LVL - innowacyjny materiał konstrukcyjny

2015-03-24 10:15
materiał konstrukcyjny
Autor: STEICO Kompozyt drewnopochodny LVL

LVL (Laminated Veener Lumber) to materiał drewnopochodny, produkowany z fornirów drewna iglastego grubości 3,2 mm. LVL może być z powodzeniem wykorzystywany jako materiał budowlany czy wykończeniowy. Jego producentem jest STEICO.

Technologia produkcji LVL umożliwiła zwiększenie istotnych parametrów tarcicy, takich jak wytrzymałość na zginanie, sprężystość, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiarów. LVL może być alternatywą dla innych materiałów budowlanych, takich jak żelbet czy cegła, gdyż ma wielokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła. W porównaniu z belkami stalowymi czy betonowymi ma z kolei jeszcze inną ważną zaletę – niski ciężar. Przekłada się to nie tylko na koszty transportu, pracy i ilości pracowników potrzebnych do realizacji budowy, lecz także na czas jej realizacji. Porównując natomiast LVL z litym drewnem, oznacza się mniejszą podatnością na odkształcenia.

LVL to materiał łatwy w obróbce, a dzięki dużej powierzchni pozwala zmniejszyć ilość połączeń montażowych. Zaletą jest także możliwość łączenia go z innymi materiałami.

LVL tworzy trwałe i niezwykle wytrzymałe konstrukcje stropów, ścian i dachów, minimalizując przy tym zużycie drewna, pozwala bowiem na jego ekonomiczne wykorzystanie. Może być stosowany jako słupki ścienne, belki stropowe, krokwie dachowe albo uzupełnienie konstrukcji ściany: jako podwalina, oczep, rama, nadproże okienne oraz drzwiowe. Sprawdzi się jako uzupełnienie konstrukcji dachu (płatew, kalenica, murłata, jętki, kleszcze, deska okapowa, deska czołowa, przewązki). Materiał dostępny jest w wielu grubościach i rozmiarach, również w formie płyty do stosowania w systemach suchej zabudowy oraz systemach konstrukcyjnych.

Materiał LVL odznaczono Złotym Medalem MTP na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2015.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej