Moduły w architekturze. Domy modułowe pracowni Rebel Concept

2012-11-26 15:28
Modułowe budynki Rebel Concept
Autor: Rebel Concept Model hotelu w Toruniu, projekt Rebel Concept

Platforma Autodesk Revit ułatwia doskonalenie procesu powstawania architektury z gotowych modułów. Autorem projektów innowacyjnych domów modułowych - przedszkola, hotelu, pawilonów Infoboxu oraz innych budynków w technologii modułowej jest trójmiejska pracownia architektoniczna Rebel Concept.

Rebel Concept to trójmiejska pracownia architektoniczna, która wdraża Autodesk Revit do tworzenia budynków modułowych. Decyzję o przejściu na projektowanie z użyciem modelu 3D na platformie Revit podjęto ze względu na funkcjonalność cyfrowego modelu danych przy tak innowacyjnych projektach, jakim są domy modułowe.
– Postawiliśmy na architekturę modułową oraz na Autodesk Revit. Jego parametryczność, bogactwo funkcji oraz modułowa technika projektowania sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie do projektowania i realizacji naszych unikalnych budynków – powiedział Krzysztof Droszcz, architekt, właściciel Rebel Concept.

Oprogramowanie dostarczyła firma PROCAD, Autoryzowany Partner Autodesk. Rebel Concept, wspólnie z partnerami, opracował technologię budownictwa modułowego i stał się propagatorem tej techniki.

Architektura modułowa - funkcjonalność i krótki czas realizacji  

Budynki wykonane w systemie modułowym wyróżnia przede wszystkim krótki czas realizacji, funkcjonalność, wysokie walory estetyczne oraz atrakcyjna cena. Pracownia działa przy wsparciu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Przy tworzeniu budynków Rebel Concept współpracuje z krakowską firmą produkcyjną DiamondModule. Wykorzystując prefabrykowaną ramę stalową, mają możliwość stworzenia całego budynku – wraz z umeblowaniem, instalacjami wewnętrznymi oraz najdrobniejszymi detalami wyposażenia wnętrz. Następnie taki budynek – moduł po module – składany jest w zaledwie kilka dni, a w chwili oddania do użytku jest w pełni funkcjonalny. Sam moduł cechuje się mobilnością i elastycznością. Dzięki temu bardzo łatwo dokonać modyfikacji takiego obiektu, zarówno w obrębie jego bryły, jak i funkcjonalności.

Gotowe moduły = rozbudowa bez problemów

Dobudowanie kolejnych modułów lub ich rozbiórka nie stanowią problemu, a co najważniejsze - podczas transportu nie tracą na jakości.
– Najnowsze rozwiązania budowlane, jak również możliwość zastosowania BIM w oparciu o Autodesk Revit, pozwoliły nam opracować oryginalny system produkcji, gwarantujący najwyższą jakość i niezawodność, spełniający wszelkie parametry techniczne – mówią projektanci.

W pracowni Rebel Concept wykorzystywano do tej pory oprogramowanie AutoCAD. Dynamiczny rozwój oraz strategia zakładająca większą efektywność i skrócenie czasu realizacji projektów skłoniła właściciela do całkowitego przejścia na platformę Autodesk Revit. Wdrożenie zakończyło się we wrześniu 2012 r.  Architekci pracują nad kolejnymi projektami, które w całości powstaną zgodnie z koncepcją BIM w Autodesk Revit.  Wykorzystując platformę Autodesk Revit architekci projektują i realizują również budynki w tradycyjnej technologii.

Informacje o Rebel Concept

Rebel Concept to trójmiejska pracownia architektoniczna specjalizująca się w projektowaniu z wykorzystaniem technologii modułowych. Zajmuje się również projektowaniem tradycyjnych budynków mieszkaniowych, hotelowych czy biurowych. Architekci wspierają cały proces inwestycyjny, począwszy od koncepcji architektonicznej, poprzez projekty wykonawcze, aż po odbiór budynku. Współpracują z zespołem wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów z kraju i z zagranicy. Pracownię prowadzą: arch. Krzysztof Droszcz i arch. Magdalena Droszcz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej