Lafarge: bardziej efektywne ogrzewanie podłogowe z wylewką Agilia™ Sols A

2011-08-19 16:00
Wylewka Agilia™ Sols A
Autor: Lafarge Cement SA Grubość wylewki nad przewodami grzewczymi to tylko 15-20mm

Lafarge wprowadza do swojego asortymentu energooszczędną wylewkę na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego pod nazwą mieszanki Agilia™ Sols A. Produkt ma lepsze właściwości przewodzenia i oddawania ciepła, dzięki czemu efektywność ogrzewania podłogowego jest podwyższona. Wylewka nie wymaga dylatacji.

Wylewka Agilia™ Sols A ma wysokie parametry wytrzymałościowe i jest samopoziomująca, co ułatwia ułożenie podkładu podłogowego. Jest przeznaczona na posadzki z ogrzewaniem podłogowym i może być stosowana na warstwie pośredniej, na warstwie termoizolacyjnej i/lub wygłuszającej.

Agilia™ Sols A - parametry produktu

Agilia™ Sols A spełnia wszystkie parametry techniczne – co jest trudne w przypadku mieszanek produkowanych na placu budowy. Bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ – 1,6-2,0 [W/mK] i niska porowatość, pozwalają na bardzo efektywne oddawanie ciepła pomieszczeniu, co zapewnia znaczącą oszczędność kosztów i energii. Bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej ok. 0,012 [mm/mK] pozwala na wylewanie 300 m² posadzki na ogrzewanie podłogowe bez konieczności wykonywania poprzecznych dylatacji.

– Robienie poprzecznych szczelin dylatacyjnych jest niezbędne w tradycyjnych podkładach cementowych (maksymalne pole to 5 x 5 m). Zadaniem szczelin dylatacyjnych jest niwelowanie rozszerzania się betonu pod wpływem ciepła i ochrona nawierzchni przed pękaniem. Agilia™ Sols A ma bardzo mały współczynnik rozszerzalności cieplnej i z powodzeniem może być stosowana bez dylatacji na powierzchniach bez ogrzewania podłogowego do 900 m2 oraz na powierzchniach ogrzewanych aż do 300 m2 – wyjaśnia Anna Zys-Wojnarska, Kierownik ds. Produktów Specjalnych w Lafarge.

Produkt dostępny jest w wybranych wytwórniach betonu Lafarge i dostarczany w betonomieszarce bezpośrednio na plac budowy. Sterowany komputerowo proces produkcji gwarantuje otrzymanie produktu najwyższej jakości. Wylewka umożliwia: chodzenie po powierzchni po ok. 2 dniach, rozpoczęcie dalszych prac budowlanych po ok. 2-4 dniach oraz włączenie ogrzewania podłogowego po ok. 7 dniach.

Wylewka
Autor: Lafarge Cement SA Wylewka Agilia™ Sols A

Korzyści z zastosowania

Trzyosobowa ekipa wykonawcza może wylać mieszankę Agilia Solas A nawet na 1000 m2 powierzchni. Otrzymanie wylewki prosto z wytwórni nie wymaga zamówienia jej w hurtowej ilości. Minimalne zapotrzebowanie wynosi 1 m³, co odpowiada około 25 m² wylewki o grubości 4 cm. Cały proces produkcji Agilia™ Solas A podlega ścisłej kontroli komputerowej w betoniarni.

Wylewka Agilia™ Sols A, a ogrzewanie podłogowe

Agilia™ Sols A jest przeznaczona głównie do posadzek z systemem ogrzewania podłogowego. Dzięki wysokiemu współczynnikowi przewodności cieplnej znacznie zwiększa wydajność ogrzewania. Jest ona dwukrotnie wyższa niż przy zastosowaniu tradycyjnych jastrychów podłogowych. Wysoki stopień przewodzenia ciepła gwarantuje bardzo niska porowatość powierzchni i zwarta struktura wylewki.

Energooszczędność

Elastyczna i płynna konsystencja wylewki Agilia™ Sols A gwarantuje przykrycie rur ogrzewania podłogowego wraz z ich otuleniem i sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane do wnętrza. Wysokie parametry wytrzymałościowe produktu pozwalają na wylanie o połowę cieńszej warstwy na instalację grzewczą, w porównaniu do standardowo wylewanego jastrychu cementowego.
Zastosowanie nowej wylewki we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym, bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a więc także na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (wytwarzanego w procesie ogrzewania wody).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej