LEPO - do zapraw murarskich i tynkarskich

2007-05-17 12:19

Produkt jest przeznaczony do przygotowywania wysokiej jakości zapraw o bardzo dobrych właściwościach roboczych i parametrach technicznych. Można go stosować zamiast tradycyjnych zapraw z dodatkiem cementu i wapna. Zachowuje właściwości robocze przez około 3 godziny od przygotowania.

Lepo® wykazuje wysoką plastyczność, optymalną dla zapraw urabialność i dobrą przyczepność do podłoża.
Zawartość worka miesza się ze wskazaną ilością piasku (w zależności od oczekiwanej wytrzymałości) i wody, dla uzyskania określonej konsystencji roboczej. Składniki dodaje się w następującej kolejności: piasek, 2/3 części wody, LEPO®, a następnie pozostałą część wody, która nada masie  wymaganą konsystencję. Mieszaninę można przygotowywać ręcznie lub mechanicznie.
Należy używać piasku wiadomego pochodzenia i odpowiedniej jakości (bez zanieczyszczeń i składników szkodliwych) oraz wody wodociągowej. Zaprawa zachowuje swoje właściwości robocze przez około 3 godziny od przygotowania.

Zalety:

  • Plastyczność - ułatwia i skraca czas przygotowania zaprawy, a optymalna urabialność ułatwia i wydłuża czas jej zastosowania.
  • Oszczędność - dobra przyczepność do podłoża ogranicza straty materiałowe oraz skraca czas prowadzanych prac. Do zaprawy nie trzeba dodawać wapna.
  • Estetyka - jasny kolor ułatwia barwienie zaprawy i malowanie tynku. Dodatki mineralne poprawiają gładkość i estetykę powierzchni oraz ograniczają powstawanie rys skurczowych.


Zastosowanie:
a z powodzeniem zastępuje tradycyjne zaprawy wykonane z użyciem cementu i wapna;
a murowanie ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych, działowych i osłonowych, fundamentowych (jeśli teren jest wolny od agresywnych wód gruntowych lub przy właściwej izolacji);
a wykonywanie tynków wewnętrznych i zewnętrznych, nakładanych ręcznie lub maszynowo, do elewacji budynków nowych lub odnawianych,
a wykonywanie jastrychów, podłoży oraz warstw wyrównujących pod posadzki. 

Dane techniczne 

oznaczenie

MC 12,5

początek wiązania [min]

180

wytrzymałośc na ściskanie po 2/7/28 dniach [MPa]

-/12,8/25,2


Spoiwo produkowane jest na bazie klinkieru portlandzkiego oraz specjalnych dodatków mineralnych i domieszek chemicznych, w oparciu o normę: PN-EN 413-1:2005 "Cement murarski. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności."
Od kwietnia 2007 r. na rynku dostępne są także inne workowane cementy produkowane przez Larafge Cement: Standard (najczęściej stosowany na placu budowy), Ekspert (do wykonywania elementów wytrzymałych) oraz Specjal (konstrukcje narażone na agresję chemiczną).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej