Na szybach, na wysokości 1,5 metra, naniesiono metodą sitodruku 10-centymetrowy pas drobnych jasnych kropek, uzupełnionych następnie nazwami pomieszczeń w postaci naklejonego wydruku z „mrożonych” liter. Takie rozwiązanie ma podwójną funkcję. Chroni użytkowników przed przypadkowym „wejściem” w przezroczystą, prawie niewidoczną przegrodę, a jednocześnie zapewnia oczekiwane i założone projektem przenikanie się przestrzeni.

Dzięki przeszkleniom, każda z funkcji kompleksu wyraźnie wyodrębniona

Zastosowanie w ściankach działowych bezbarwnego szkła umożliwiło projektantom podzielenie dużej przestrzeni obiektu bez ograniczania jej wielkości. Ze względu na wysoką przepuszczalność światła, charakteryzującą ten rodzaj szkła, szklane ścianki działowe nie dominują w przestrzeni wnętrza. 
 – W celu uzyskania maksymalnej transparentności przegród, w ściankach działowych zamontowaliśmy szklane drzwi, wykonane z tego samego rodzaju szkła co ścianki, montowane jedynie na dwóch zawiasach punktowych – mówi Rafał Szymkiewicz z firmy R&M Alufasady wykonującej ścianki działowe. Dzięki temu udało się zachować jednolitą powierzchnię szkła, nadając całości subtelny charakter.
Transparentność ścian, przenikanie się wnętrz wzbogaca i uatrakcyjnia wnętrza Solparku. Szklane ścianki działowe ułatwiają orientację, dzięki czemu goście udający się do poszczególnych części obiektu, łatwo odnajdą poszukiwane miejsce. Geometria przestrzeni zamkniętych i ich wielkość czytelnie eksponują poszczególne funkcje, a wraz z przestrzeniami otwartymi tworzą jedną wspólną całość architektoniczną.

Bezpieczeńswo użytkowników obiektu sportowego

Projektując liczne przeszklenia wewnętrzne architekci musieli zadbać o bezpieczeństwo użytkowników obiektu.
– Wykorzystane w Solparku szkło Pilkington Optifloat™ Clear T jest szkłem hartowanym, charakteryzującym się trzy-, czterokrotnie większą wytrzymałością niż zwykłe szkło o tej samej grubości. Dlatego tak chętnie używane jest w przeszkleniach pasaży oraz innych przestrzeni, w których odbywa się intensywny ruch pieszych i konieczne jest zastosowanie materiałów gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa – wyjaśnia Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska.

Centrum sportowe Solpark dla każdego

Dziś Solpark jest miejscem, w którym czas spędzają nie tylko uczniowie gimnazjum i liceum. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego i okolic. Dzięki przemyślanej architekturze, zróżnicowany program funkcjonalny obiektu spełnia odmienne wymagania - inne do nauki, inne do uprawiania sportu czy korzystania z rozrywki, spożywania posiłków lub odpoczynku, zarówno podczas pobytu jednodniowego, jak i dłuższego.
Dowolna możliwość konfiguracji - łączenia wewnętrznych powierzchni rekreacyjnych z zewnętrznymi placami i dziedzińcami - pozwala na uzyskanie większych przestrzeni dla organizowania okazjonalnych wystaw i spotkań – dodaje Włodzimierz Nowakowski.

Dane obiektu
Nazwa Kompleks Dydaktyczno-Sportowy SOLPARK
Lokalizacja ul. Sportowa 8, 97-410 Kleszczów
Inwestor Gmina Kleszczów
Autor Biuro Architektoniczne NOW, Łódź, architekci Włodzimierz Nowakowski, Izabela Krzanowska
Generalny Wykonawca Polimex Mostostal S.A.
Wykonawca ścianek wewnętrznych R&M Alufasady Sp. z o.o.
Projekt 2006
Realizacja 2009

 

Solpark w Kleszczowie - szklane ściany wewnętrzne
Autor: Pilkington
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej